Elévülés = megszűnés?
Az elévült követelések jogilag nem szűnnek meg. Vagyis az elévülés nem egyenlő a megszűnéssel! Mégsem hajtható be egy olyan követelés, ami időközben elévült! Hogyan lehetséges ez? Akkor mégis mi a különbség az elévülés és a megszűnés között?
Az elévülés annyit jelent, hogy azt, ami elévült, már nem lehet bírósági úton behajtani, kikényszeríteni. Ettől azonban még nem szűnik meg a követelés, hiszen ha az elévülés ellenére az adós fizet, akkor a kifizetett összeg jogosan jár a hitelezőnek.
Visszakövetelhető az elévülés után kifizetett összeg?
Ha egy követelés, tartozás elévült, és az adós azt ennek ellenére kifizette, akkor később már nem követelheti azt vissza. A lényeg tehát, hogy a követelés maga nem szűnt meg, azt az adós teljesítheti, azonban azt jogi úton már nem lehet behajtani rajta.
Elévült a követelés, mégis kötelezett a bíróság a fizetésre?
Bizony ilyen eset is előfordulhat. Ennek oka az, hogy az elévülésre az adósnak kell hivatkoznia. Ha az adós egy bírósági eljárásban nem hivatkozik arra, hogy a követelés már elévült, így ő nem köteles azt teljesíteni, akkor a bíróság kötelezni fogja a követelés megfizetésére. Vagyis az elévülésre az adósnak kell hivatkozni, azt a bíróság nem köteles magától, erre irányuló hivatkozás, úgynevezett kifogás nélkül figyelembe venni.
Az általános elévülési idő 5 év. Emellett léteznek a jogszabályokban speciális, rövidebb, vagy akár hosszabb elévülési idők is. Ilyen például a tartási, életjáradéki követeléseknél meglévő 6 hónapos elévülési idő, vagy a munkaviszonnyal kapcsolatos igények esetén az 5 év helyett csupán 3 év az elévülés.
Egy szerződésben a szerződő felek is eltérhetnek az elévülési idő 5 éves szabályától. Az új Ptk. szerint rövidebb és hosszabb elévülési időt is meghatározhatnak, de csak írásban kötött megállapodással.
Minden igény elévül egyszer?
Nem minden igény évül el! Vannak olyan jogok, melyek soha nem évülnek el. Ilyenek lehetnek egyes tulajdonhoz kapcsolódó jogok is. Egyéb fontos szabályok azonban befolyásolhatják, hogy mikor, miért tudunk eredményesen pereskedni, így szakember segítsége minden esetben nélkülözhetetlen.
Dr. Kocsis Ildikó ügyvéd www.megbizhatoügyvediiroda.hu