Egy modern vállalkozás bolond lenne lemondani a virtualitás előnyeiről, főleg ha azzal komoly költséget takaríthat meg. (Annál is inkább, mert egy felmérés szerint havi három napot ülünk meetingen ahelyett, hogy dolgoznánk.) A távmunka előnyeire ugyan még csak most kezdenek rádöbbenni a cégek, de az előnyök mellett a hátrányokat sem árt kiküszöbölni. A virtuális értekezletnek, – történjen akár skype-on, vagy telefonon – ugyanis van egy komoly hátránya: a résztvevők jelentős része egyszerűen nem figyel oda a mondandóra.
Mint az az Intercall által készített globális felmérésből kiderül, az értekezletek résztvevőinek 65 százaléka valamilyen más munkával foglalkozik a konferenciahívás alatt, 63 százalékuk több email-t is megír, 55 százalékuk ebédet főz, vagy éppen eszik, 47 százaléka pedig a mosdót is felkeresi a meeting alatt. Ezt főként az teszi lehetővé, hogy egyre többen okoseszközökről csatlakoznak be a virtuális értekezletre: 2013-ban az ilyen eszközökről indított konferenciahívások aránya már meghaladta a 21 százalékot az összes hívás arányában. Így nem meglepő, hogy olyan válaszok is születtek, miszerint a telefonkonferencia alatt éppen videójátékokkal játszottak, vagy lefekvéshez készülődtek.
A mobilitás azt is lehetővé tette, hogy ne az otthonunkban (a munkaállomásunkon) fogadjuk a hívásokat. A modern értekezletek résztvevői egészen extrém helyszínekről csatlakoztak be a meetingekre: volt aki a sürgősségi osztályról, egy hölgy egy ruházati üzlet próbafülkéjéből, egy las vegasi szálloda medencéjéből, a párizsi Disney Worldból, egy amerikai üzletember pedig egy barátja esküvőjének templomi szertartásáról.
A gondot a videóhívások sem oldják meg, ugyanis a kamerán csak az látszik, amit a felhasználó akar. Egy hölgy a strandról vett részt egy videokonferencián, de úgy állította be tabletjét, hogy ne lehessen észrevenni, hogy bikiniben van.
Természetesen a munkatársak figyelmetlenségének hátrányait ki is lehet küszöbölni: mivel egyre több kis- és középvállalatnál terjed a távmunka, a startupokról nem is beszélve, érdemes megtanulni a távoli értekezlet szabályait.