Elfogadták az Európai Bizottság és Magyarország közötti partnerségi megállapodást pénteken, amely 21,9 milliárd euró beruházás előtt nyitja meg az utat 2014 és 2020 között - közölte az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete. Magyarország emellett a vidékfejlesztés terén 3,45 milliárd euró, a halászati és tengerügyi ágazatban pedig 39 millió euró támogatást kap.
Az uniós beruházások hozzájárulnak majd a munkanélküliségi helyzet javításához és a versenyképesség, illetve a gazdasági növekedés előmozdításához - közölték.
Az új pályázati kiírások az eddigieknél komplexebbek lesznek, és kiemelt támogatást tesznek lehetővé az előre kijelölt ágazatokban. Az ország újraiparosítását szem előtt tartva ide tartoznak majd az autóipari beszállítók, az IT-szektor és az egészségügyi ágazat. A Széchenyi 2020 pályázatokra csak elektronikusan lehet pályázni, s az állami adatbázisban rendelkezésre álló adatokat az intézményrendszer kéri majd le – mondta helyettes államtitkár.
(Az Operatív Programokat május elején véglegesítette a kormány, erről itt olvashat részletesebben.)
A tervek szerint működnek bizonyos pénzösszeg alatt „automatikus pályázatok”, ahol csak normatív feltételekhez kötnék a pályázati pénz elnyerésé – említette meg az államtitkár kérdésre válaszolva. (A tervezett konstrukcióról korábban itt beszélt lapunknak Csepreghy Nándor.)
Október közepe-vége helyett a feltételek készen állnak arra, hogy a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében az első pályázatok már az ősz elején megjelenjenek. (Ezért már most érdemes készülni az uniós pályázatokra!) A pályázatok a mikro-, kis- és középvállalkozások beruházásainak fejlesztését célozzák” – mondta korábban Rákossy Balázs a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) uniós források felhasználásáért felelős államtitkára Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. (A kkv-k egyre optimistábbak az uniós forrásokkal kapcsolatban.)