A céges flották pörgetik a lízingpiacot

A lízingpiacot egyelőre a járműlízing hajtja, a szövetség tagjai pedig a jövőben fokozott figyelmet fordítanak a kkv-k eszközbeszerzéseire, részben a jegybanki hitelprogram keretében. Így a lízingcégek nagyobb szerepet vállalhatnak a teljes magyar gazdaság élénkítésében.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

Az elmúlt években a kedvezőtlen gazdasági környezet miatt alacsony aktivitást mutató lízingpiac működése felemásan alakult az év második negyedében, így a féléves adatok is vegyesek.  A Magyar Lízingszövetség tagjai összesen a félév végén 1306 milliárd forintos portfóliót kezeltek, ami 10 százalékos visszaesés az egy évvel korábbihoz képest, és 2 százalékos csökkenés az előző negyedévhez viszonyítva. „Az első félév során közel 35 ezer új lízingszerződést kötöttek, ami 10 százalékos növekedésnek felel meg éves összevetésben. Emelkedett a kihelyezett összeg is az egy évvel ezelőttihez képes 3 százalékkal, 178 milliárd forintra” – ismertette a féléves eredményeket Lévai Gábor, a Magyar Lízingszövetség főtitkára.

Az új Ptk. a lízingszerződések területén is hozott változásokat. Lízing vagy tartós bérlet?

Járművek és gépek

A félév során a gép- és a járműszegmens volt a főszerepben. A gépfinanszírozások értéke megközelítette az 54 milliárd forintot, ami 30 százalékos részesedést jelent a teljes első féléves – 178 milliárd forintos – finanszírozott összegen belül. A flottán kívüli autófinanszírozások értéke 52,3 milliárd forint volt, a flottafinanszírozás pedig a 32 milliárd, így előbbi részesedése közel 30, utóbbié pedig 18 százalékot tett ki. A teherautó-finanszírozás szintén jelentős tételnek bizonyult: a félév során 38 milliárd forint értékben nyújtottak finanszírozást ezekhez a járművekhez a Lízingszövetség tagvállalatai, így a teherautó-szegmens az összesített finanszírozott értéknek a 21 százalékát tette ki.

Lévai jelezte, hogy bár a teljes portfólió értéke némileg csökkent, a lízingszerződések számának emelkedése alapján élénkülésről lehet beszélni. „Ezzel együtt még messze van a piac a korábbi évek csúcsértékeitől. A válság elmélyülése előtt, 2008-ban a félév során több mint 600 milliárd forintra rúgott a finanszírozott összeg, ami a mostani félévben elért 178 milliárd forintnak kevesebb, mint a harmada” – fogalmazott Lévai Gábor. Hozzátette: – Bízunk abban, hogy a gazdaság fellendülésével a járműpiac is magára talál, ennek egyértelmű jelei látszanak a legfrissebb adatokból. Emellett a fókuszba kerülő kkv-s eszközbeszerzések terén is elképzelhető a bővülés, így megteremtődnek a feltételei annak, hogy a lízingpiac kiszámítható növekedési pályára álljon.

Nincs felső határa az exporttámogatásnak
Már ezermilliárd forint exporttámogató forrással segíti a kereskedelmi bankokon keresztül is a hazai, exportban részt vevő kis- és középvállalkozásokat az Eximbank és a MEHIB közös szervezete, az EXIM több különböző konstrukció keretében – mondta Nátrán Roland, az Eximbank vezérigazgatója.
Pörög a jegybanki program

A főtitkár kifejtette, a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramjának köszönhetően az első félévben összesen  28,8 milliárd forint értékben finanszíroztak beszerzéseket a Magyar Lízingszövetség tagvállalatai. Az MNB tavaly ősz óta 136 milliárd forint értékben finanszírozott beruházást, aminek a Lízingszövetség tagvállalatai 20 százalékát adták, ez pedig különösen jó eredmény, tekintve, hogy eddig a szövetség 8 tagvállalata kapcsolódott be a programba.

A Magyar Lízingszövetség a jövőben – részben a jegybankos és eximbankos programokra építve – arra koncentrál, hogy az autófinanszírozás mellett a vállalkozások, ezen belül is a kkv-k eszköz- és gépbeszerzései váljanak a lízingpiac alappilléreivé. Lévai kiemelte: a szövetség becslése szerint az első félév végén a tagvállalatok 112 milliárd forintos gépportfólióval rendelkeztek, amely az év végéig tovább bővülhet. Az EHP-ról itt olvashat részletesebben!

Tisztességesek a szerződések

Lévai Gábor a kilátásokról szólva azt is elmondta, hogy a deviza alapú szerződésekre vonatkozó törvényi szabályozás problémákat okozhat a lízingpiacon. A főtitkár hangsúlyozta: a Magyar Lízingszövetség támogatja azt a kormányzati törekvést, amely az egységes, az érintettek számára valódi megoldást jelentő megoldást célozza, de a szövetség és a tagvállalatok továbbra is fenntartják álláspontjukat, amely szerint a hitel- és lízingszerződései nem tisztességtelenek.

A Magyar Lízingszövetség arra számít, hogy a devizahiteles szerződésekre vonatkozó részletszabályozás megszületése és az ügy rendezése után a tagvállalatok az általuk nyújtott, átlátható, kedvező lízingkonstrukciók segítségével hozzájárulhatnak a kkv-szektor fejlődéséhez, ezen keresztül pedig fontos szerepet vállalhatnak a teljes magyar gazdaság élénkítésében.

Megindult a vállalati hitelezés
Idén a második negyedévben a hitelintézeti szektor vállalati hitelállománya mintegy 43 milliárd forinttal bővült, a folyósítások mind a forint-, mind a devizahitelek esetében meghaladták a törlesztéseket – derül ki Magyar Nemzeti Bank “Hitelezési folyamatok” című negyedéves kiadványából

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo