Minden évben kell egy-egy társadalomtudatos sztár Davosban, aki felkarolja az ínséget szenvedők egy ügyét, lehetőleg egy márka támogatásával. Idén Matt Damon volt ez. A színés a Water.org jótékonysági szervezet exkluzív partiján mondott beszédet a vízhiány kezelésének fontosságáról, amihez egyébként kétség sem fér. Világszerte 663 millió ember, vagyis az emberiségnek majdnem 10 százaléka már most sem jut hozzá ivóvízhez.
A helyzet pedig csak rosszabbodni fog: a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) előrejelzése szerint a víz iránti globális kereslet – a keresletbővülés jelenlegi üteme alapján – 2050-re 55 százalékkal nőhet.A megnövekedett kereslet elsősorban a feldolgozóipari (+400%), az energiaipari (+140) és a háztartási (+130%) felhasználás növekedéséből ered majd. A Világbank 2030-ra globálisan 40 százalékos hiányt jósol a rendelkezésre álló vízkészletek és a várható kereslet között. A növekvő népesség élelmezése révén a mezőgazdaság által támasztott versennyel együtt a víz kereslete és kínálata közötti eltérés igen komoly kihívást jelent. (Még ebben az évszázadban olyan drága erőforrássá válhat a víz, mint amilyen ma az olaj. Ennek veszélyeiről és a klímaváltozás várható hatásairól beszélgettünk korábban Torontóban a téma nemzetközi tekintélyű szakértőjével, Peter Gleickkel.)
A Water.org a helyzet megoldására kitalálta a WaterCreditet, vagyis a vízhitelt: ez a Nobel-díjas Mohamed Junusz által népszerűvé tett mikrohitelezés egy új formája. A lényege az, hogy a rászorulók kölcsönt kapnak - az átlagösszeg 187 dollár - amit általában kutak fúrására és a környező területeken vízvezetékek létesítésére használnak fel. Amikor az illető visszafizeti a hitelt, azt újra kihelyezik valakinek. Vagyis rotációban új és új alanyokhoz jut a kölcsönzött pénz. A Water.org 2016 júniusi statisztikái szerint 938 000 "vízkreditet" osztottak eddig szét a hitelfelvevőknek, kiknek 93 %-a nő. A hitelek 99 százalékánál nincs probléma a visszafizetéssel.