Cégblog


ISO: önnél ezért nem működik

ISO: önnél ezért nem működik 

Az ISO rendszerekre általában szükséges rosszként tekintenek. Ha Ön is azt tapasztalja, hogy vállalkozásában a bevezetett rendszer nem hoz eredményeket vagy kevés pozitív hatását látja, akkor érdemes figyelni a szakértőnk által felsorolt tényezőkre.
Alultőkésítettség: megúszható a kényszertörlés

Alultőkésítettség: megúszható a kényszertörlés 

A magyar kkv-k többsége és sok nagyvállalat szembesült az elmúlt időszakban azzal, hogy a kedvezőtlen gazdasági környezetben a tulajdonosok kevésbé tudták saját tőkéből fedezni a vállalkozásuk működését, ezért megnőtt a hitel aránya a tőkéhez képest.
Ezekre figyeljen, ha webshopja van!

Ezekre figyeljen, ha webshopja van! 

A legtöbb internetes oldalon már van lehetőség PayPalon keresztül vásárolni, és a vevők egyre szívesebben használják ezt a fizetési eszközt. Kényelmes, biztonságos és gyors – ezek a leggyakoribb érvek. Nem szabad elfeledkezni arról, hogy nem csak előnyökkel jár a rendszer használata. Íme néhány dolog, amire érdemes figyelni.
Még nem látszik a fellendülés a cégvilágban

Még nem látszik a fellendülés a cégvilágban 

Minden eddiginél számosabb, összesen több mint tízezer cég szűnt meg idén a második negyedévben. Az első félév is negatív rekordot döntött, de jó jel, hogy a megszűnések mögött egyre kisebb számban jelenik meg okként a felszámolás, vagyis egyre kevesebb cég megy úgy tönkre, hogy kifizetetlen számlákat hagy maga után. A gazdasági növekedés pozitív hatásait még nem érezni a cégstatisztikán.
Kivárnak a cégek a lakáshitel-támogatással

Kivárnak a cégek a lakáshitel-támogatással 

Már április elejétől adhatnák a munkáltatók, de a cégek többsége kivár a lakáscélú hiteltámogatás bevezetésével, mivel az adminisztrációval járó többletfeladatok elriasztják őket az új cafeteriaelemtől.
Hogyan kell adózni céges buli után?

Hogyan kell adózni céges buli után? 

A nyár a céges rendezvények, tréningek, utazások egyik legfontosabb időszaka. Nem mindegy azonban, hogyan kell adózni ezek után a rendezvények után, mivel egyes elemek a munkavállalók szempontjából bevételnek minősülnek.
Számlakibocsátás: 4 dolog, amit az új szabályokról tudnia kell!

Számlakibocsátás: 4 dolog, amit az új szabályokról tudnia kell! 

Június 30-n a Magyar Közlönyben megjelent az a kormányrendelet, amely július 1-jei hatállyal módosítja a számla kibocsátására vonatkozó szabályokat. A rendelet értelmében, aki számlázóprogramot használ – s idén október 1. után is szeretné azt használni – annak idén november 15-ig be kell jelentenie az adóhatóságnak a programmal kapcsolatos számos részletet, adatot. Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Virtuális marketing: csak óvatosan!

Virtuális marketing: csak óvatosan! 

A 21. század eleje robbanásszerű változásokat hozott a marketing területén. A korábbi megoldásokhoz képest ma jóval egyszerűbben és olcsóbban szerezhetnek maguknak klienseket a talpraesett cégek, a szabályok azonban szigorúak, így érdemes tisztában lenni vele, hogyan és hová lehet reklámot küldeni, ha nem akar valaki méretes hatósági büntetésbe belefutni.
Nem az öreg szaki a gyenge láncszem

Nem az öreg szaki a gyenge láncszem 

Az uniós országok népessége egyre öregszik, a demográfiai változások új kihívásokat jelentenek a munkáltatók, a munkavédelemmel foglalkozó szakemberek számára is, melyekre időben fel kell készülni, az idősebb dolgozókat ugyanis a munkahelyi stressz is súlyosabban érintheti.
Fontos változások a termékdíj-szabályozásban

Fontos változások a termékdíj-szabályozásban 

Július 1-jével lépett életbe a környezetvédelmi termékdíjra vonatkozó 2013 végén elfogadott módosítások utolsó, 3. csomagja. Két új jogintézmény jelent meg a termékdíjtörvényben: az ipari és a kereskedelmi termékdíj-raktár, valamint változtak az átvállalásokhoz kapcsolódó szerződések hatálybalépésének feltételei is.

Végelszámolás előtt áll? Így kerülheti el a bírságot! 

Akár 900 ezer forintra is bírságolható a volt cégvezető, ha a végelszámolás során nem a jogszabályoknak megfelelően jár el. Az adóhivatal szerint alábbi 10 dologra célszerű figyelnie, ha végelszámolást indít cége ellen.

Mikor van szükségünk cégértékelésre? 

Cégeladás és felvásárlás előtt mind az eladónak és mind a vevőnek el kell készíttetnie a cégértékelést, hogy a tárgyalások során legyen „muníciója”, amivel a másik felet - legalábbis részben - sarokba szorítja.

Könnyebben adható a lakáshitel támogatás 

A lakáscélú munkáltatói támogatás adómentességére vonatkozó feltételeket is pontosítja a pénzügyi tárgyú törvények módosítása, amelyet pénteken fogadott el az Országgyűlés. A szabályokat 2014. január 1-jétől visszamenőlegesen lehet alkalmazni, ha azok a magánszemélynek kedvezőbbek.

Munkaköri leírás: ezt a 7 dolgot írja bele 

A munkaköri leírás, nem része a munkaszerződésnek, de vitás kérdések eldöntésében a munkaügyi bíróságok minden esetben kérik a feleket a munkaköri leírások becsatolására is. A munkaköri leírás a munkavállaló részére nyújt tájékoztatást és ezt a munkáltató egyoldalúan bármikor módosíthatja, de nem határozhat meg olyan feladatokat amelyeket a munkavállaló nem képes rendes munkaidejében ellátni. Miket célszerű mindenképp beleírni a munkaköri leírásba?

Játékra fel! De komolyan 

Ma az emberek az élet minden területén élményekre vágynak. Termékek helyett élményt vesznek, és úgy szeretnek dolgozni, ha motiváltak a munkájukban. Ahhoz, hogy vásároljanak, vagy lelkesen dolgozzanak, meg kell értenünk, hogyan adhatjuk meg nekik ezt az élményt.

Így találjunk segítőt magunknak 

Minek újrafelfedezni a kereket? Mint oly sok minden mást, ezt a gondolatot is Brian Tracytől, az én első számú mentoromtól tanultam. Annak idején ezt megfogadtam, és mostanra teljes meggyőződéssel kijelenthetem, hogy felbecsülhetetlen szerepe lehet az életünkben egy mentornak – mondja szakértőnk.

Ingatlan bérbeadása: 13 dolog, amivel érdemes tisztában lennie 

Magánszemélynek nem kötelező adószámot kiváltania, ha ingatlant ad bérbe, de számlát nem állíthat ki enélkül. Egészségügyi hozzájárulást egymillió forint felett kell csak fizetnie. Milyen szabályok vonatkoznak még az ingatlan-bérbeadásra? Az eKontento online könyvelőiroda összeszedte a legfontosabbakat.

Nyitottan jobb, de még nem megy 

A jövő munkavállalóinak, a diákoknak 83%-a a jövőben olyan helyen szeretne dolgozni, ahol nincs hátrányos megkülönböztetés a munkahelyeken. Ezzel szemben a magyarországi munkavállalók több mint fele észlelt már hátrányos megkülönböztetést - derült ki a Gemius kutatásából

Ilyen lett a reklámtörvény 

Csak akkor csökkenthető az idei reklámadó-alap, ha az adóalany 2013-as üzleti évének adózás előtti eredménye nulla vagy negatív és a megrendelő adózik a külföldi szolgáltatónál megjelent reklám után.

5 pont, ami nélkül ne írjon alá szerződést 

Folyamatosan érkeznek a megrendelések, de vállalkozása kapacitása szűkös, ezért kiszervezi alvállalkozónak a határidős feladatai egy részét. Miket érdemes a szerződésben kikötnie és mire célszerű ügyelnie? Munkajogászt kérdeztünk.

Sok pénzt kezel egy kolléga? Kérjen biztosítékot! 

A munkaadók többsége szereti „bebiztosítani” magát a munkavállalói által esetlegesen okozott kárral összefüggésben, különösen akkor, ha a munkavállaló pénzzel, értékekkel dolgozik. Van rá lehetőség!

A gazdasági címlapsztárok valódi szerepe 

2006-ban nem létezett itthon a „startup-jelenség”, 2012-ben már tartottak meetupokat, konferenciákat, s felbukkantak az első sikertörténetek. Ma pedig egy hónap alatt annyi versenyt, rendezvényt hirdetnek, mint 2012-ben egy év alatt. Korányi Lászlóval, a Nemzeti Innovációs Hivatal kül- és belkapcsolati elnökhelyettesével beszélgettünk.

YouTube-kisokos vállalkozásoknak 

A multimédia, a mozgókép mára alapvető kommunikációs eszközzé vált. Hogy használhatjuk ki a legnagyobb videós közösségi oldalt a cégünk érdekében? És mi az, amit semmiképpen ne tegyünk? Szakértőnk segít!

Diákmunka: hogy éri meg a legjobban? 

Sokszor egyszerűbb és költséghatékonyabb diákot alkalmazni, különösen nyári vagy időszakos munkára. Többféle lehetőség közül választhatnak a munkáltatók. Sorra vesszük, melyiknek mi az előnye.

Továbbra is használhatók a régi kasszák a NAV szerint 

Nem működhetnek július 1-je óta a régi típusú kasszák, csak az új típusú pénztárgéppel kiállított nyugtát fogadja el a NAV – írta a Magyar Nemzet. Az adóhatóság azonban arról tájékoztatott, hogy a pénztárgéprendelet nem módosult, továbbra is használhatják régi kasszáikat azok, akik egyébként eleget tettek bejelentési és megrendelési kötelezettségeiknek.

Ha van idő visszakozni, többen mernek neten vásárolni 

Az első negyedévben összesen 27 milliárd forintos forgalmat bonyolított le az online kiskereskedelem hat legnagyobb szektora Magyarországon. Az internetes vásárlás fejlődése évek óta töretlen, a vásárlói elégedettség növelése, a felhasználói élmény erősítése, valamint a bizalom kiépítése központi kérdéssé vált. A június 13-án hatályba lépett e-kereskedelmi törvény alapján a vásárló elállási joga 8-ról 14 napra emelkedett online vásárlás esetén, ami tovább erősítheti a bizalmat a webáruházak iránt.

Csak a pénz számít a magyarnak 

Négyből hárman munkahelyet váltanának Magyarországon, ha több fizetést kapnának – egy friss felmérés szerint. Jobb munkáért viszont csak az emberek fele mondana fel.

Még mindig nem merünk sima PDF-ben számlázni  

Az EU számlázási irányelve alapján Magyarország is megszüntette az elektronikus aláírási kötelmet, mégis lépten-nyomon beleütközhetünk abba, hogy az informatikai szolgáltatók továbbra is erőltetik a digitálisan aláírt elektronikus számlát. A hiba oka egy elavult GKM rendelet, amit már régen hatályon kívül kellett volna helyezni...

Ellenőrzés vagy megfigyelés? Meddig mehet el a munkáltató? 

A munkáltató alapvető érdeke, hogy a munkaidő hatékony kihasználása és az adatok védelme érdekében felügyelhesse munkavállalóit. De hol van a határ a jogos ellenőrzés és a megfigyelés között?

Ezért bírságolnak a munkaügyi ellenőrök 

Vállalkozást vezetni nem könnyű feladat. Rengeteg szabály, egy halom adminisztráció és egyetlen baki is milliókba kerülhet. Már 2-3 alkalmazott foglalkoztatása is nagy odafigyelést, precíz dokumentációt igényel. Mire figyeljünk, hogy a munkaügyi ellenőr ne minket bírságoljon? Íme az eKontento online könyvelő iroda tanácsai.

Van, ami változik a számlázásban! 

Egy új rendelet hatálybalépésével módosulnak a számla és a nyugta adóigazgatási azonosítási szabályai. Az új számlázási NGM-rendelet július 1-jén lépett hatályba, bár egyes rendelkezéseket csak 2014. október 1-jétől, illetve 2015. július 1-jétől kell alkalmazni.

Jövedéki eljárás: új kódok júliustól! 

A nemzeti jövedéki szabályozás szerinti eljárások során az Európai Unióban is használt mindenkor hatályos kombinált nómenklatúra (KN) kódokat kell alkalmazni Magyarországon július elsejétől - közölte a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV).

Ön webáruház-tulajdonos? Így csinálhat kedvet a vásárláshoz! 

Divatos manapság webáruház-tulajdonosnak lenni, de ritkaság a jó webshop, amelyikben szívesen vásárol a felhasználó. Mitől függ, hogy a webáruházunkba látogató, rögtön továbbáll, szörföl egy kicsit az oldalon, rákattint a termékekre vagy vesz is valamit? Íme néhány tanács, hogyan csinálhatunk kedvet a vásárláshoz.

Aki már próbálta, támogatja az otthoni munkát 

A cégvezetők több mint fele támogatja annak lehetőségét, hogy munkatársai otthonról lássák el feladataikat – derül ki a Profession.hu legújabb felméréséből. Ezzel szemben a gyakorlatban csak minden negyedik vállalatnál létezik ilyen pozíció.

Ettől fog javulni a fizetési morál 

Az északi országokban szabályozott módon működik a követeléskezelés és ennek hatása a gazdasági mutatókban is tükröződik. A mindenki számára egyértelmű követeléskezelés csökkenti a kintlévőségeket, s az így kiszámíthatóbbá váló piaci folyamatok hatására javul az országok teljesítménye.

Az őszinte hátsó szándék 

Ha nem tudjuk, pontosan mit is akarunk, hogy érhetnénk el? A sikeres tárgyalást megelőző őszinte kérdések szükségességéről beszél szakértőnk, Beck György tréner.

Van olyan online kassza, ami a kereskedőnek is megéri 

A PC-s vagy számítógéphez illeszthető kiskasszákból a kereskedők is profitálhatnak szakértők szerint, ha jól használják a kapott adatokat.

Szerződéskötés előtt áll? Ezt olvassa el! 

A vállalkozási szerződésben a vállalkozó felelőssége nagyobb, mint a megbízottnak a megbízási szerződésben, viszont csak akkor jár neki a díjazás, ha elvégezte a szerződésben rögzített feladatot. Mire kell figyelni egy vállalkozói szerződésnél? Dr. Hajdú-Dudás Mária ügyvédet kérdeztük, mire célszerű figyelnünk, ha vállalkozóként szeretnénk szerződést kötni.

Ne akarjon holnap ügyet intézni! 

Július 1-je a közszolgálati tisztviselők napja, és számukra ez munkaszüneti nap, ezért a legtöbb hivatal zárva lesz. Ráadásul a patikák is.

Végelszámolás, átalakulás: ezekre figyeljen, ha bt.-je van! 

Van egy évek óta működő betéti társasága, de az jóformán csak kiadást jelent? A vásárlók folyamatosan csökkentik vagy visszamondják a megrendeléseiket, újak pedig nincsenek a láthatáron. Vagy vannak esetleg hosszú távú szerződései, amelyeket nem tud felbontani, de ez a cégforma kedvezőtlen az Ön számára. Mit tehet? Hogyan szabadulhat meg cégétől?

Értekezlet virtuálisan? Miért ne! 

Ki mondta, hogy egy csapat csak akkor tud együtt gondolkozni, ha fizikailag is együtt vannak a tagjai? A távolról dolgozás korszakában az ötletelő értekezleteket sem kell az irodában tartani. Ahhoz azonban hogy hatékony legyen a virtuális brainstorming, meg kell tanulni az alapvető szabályait. Elsőre talán bonyolultnak tűnik, de hamar bele lehet jönni. Egy-két próbálkozás, és máris olyan olajozottan zajlanak majd a távoli megbeszélések, mint egykor az irodai meetingek.

Ugrás közben gyártani az ejtőernyőt – ez a startup 

Sikersztoriként emlegetni talán még korai, mindenesetre ígéretes hazai fejlesztés indult el, hogy meghódítsa a világot. A SOPRESO a konferenciák életét kavarja fel: a közönség tagjainak okostelefonja segítségével teszi interaktívvá az előadásokat.

A képzés, amelynek tényleg van értelme 

Manapság – szerencsére – egyre több cég látja be, hogy érdemes és értékes dolog képzést biztosítani az alkalmazottaknak. Nemcsak a munkájuk fejlődik így, de elkötelezettebbek is lesznek a cég iránt, illetve a motiváció szintje is emelkedhet. Már, ha az a képzés megfelelő. Szakértőnk elmondja, mitől lesz sikeres a tanulás.

A napi terhek csökkentése a legvonzóbb bónusz 

Munkáltatói hiteltörlesztés, luxusutazás, magasabb fizetéssel, több felelősséggel járó előléptetés, kiszámítható munkaidő, családbarát munkahely. Munkavállalókat kérdeztünk, kit melyik tenné elkötelezettebbé munkaadója, cége irányába, melyik juttatás motiválná leginkább.

Egyéves az e-útdíj 

Egy évvel az útdíjfizetés elindítása után a hazai felhasználók közel 90 százaléka fedélzeti egységet használ. Az OBU segítségével megvalósuló virtuális jegytépések száma már megközelíti a havi 7 milliót.

Ez az ára a hitelgaranciának 

Egy vállalkozás akár ingatlanfedezet nélkül is hitelhez juthat, ha hitelgaranciát vesz igénybe. A kezességvállalásnak ára van, amellyel érdemes minden cégnek számolnia, mielőtt kölcsönt vesz fel. Mit jelent mindez a gyakorlatban? Melyek a kezességvállalás buktatói? Összefoglaltuk.

Cégmódosítás: mikor, mennyit kell fizetni? 

Mikor kell módosítani a társasági szerződést? És mennyi ennek a költsége? Összeszedtük, melyik módosítás, mennyibe kerül a cégnek és mi az, ami illetékmentes.

Tudtunk nélkül is indulhat adóellenőrzés elsejétől 

Az eljárási törvény év közben hatályba lépő változása értelmében lehetővé válik a megbízólevél elektronikus úton történő kézbesítése. Így viszont előfordulhat, hogy az ellenőrzés alá vont cég nem is tud majd az eljárás megindulásáról.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére

Jogi kisokos

Mivel büntethető egy cég?

Mivel büntethető egy cég? 

Gyakori vélekedés, hogy a büntetőjogi felelősség és kockázat kizárólag a magánszemélyeket terheli.

Infokom

Lehull a lepel, mit gondolnak a magyarok a mesterséges intelligenciáról

Lehull a lepel, mit gondolnak a magyarok a mesterséges intelligenciáról 

Az emberek bár egyre többször használják a mesterséges intelligenciát, sokan bizonytalanok az AI-jelenséggel kapcsolatban.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo