50 éven belül kipusztulhatnak a majmok

Riasztó számokat közölt egy tanulmány, amely az ENSZ adatait vette figyelembe: eszerint az összes vadon élő állatfaj harminc százalékát a kihalás fenyegeti, ezen belül az összes főemlősfaj fele a kipusztulással néz szembe. A kihalás fő oka az emberi tevékenység: a mezőgazdasági célú erdőirtás és a nagyarányú környezetszennyezés.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ötven év múlva már csak az állatkertekben találkozhatunk majmokkal – legalábbis erre enged következtetni egy most megjelent tanulmány, amely az ENSZ égisze alatt működő Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) „vörös listájának és független kutatók adatain alapszik. A kutatásban vizsgált több száz majomfaj 60 százaléka veszélyeztetettnek tekinthető, és felük, azaz mintegy 300 főemlősfaj ötven éven belül ki fog pusztulni.

A majomfélék kihalását – beleértve a legközelebbi rokonainkat, a csimpánzokat, gorillákat és orangutánokat – az emberi tevékenység okozza: elsősorban a mezőgazdasági tevékenység következtében végzett nagyarányú erdőirtás, ez a fajok 76 százalékát érinti, de komoly élőhelyvesztéssel jár a közút- és vasútvonalak építése, olaj- és gázkitermelés  és a bányászati tevékenység is. (Az erdőségek világszerte vészes gyorsasággal fogynak!)

Kép: Pixabay

Ha az erdők kisajátítása és kiirtása nem lenne elég, a majmokat még vadásszák is, és kereskednek is velük: 2005 és 2014 között 450 ezer élő egyedet értekesítettek a veszélyeztetett fajok nemzetközi kereskedelmi egyezményének adatai szerint, további 11 ezer egyedet darabokban (test, szőr, koponya).  Csak Nigériában és Kamerun területén 150 ezer egyedet értékesítettek 16 fajból. Nem csak kereskedelmi célból vadásszuk őket: egyedül Borneó szigetén évente 2-3000 orangutánt ölnek meg húsáért. Van, amikor a politikai szűklátókörűség sodorja veszélybe az állatfajokat: a magyar kormány például a déli határon épült kerítéssel lökte a kihalás irányába a világ egyik legritkább állatát.

Nem csak a majmok vannak veszélyben

Sajnos, nincsenek egyedül: a vörös lista szerint az összes vadon élő állatfaj harmadát ez a veszély fenyegeti. A tavaly ősszel közreadott eredmények összesen 82 954 növény- és állatfajra vonatkoztak, ezek 29 százalékát, 23 928 fajt találtak fenyegetettnek – ebből 5107 súlyosan veszélyeztetett minősítést kapott. A lista legutóbbi, 2009-es közzététele óta eddig sosem látott ütemben zsugorodnak a populációk. (Van olyan orrszarvúfaj, amelyből összesen három példány maradt a világon.)

A jelentés szerint az emlősök, madarak, hüllők, kétéltűek és halak vizsgált populációinak egyedszáma 52 százalékkal zsugorodott 1970 óta. Az édesvízi fajok világszerte élő populációi 76 százalékos fogyást szenvedtek el, ami átlagosan majdnem kétszerese a tengeri (39%) és földi fajokat (39%) ért veszteségnek. Az érintett fajok többsége a trópusi régiókban él, azon belül is Latin-Amerikában a legkritikusabb a helyzet.

A mezőgazdaság pusztítja az élőhelyeket
A mezőgazdasági élőhelyekhez kötődő fajok állapotát leíró Farmland Bird Index 1999 óta 30 százalékkal csökkent Magyarországon. A természetvédelem legnagyobb drámái előttünk zajlanak, és feltartott kézzel állunk. Nyugat-Európában olyan közönséges madárfajok állománya roppant össze totálisan, mint a mezei veréb, a vadgerle, a mezei pacsirta vagy a tövisszúró gébics.
Ez a jelenség nem csak a távoli országokat érinti: a Természetvédelmi Világalap (WWF) korábbi Élő Bolygó jelentése a mi régiónkra is kitér: eszerint a Kárpátokban és a Kárpát-medencében a legkomolyabb változást talán az édesvízi fajok populációnak 30 százalékos csökkenése jelenti az 1970-es évek óta. A pusztulás okai főként az egyre nagyobb számban épülő duzzasztók, a folyókat kísérő egyre több gát és a folyómedrek kotrása, amik az élőhelyek feldarabolódásához és eltűnéséhez vezettek. Hasonlóan nagy kárt okozott a környezetszennyezés, elegendő a tiszai ciánszennyezésre vagy a vörösiszap-katasztrófára gondolni. A legnagyobb károkat nálunk is a mezőgazdaság okozza, a biodiverzitás csökkenése riasztó méreteket öltött: minden ötödik madárfaj veszélyeztetett Európában, a helyzetük olyan rossz, hogy Magyarországon öt év alatt ki fognak pusztulni a fecskék.

Ismeretlenül is veszélyben

Földünk minden részén találhatóak olyan kevésbé ismert, fenyegetett fajok, amelyekről csak ritkán hallunk.A szárazföldi állatok közül kevésbé ismert a kritikusan veszélyeztetett amuri leopárd, amely az orosz Távol-Kelet és Kína határvidékén él. Az egyik legritkább nagymacskafaj egyedszáma mára alig éri el a 60 példányt. Élőhelyének 80%-a elveszett, ezért gyakran kényszerül a lakott területek közelében zsákmányolni, többek között a farmokon tartott szarvasok közül..

Dollármilliárdokat ér, mégsem vigyáznak rá
A természeti erőforrások többet adnak hozzá a világgazdasághoz, mint bármelyik óriásvállalat vagy nemzetállam – derült ki egy friss kutatásból. A friss ivóvíz vagy a korallzátonyok forintban szinte ki sem fejezhető értéket képviselnek, mégsem vigyázunk rájuk.
Az áramlatokkal százmillió éve úszó hét tengeri teknősfaj közül például három veszélyeztetett helyzetben van, a tojásrakó helyek beépítése és az illegális vadászat miatt. A tojásból kikelt teknősöket a partok mesterséges megvilágítása összezavarja, és gyakran nem érik el a tengert. Az idős, több méteresre is megnövő példányokat pedig a hatalmas tengeri halászhálók, vagy azok darabjai pusztítják el. A halászati reformok az albatroszok megmentését is célozzák, mivel azok szintén gyakori áldozatai a vonóhálóknak. Az albatroszok tojásait a déli félteke tengeri szigetein a behurcolt patkányok és nyulak pusztítják el, így ezeknek a fajoknak a költőhelyekről való eltávolítása fontos természetvédelmi feladat. A behurcolt inváziós fajok kérdése nálunk is komoly probléma.

Az ilyen, véletlenül elszabadult, vagy szándékosan betelepített fajok óriási veszélyt jelentenek a helyi ökoszisztémára, sok esetben pedig magukra az emberekre is. A folyókba kiengedett aligátorteknősök több esetben is támadtak meg embereket. A 4-6 kilós példányok súlyos sérüléseket tudnak okozni – és bár minden egyes esetben befogták a jelentett példányokat, egyre újabbak kerülnek elő. A szakemberek szerint az aligátorteknősök nem képesek átvészelni a magyar telet: a tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy egy-egy invazív faj találékonyabb és életképesebb lehet, mint gondolnánk. Ráadásul egyedül Európában több mint 12 ezer invazív fajt tartanak nyilván: Magyarországon is több százat.

A legcukibb állatok vannak a legnagyobb veszélyben
Riasztó gyorsasággal zsugorodik Ausztrália őshonos állatvilága: a kipusztulás határára kerülhetnek néhány év alatt a kacsacsőrű emlősök, a koalák és a vombatok is. A veszélyt éppen az ember által betelepített macskák és rókák jelentik számukra, és sokszor a védelmi programok sülnek el visszafelé.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo