Hirtelen sokan akarnak itthon naperőművet

Ugrásszerűen megnőtt a kötelező átvételi rendszerhez (KÁT) való csatlakozási kérelmek száma, vagyis gyorsulhat a 0,5 MW teljesítménynél kisebb naperőművek terjedése az országban.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) eléggé leterhelt az szolárostrom miatt, ezért külön munkacsoportot hoztak létre a kérelmek gyors elbírálására – közölte a hivatal. Tavaly decemberben több mint 2000 kérelem érkezett, míg 2015-ben csak 65 KÁT-kérelmet bírált el a szakhatóság.

A KÁT rendszer a megújuló energiaforrásból, például napenergiából történő villamosenergia-termelés ösztönzésének egyik eszköze. Az ilyen típusú támogatásra irányuló kérelmeket 2016. december 31-ig lehetett benyújtani a MEKH-hez. A rendszerhez csatlakozó termelők az előállított villamos energiát a piaci árnál magasabb, jogszabályban meghatározott átvételi áron értékesíthetik. A termelőnek a kötelező átvétel időtartamának és az átvétel alá eső villamos energia mennyiségének megállapítása céljából kell kérelmet benyújtania a hivatalhoz. A MEKH a kérelem elbírálását követően a kötelező átvétel alá eső villamos energia mennyiségére és az átvétel időtartamára vonatkozóan hoz határozatot.

Viszlát KÁT, hello zöld prémium
Forradalmi változásokat hozhat a hazai megújulóenergia-iparban a körvonalazódó új támogatási rendszer, amelynek tervezetét a napokban tette közzé a magyar kormányzat. A zöld és barna prémiumok rendszerében több pénzt kereshet a megújuló forrással áramot termelő.
A 2015-ben a KÁT égisze alatt a naperőművek összesen 10,5 gigawattóra mennyiségű villamos energiát értékesítettek. Ez 54,4 százalékos növekedés a 2014-es mennyiséghez képest. A KÁT keretében a napelem-üzemeltetők részére 2015-ben 340 millió forintot fizettek ki, amiből a kötelező átvételi ár és a piaci átlagár közötti különbségből eredő KÁT-támogatás 210 millió forint volt.

Összességében Magyarországon 2015-ben 110 megawatt volt a teljes napenergia-kapacitás, ami viszont nagyban elmarad az uniós átlagtól.

Fotó: patrick moore/freeimages

Az ország jelenlegi napenergia-kapacitását néhány nagyobb kapacitású napelempark biztosítja:

  • Az MVM Hungarowind Kft. Pécsen épített erőművet. A projekt mintegy 4,2 milliárd forintos állami és uniós támogatásban részesült. A 38 ezer darab napkollektorral felszerelt létesítmény évente 10,1 millió kilowattóra áramot tud termelni, és ezzel 15 ezer tonna emissziónak veszi elejét.
  • A Mátrai Erőmű 2015 októbere óta 16 megawattos naperőművet üzemeltet, ebben 72 480 polikristályos napelem kapott helyet. Az erőmű Visontától két kilométerre található. A beruházás 50 százalékban saját forrásból, 50 százalékban fejlesztési adókedvezményből valósult meg egy magyar–osztrák–román konzorcium jóvoltából.
  • 2015 júniusában nyílt meg Jászágón a Newergies Kft. 185 millió forintból létesült erőműve. A beruházás EU-s támogatás nélkül, teljesen önerőmből valósult meg. Itt 2000 darab polikristályos napelem működik.
  • További számottevő kapacitások: Sajóbábony (0,5 MW, 2006), Bojt (0,499 MW, 2005),
  • (2015), Sellye (0,499 MW, 2013), Szombathely (0,385 MW, 2016).
A megújuló energiák terén súlyos lemaradásban vagyunk, a világszerte terjedő szélerőműveket például tökéletesen ellehetetlenítették. Utánajártunk, miért csípik a kormány szemét a szélerőművek, miközben más országokban a napenergiával egyetemben óriási összegeket fordítanak a megújuló energiaforrások kiépítésére.

Forrás: MEKH, mert.hu, MNSZ, wikipedia

Véleményvezér

A Jobbik volt elnöke szerint Lázár János lebukott

A Jobbik volt elnöke szerint Lázár János lebukott 

Bindzsisztán működik, ahogy kell.
Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo