Egyre több kis- és középvállalat ismeri fel az operatív lízing előnyeit. A Magyarországon idén forgalomba helyezett gépjárművek száma, és ezen belül a vállalati flottába kerülő személyautók és kishaszonjárművek aránya folyamatosan emelkedik, a cégautók 2014. július végéig összesített részesedése az újautó piacból mintegy 75,5%. A LeasePlan, flottakezelő vállalata szerint ennek oka, hogy az operatív lízing, más néven tartós bérlet konstrukciónál a kalkulált finanszírozás alapja a gépjármű NETTÓ beszerzési ára és a garantált maradványérték különbözete nulla forint önrésszel, amely összeg lényegesen (akár 30%-kal) kisebb finanszírozási igényt jelent a saját vásárlással szemben. A flottakezelő a szerződés kezdetén garantálja a maradványértéket (gépjármű értéke a használat végén) és a futamidő alatti szervizköltséget, így az, hogy az autó a bérlet lezárásakor végül milyen áron kerül értékesítésre és a futamidő alatt milyen szervizköltségek merülnek fel, csak a flottakezelőnek jelentenek kockázatot, a használónak nem.
(Az új Ptk. a lízingszerződések területén is hozott változásokat. Lízing vagy tartós bérlet? Érdemes megnézni, hogy pontosan miről is van szó, és mire is kell figyelni.)
Az operatív lízing segítségével előnyösen alakíthatóak a pénzügyek például a futamidő és a futásteljesítmény helyes meghatározásával, vagy az extrák és a teljesítmény körültekintő megválasztásával. Az üzleti tevékenységhez optimálisan illeszkedő gépjármű beszerzésével és helyes vezetéstechnikával akár 20-25%-kal is mérsékelhető az üzemanyag-fogyasztás, csökken a gumicsere és karbantartás szükséglet.
A webes világ a lízing szolgáltatást sem hagyta érintetlenül. Lehetőség van a szerviz igényeket online bejelenteni, de mobiltelefonon keresztül intézhetők a karbantartással kapcsolatos teendők is. Az ügyfelek sms-ben értesülhetnek az éppen soron következő kötelező szervizről és műszaki vizsgáról is – mondja Pesti Tímea, a LeasePlan Hungária Zrt. kereskedelmi igazgatója.