A KSH és az Ecostat gyorsbecslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke 2011. harmadik negyedévében 1,4 százalékkal nőtt 2010 azonos időszakához képest. A növekedés hajtóereje elsősorban a mezőgazdaság, másodsorban az ipari export volt. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 2011. második negyedévhez viszonyítva 0,5 százalék volt a növekedés. A magyar gazdaság teljesítménye az I-III. negyedévben 1,8 százalékkal bővült.
Jövő év elejére GDP-lassulást várnak
Az MTI által megkérdezett elemzők 1,3-1,5 százalékos gazdasági növekedést vártak a harmadik negyedévre, míg az elemzői konszenzus ennél alacsonyabb, 1 százalék körüli növekedést jelzett előre. Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője szerint kedvező, hogy a negyedéves alapú, illetve a szezonálisan és munkanaphatásokkal kiigazított növekedés az első és a második negyedévben gyorsabb volt a korábban közöltnél, ami feltehetően a várnál nagyobb mezőgazdasági kibocsátásnak köszönhető. Negyedéves alapon a harmadik negyedévben az ipari termelés újra gyorsult, míg kéthavi adatok (július-augusztus) alapján az építőipar és a kiskereskedelmi forgalom marginális növekedést mutatott.
Az elemző szerint a hazai GDP-t továbbra is az export húzta, azonban a fogyasztás feltehetően a magánnyugdíj-pénztári hozamok elköltése miatt stabilizálódott, míg a beruházásokat egyes nagy feldolgozóipari beruházások javíthatták, bár ez utóbbi éves szintén még valószínűleg visszaesést mutatott. Suppan Gergely szerint a külső konjunktúra egyértelmű lassulása és a hazai megszorítások miatt a következő negyedévekben jóval gyengébb eredményekre lehet számítani, bár a negyedik negyedévben bázishatás miatt hasonló mértékű lehet az éves növekedés, így 2011-re 1,7 százalékos GDP-bővülésre számít a TakarékBank. A jövő év elején tovább lassul a növekedés, amit részben ellensúlyoz a kecskeméti Mercedes-üzem termelésbe helyezése, így 2012-ben 0,8 százalékos, majd 2013-ban enyhén gyorsuló, 1,9 százalékos GDP-növekedésre számít - közölte Suppan Gergely.
Enyhe, 0,2 százalékos gazdasági növekedést valószínűsít 2012-re Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője, aki szerint kormányoldalról további kiegészítő intézkedések jöhetnek. Mint mondta, az éves adat többé-kevésbé megegyezik a várakozásával, a harmadik negyedévre 1,5 százalékos gazdasági növekedéssel számolt. Hozzátette: az elemzői konszenzusnál magasabb lett a tényadat, a különbséget szerinte az ipar vártnál jobb szeptemberi teljesítménye okozhatta. A negyedik negyedévben szerinte nem nagyon várható 1 százaléknál magasabb gazdasági bővülés, egyrészt mert a forint gyenge árfolyama visszafogja a fogyasztást, másrészt Magyarország exportpartnereinél sem túl jók a kilátások.
Londoni elemzők éves bázison 0,7-1,2 százalék körüli gazdasági növekedést vártak a harmadik negyedévre.
Az ipari export nő, a belföldi értékesítés tovább csökken
Az ipari termelés volumene 2011 szeptemberében 3,0 százalékkal nőtt 2010 azonos időszakához képest, a növekedéshez elsősorban a járműgyártás eladásainak bővülése, valamint az élelmiszeripar jó teljesítménye járult hozzá - közölte kedden a részletes adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az előző év szeptemberéhez viszonyított munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal. Az ipar termelése az előző havit - szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva - 3,9 százalékkal haladta meg szeptemberben. A termelés az év első kilenc hónapjában 6,2 százalékkal magasabb volt, mint 2010 azonos időszakában. A részletes adatok megegyeznek a korábban közölt előzetes számokkal.
A termelés bővüléséhez elsősorban a járműgyártás eladásainak növekedése, valamint az élelmiszeripar jó teljesítménye járult hozzá. Az előző hónapokhoz hasonlóan tovább folytatódott a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet csökkenése.
Az ipari export 2011 első kilenc hónapjában 9,1, szeptemberben 4,1 százalékkal emelkedett 2010 azonos időszakához viszonyítva. Az exportértékesítés mintegy felét a feldolgozóipar két alága adta. Szeptemberben a feldolgozóipar több mint egynegyedét képviselő járműgyártás kivitele 7,4 százalékkal bővült. Ezzel szemben a másik meghatározó alág, a feldolgozóipar exportjának közel egynegyedét kitevő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene 2,4 százalékkal mérséklődött. Az idén ez már a hatodik hónap, amikor az utóbbi alág exportértékesítésében csökkenést regisztráltak - közölte a KSH.
Az ipar belföldi értékesítése január-szeptemberben 5,2, szeptemberben 7 százalékkal visszaesett 2010 azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai szeptemberben 5,4 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól.
Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2011 szeptemberében a feldolgozóipar termelése 3,5, a csekély súlyú bányászaté 18,1 százalékkal nőtt. Az energiaipar kibocsátása 6,2 százalékkal csökkent, elsősorban az előző évinél jóval melegebb időjárás hatására, az Országos Meteorológiai Szolgálat közlése szerint 2011 szeptemberében a 2010. szeptemberi átlagos középhőmérsékletnél 6,3 fokkal magasabbat mértek.
A feldolgozóipar tizenhárom alága közül 2011 szeptemberében nyolcban regisztrált a KSH termelésbővülést. A jelentősebb súlyú alágakból a feldolgozóipari termelés egyötödét képviselő járműgyártás termelése számottevően, 12 százalékkal emelkedett, a magas bázis ellenére is. Az alág mind a hazai, mind a külpiaci eladásait bővíteni tudta. A második legnagyobb súlyú alág, a feldolgozóipar közel egyötödét adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 7,3 százalékkal csökkent, elsősorban a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti exportkereslet mérséklődése miatt. A feldolgozóipari termelés több mint egykilencedét adó élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 7,7 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában, ami az előző évinél nagyobb volumenű és jobb minőségű mezőgazdasági terméssel is összefügg. Szeptemberben átlag feletti volumenbővülést regisztráltak a közepes súlyú fémalapanyag és fémfeldolgozási termék, valamint a gumi-, műanyag és nem fém ásványi termék gyártásában is. A növekedési ütem gyorsulását mérte a KSH a kisebb súlyú gyógyszergyártásban, az alág termelése kiugróan, 34,2 százalékkal nőtt. Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 17 százalékkal a villamos berendezés gyártása maradt el az egy évvel korábbitól. A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 2011 szeptemberében 7,7 százalékkal nőtt 2010 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 9,7 százalékkal emelkedtek, ezzel szemben az új belföldi rendelések 4,9 százalékkal visszaestek. Az összes rendelésállomány 14,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.