Klímablog


Így rúghatja fel a Párizsi Klímaegyezményt Donald Trump

Így rúghatja fel a Párizsi Klímaegyezményt Donald Trump 

Összeesküvésnek tartja Donald Trump a klímaváltozást övező nézeteket és a klímatudományt. Még be sem iktatták, de máris gyors kibúvót keres a Párizsi Klímaegyezmény alól. Megkezdte a konzultációt szakértőkkel arról, hogyan lehetne valamilyen jogi kiskaput kihasználna azonnali hatállyal kihátrálni a megállapodás alól - amire már választási kampányában ígéretet tett.
Amikor a vihar is betesz a megújulóknak

Amikor a vihar is betesz a megújulóknak 

Hihetetlen, de abban az országban, ahol a legmagasabb az egy főre jutó emisszió a világon, a kormány egy vihar okozta áramszünetet használt alibinek arra, hogy megfúrja megújuló energiákat. Pedig a vihar éppen a klímaváltozás tényére hívja fel a figyelmet.
A bennszülöttekre kéne bízni a politikát

A bennszülöttekre kéne bízni a politikát 

A törzsi népeknek több ezer éves gyakorlatuk van a természet megfigyelésében és a természeti kincsek fenntartható módon való felhasználásban. Törvényileg szavatolni kellene földtulajdonjogukat, és szerepet adni nekik a klímapolitikában – véli a Világbank szakértője.
Félmillió áldozata volt az időjárásnak

Félmillió áldozata volt az időjárásnak 

Az elmúlt 19 évben több mint 528 ezer embert öltek meg és 2780 milliárd eurós (850 billió forintos) kárt okoztak világszerte az olyan szélsőséges időjárási jelenségek, mint a viharok, hőhullámok és áradások – áll a Germanwatch környezetvédelmi szervezet idei klímavédelmi indexében, amelyet kedden mutatott be Bonnban és Marokkóban.
Katasztrófát jelenthet Trump a klímapolitikának

Katasztrófát jelenthet Trump a klímapolitikának 

Ez a választás nem a klímaváltozásról szólt, hanem a bizonytalan tömegek lázadásáról az elit ellen. Ennek ellenére Donald Trump győzelme katasztrofális lesz a klíma, és így az emberi civilizáció számára – vélekedik közleményében az Energiaklub.
Évi 2,6%-kal kéne hatékonyabbnak lennünk

Évi 2,6%-kal kéne hatékonyabbnak lennünk 

2015-ben is javult a globális energiahatékonyság, ami jó hír a klímaharcban. Sok energiát fogyasztunk, de kevesebb emisszióval, mert folytatódik a megújuló energiák térnyerése. Ennél azonban sokkal gyorsabb javulás szükséges a világgazdaság dekarbonizációjához.
Mérgeznek minket az elavult lakások

Mérgeznek minket az elavult lakások 

Magyarországon 8-14 ezer ember hal meg idő előtt a légszennyezettség következtében. A rossz levegőért legnagyobb mértékben, 70 százalékban a lakossági fűtés a felelős. Az energia hatékonyabb felhasználása, magasabb energiahatékonysági előírások bevezetése, a hagyományos energiahordozók kiváltása nem önmagában a véges erőforrásainkkal való takarékosság miatt fontos, hanem csökkenti a költségvetés egészségügyi kiadásait és egyben életeket ment.
Tömegtermelésbe kerül a szemétből készült Adidas cipő

Tömegtermelésbe kerül a szemétből készült Adidas cipő 

Komolyan gondolja az Adidas, hogy kiáll a környezetvédelem és a hulladékújrahasznosítás mellett. Piacra kerül az első, tömeggyártott széria a tengerből kihalászott hulladékból készült sportcipőből, sőt a sztárfocistákat is újrahasznosított mezbe öltöztetik.
Megnyílik a kvótapiac a tejtermelőknek is

Megnyílik a kvótapiac a tejtermelőknek is 

Hamarosan már a tejtermelők is hozzáférhetnek majd a szén-dioxid piachoz, köszönhetően egy új módszernek, mellyel a gazdák és a szakértők megbízható adatokhoz juthatnak káros üvegházhatású gázkibocsátásukról. Ezzel az állattartás szektor számára új finanszírozási lehetőségek nyílnak.
Lehet, hogy 80 éves aludobozból iszunk?

Lehet, hogy 80 éves aludobozból iszunk? 

Akár 13 napig ingyen és folyamatosan üzemeltethetnénk TV-nket, vagy 316 órán át működtethetnénk számítógépünket, illetve akár 100 napig egyfolytában világíthatnánk szobánkban annyi energiával, amennyit a „Dobod Be Magad” környezetvédelmi kampány egy-egy résztvevője által szelektíven gyűjtött alumíniumdobozok újrahasznosításával megtakarított az ország. A világon valaha legyártott és forgalomba hozott aludobozok anyagának mintegy 75%-a napjainkban is körfogásban

Ha elérjük a klímaegyezmény céljait, még nem vagyunk sehol 

Életbe lépett a történelmi jelentőségű párizsi klímaegyezmény, melyben mintegy kétszáz ország kötelezte el magát az éghajlatváltozás megelőzése és az emberi civilizáció védelme iránt. Az államok jelenlegi vállalásai azonban a felét sem teszik ki annak a szintnek, amely elegendő lenne a katasztrófa elkerüléséhez. Itt az ideje, hogy minden ország, köztük hazánk is komolyan vegye szerepét az éghajlati válság elleni küzdelemben.

Lopta a napelemtető ötletét a Tesla vezére? 

Egyedülálló újdonságként mutatta be a tech világ egyik szupersztárja, Elon Musk új, napelemes tetőcserepét. Valójában viszont úgy tűnik, van, aki már közel 10 éve gyárt hasonlót. Egyesek már bele is buktak hasonló termékbe, sőt, az is lehet, hogy a most bemutatott termék tervei sem Musk fejéből pattantak ki...

Befellegzett az olajbogyónak és a narancsnak? 

Dübörög a globális felmelegedés, Dél-Európa kiterjedt részei sivataggá válhatnak, figyelmeztetnek tudósok. Csak akkor lehetne megállítani a folyamatot, ha a felmelegedést sikerülne 1,5 Celsius fok alatt tartani, ez viszont szinte lehetetlen.

Egyre kevésbé érdekel minket a fenntarthatóság 

Nem túl hízelgő eredmények születtek egy friss kutatásban, a magyarokat ugyanis egyre kevésbé érdekli a fenntarthatóság. A lakosság ötödét nem érdekli a környezetvédelem, a fele pedig nem vallja magát környezettudatosnak.

Ingyenes kvóták a kiszervezések ellen 

Túl nagy a kvótafelesleg, ezért is nyomott az üvegházgáz-kibocsátás tonnánkénti ára. Eddig számolatlanul osztogatta ingyen az EU az emissziós kvótákat. Ezután éppen azok kapnák majd, akik könnyen elvihetnék a termelést az EU-n kívülre egy új uniós terv szerint.

Az Északi-sark sincs biztonságban a turistáktól 

A globális felmelegedés miatt megolvadnak a jégtakarók, számos hónapban zavartalanul hajózható az Északi-sarkkör. Egyre nagyobb luxushajók merészkednek eddig elzárt sarkköri rületekre. Sokan újabb Titanic-katasztrófától tartanak.

Gyomirtó a testünkben: miért titkolózik a WHO? 

Már a polgárok egészsége felett őrködő WHO egyik alintézetét is megfertőzte volna a pártatlan részrehajlás? Miért titkolózik a gyomirtó glifozát rákkeltő voltát övező kutatásról? A világ legnagyobb gyomirtójának piaci sorsa és az emberek egészsége forog kockán.

Enyhe, átlagos telünk lesz 

Hét nemzetközi intézet előrejelzése szerint átlagos, vagy annál kissé enyhébb télre van kilátás, és a csapadék tekintetében sem várható extrém helyzet. A szokásosnál azonban jobban eltérnek a nagy intézetek előrejelzései, így nagy a bizonytalanság.

Jöhet az ipari műhús 

A világ egyik legnagyobb húsfeldolgozó vállalata, az amerikai Beyond Meatben vett részesedést, melynek egyik korai befektetője Bill Gates. Mivel az állattenyésztésnek óriási az ökológiai és a vízlábnyoma, egyre nagyobb szükség lesz a hús környezetbarát alternatíváira.

Nem mindegy, hogy mit kezdünk a gumival 

Közel negyvenötezer tonna gumiabroncs-hulladék keletkezik Magyarországon minden évben. A természetbe kikerülve az elhagyott gumik súlyos környezeti károkat okoznak, pedig a gumiabroncsok újrahasznosítása egyre inkább megoldott.

Túlhaladta az idő az óraátállítást? 

Vasárnap hajnalban egy órával hátrébb kell állítani az órákat, és megkezdődik a téli időszámítás. A kétféle időszámítás rendszerére több mint harminc éve állt át az ország, hogy minél többet megtakaríthassunk az áramszámlán, de mára tulajdonképpen kevés értelme maradt.

Autót csak kölcsönbe? 

2030-ra az elektromos meghajtású járművek lesznek többségben a nagyvárosokban a szigorodó emissziós előírásoknak és az olcsóbbá váló technológiának köszönhetően.

Másnak bejön, nekünk nem kell 

Gyors ütemben bővülnek a szélerőművi kapacitások, 2030-ra a világ villamosenergia-igényének egyötödét, 2050-ig pedig egyharmadát már szélerőművek biztosíthatják. Nálunk éppen ellehetetleníti ezt az energiafajtát a kormányzat.

Sokkoló adatok: nagyon beteg a bolygónk 

Hazánkban is bemutatták a világszerte ma megjelent Élő Bolygó Jelentést. A World Wildlife Found (WWF) friss kutatási adatokra támaszkodó átfogó jelentése riasztó adatokat közöl: a Földön található gerinces fajok populációi 58 százalékkal szorultak vissza, míg az édesvizekben élő fajok 81 százalékos csökkenést mutatnak az 1970-es adatokhoz képest. Mivel a drasztikus veszteség legfőbb oka az emberi tevékenység, a 25 éves WWF Magyarország a tendencia megváltoztatása érdekében a természeti erőforrásokkal való bánásmód átalakítását sürgeti.

Rendszeressé válhat New Yorkban az árvíz 

Az emelkedő tengerszintnek és a globális felmelegedés miatt erősödő hurrikánok következményeként a metropolis lakói gyakrabban számíthatnak árvízre a város partszakaszainál.

A vállalatokkal oldaná meg a világ gondjait az ENSZ 

A 2030-ra kitűzött fenntartható fejlődési célok megvalósítása világszerte háromezer milliárd dollár költséggel, beruházással jár; így a hazai vállalatoknak is jó lehetőséget jelenthet, ha részt vesznek a globális problémák megoldásában.

Ezt még unokáink is nyögni fogják 

Tavaly mutatott először 400 ppm-et meghaladó értéket a szén-dioxid globális légköri átlagkoncentrációja egész éven keresztül. Akármit is teszünk a kibocsátásunk csökkentéséért, ezzel még az unokáink is küzdeni fognak.

Környezetkímélőbbek lesznek a hűtők 

A hűtőszekrények kompresszoraiban és a légkondicionáló berendezésekben lévő HFC-k, azaz hidro-fluor-szénhidrogének kibocsátásának további csökkentését határozta el több mint 100 ország egy globális egyezményben. Nemcsak az otthoni frigókról van szó, hanem az épületek és gyárak nagy hűtőrendszereiről is.

A légkörnek is árt a Brexit 

Eláraszthatják az energiapazarló dömpingtermékek Angliát, ha az EU-ból kilépve az ország nem tartja magát az emissziócsökkentési vállalásaihoz, amelyeket már most is képtelen teljesíteni. A gazdasági szereplők is veszítenének, ha az infrastruktúrák zöldítésének tempója csökken.

Utoljára a jégkorszak végén nőtt ilyen gyorsan a tenger 

2800 éve nem volt rá példa, hogy a maihoz mérhető gyorsasággal emelkedne a tengerszint. Az ENSZ IPCC 2013-as jóslata is már idejétmúltnak és túl óvatosnak számít.

Jéghideg háború zajlik 

Mind több ország vet szemet az utolsó érintetlen területek kincseire a Földön: az Északi-sarkvidéket már felosztották egymás között az érintett országok, az Antarktisz körüli vizek védelmén éppen most folyik a vita, de a világban tapasztalható konfliktusok a jéghideg kontinensen is éreztetik hatásaikat.

Lehet tiltakozással hatni a kormányra 

A Karib-tenger partján fekvő Belize hétfőn jelentette be szándékát, miszerint tengeri területein olajfúrásokat kezd. Ezzel veszélybe került volna az északi félteke legnagyobb korallzátonya, de a nemzetközi tiltakozás hatására az állam ma visszavonta a terveit.

Ínyencfalat lesz a védett állatokból 

Elsősorban a húsuk miatt folytatott vadászat 301 veszélyeztetett szárazföldi emlősfaj, köztük csimpánzok, tevék, leopárdok, denevérek kihalását idézheti elő – állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján lévő fajokat vizsgálva.

Nyugodj békében, Nagy-korallzátony! 

Az ausztrál Nagy-korallzátony 2016-ban, hosszú betegség után elhunyt. 25 millió éves volt - állt néhány nappal ezelőtt az Outside Magazine világszerte nagy hatás kiváltó cikkében. Tudósok szerint halálról még nincsen szó, de nem vagyunk messze tőle. Lehetőség van még újraélesztésre, de tényleg nagy a baj.

Már elmentünk a falig a rezsicsökkentésben 

Megtört a rezsicsökkentés lendülete, a kormány elsődleges céljává az eddigi eredmények megőrzése vált. A villany és gáz ára az EU tagállamai közül már nálunk az egyik legolcsóbb, ezért a rezsicsökkentés tartaléka nem az árak további lefaragásában, hanem az energiahatékonyság ösztönzésében rejlik.

Nincs mese, lépni kell 

Azonnali cselekvésre van szükség, hogy a mezőgazdasági termelés és az élelmiszerellátó rendszerek képesek legyenek megbirkózni a növekvő átlaghőmérséklet jelentette kihívásokkal, mert enélkül nem lehetséges az éhezés és a szegénység felszámolása, figyelmeztet a FAO most megjelent globális jelentése.

Vizet levegőből? Lehetséges! 

A vízhiány mára az emberiség egyik legkomolyabb problémájává vált. Egy innovatív találmány szerint pedig mindenhol lehetne elég ivóvíz, ahol van levegő.

Nem a maffia felelős az erdőirtásokért? 

A Peruban, Kolumbiában és Bolíviában tapasztalható nagymértékű erdőirtásokért infrastrukturális építkezések a felelősek, nem a kokacserje termesztése, mint ahogy azt az ENSZ sokáig hitte – vélik amerikai egyetemi kutatók.

Big data kell már a vacsorához is 

A technológia gyökeresen átalakítja az élelmiszeripart és az agráriumot is. Maholnap algoritmusok mondják meg, mit termesszünk a termőföldünkön, és milyen receptből főzzünk.

Kevesebb élelmiszert kellene elpazarolni 

A magyar lakosság közel fele nem engedheti meg magának, hogy rendszeresen minőségi élelmiszereket fogyasszon a legújabb Eurostat adatok szerint. Bár az éhezést az alultápláltság vagy elégtelen kalóriabevitel értelmében jórészt már felszámolták, aggasztó táplálkozási problémák továbbra is akadnak.

Négy évig Trump sem tehet keresztbe a klímaegyezménynek 

Elegendő állam ratifikálta a klímaegyezményt ahhoz, hogy november 5-én jogerőre lépjen. Ha négy nappal később Trumpot választják meg amerikai elnöknek, 4 évet kell várnia, mire az USA kiléphet az egyezményből.

A James Bond-állandótól függ minden harmadik munkahely 

A világon négy munkahelyből három a vízzel van összefüggésben, olyan mértékű beruházási piacról van szó, amely évenként annyit igényelne, mint a magyar GDP hatvanszorosa. De mi köze ehhez James Bondnak?

Kisajátíthatja a cég a falu ivóvízforrását? 

A kaliforniai fakitermelő vállalat 50 évig gyakorlatilag ingyen adta a falunak az erdejében lévő forrás vizét. Ám a térséget aszályok sújtják, az ivóvíz drága erőforrás lett. A forrás vizét inkább a japán piacra exportálják palackozott ásványvízként.

Túlléptük a kritikus határt 

Újabb szomorú határt értünk el szeptember végén. Elértük az üvegházgázok-koncentrációjának azon szintjén, amelyről a klimatológusok évek óta beszéltek: ezt túllépve nehezebbé válik a globális felmelegedés megfékezése.

Szegfűszeg és oregánó: ez jöhet a műanyag csomagolás helyett 

Szegfűszeggel és oregánóval illatosított, ehető csomagolás védhetné az ételeinket. Amellett, hogy természetes, egy friss tanulmány szerint jobban is működik.

Rovarinvázió: drága és veszélyes is 

Ökológusok becslése szerint az invazív rovarok évente több tízmilliárd dollárba kerülnek az emberiségnek, számuk pedig valószínűleg emelkedni fog a klímaváltozás és a nemzetközi kereskedelem növekedésének hatására.

Kalifornia felére vágja emisszióját 

Kalifornia példaértékű klímavédelmi törvényének hatályát 2030-ig meghosszabbítják, jelentette be Jerry Brown kormányzó. Kalifornia nincs egyedül a klímavédelmi törekvéseivel: sorra fogadják el más USA-államok is az emissziócsökkentési terveket.

Zajjal nyírjuk ki a bálnákat 

Az elmúlt évtizedben zajosabbak lettek az óceánok. Az olajfúrótornyoktól kezdve a tengeri erőműveken át a növekvő tengeri szállítmányozásig rengeteg minden borzolja a tengeri élővilág idegeit. Az Obama-adminisztráció szabályozást dolgoz ki a zajszint csökkentésérem az EU-ban egyelőre csak ajánlások vannak érvényben, melyek nem kötelező érvényűek.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen 

Miközben a kamatok világszerte egyre alacsonyabbak, és a forint is veszít értékéből, idén is rekordokat döntögettek a tőzsdeindexek és a nemesfémek.
Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó

Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó 

Az öngondoskodás egy újabb szintje.

Adózás

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának 

A kormány újraélesztené az Egyesült Államok által korábban felmondott kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezményt.

Gazdaság

Eldőlt, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum jövőre

Eldőlt, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum jövőre  

Megegyeztek a felek a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán. 

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo