1. Versenyhelyzet
Nem ajánlott családi vállalkozást alapítani, ha a családtagok közt eleve is van egyfajta versengés, mert egy közös cég csak felerősítheti a versenyhelyzetet! Ez általában nem az egészséges versenyszellem megerősödését jelenti, hanem felesleges konfliktusokat idézhet elő.
2. Üzlet a hálószobában
Elveszhet a családi intimitás, kevesebb a „csakúgy” együtt töltött idő. Aligha kivitelezhető, hogy ne vigyük haza a munkát. Ráadásul az is előfordulhat, hogy otthonunk minden zugában képesek vagyunk a céges problémákkal foglalkozni. Sok energiát igényel a harmónia visszaállítása.
3. Sok bába közt
Pozícióhoz juthatnak a feladathoz nem értő „vállalkozó szellemű” családtagok pusztán azért, hogy segítsenek. Mindenkinek van egy jó tanácsa, mit, miért nem szabad és mit, hogyan kellene csinálnunk. Képtelenség mindegyiket meghallgatni is, nemhogy megfogadni, így néha az értékes gondolatok is elveszhetnek. Ráadásul sértődés is lehet abból, hogy miért nem hallgatunk a nagymamára, ha az unokatestvérre igen.
A családi kölcsön kamatmentes, de nagy ára lehet. Család-és barátfüggő, de előfordulhat, hogy ameddig vissza nem fizetjük, addig puszta jó szándékból aggodalmaskodó kérdésekkel zaklat minket a kölcsönadó: mikor fordul termőre a vállalkozás, miért nincs már „nullán”, mihez kezdünk, ha mégse termel profitot majd az elképzelés. Úgy tűnhet válaszokat várnak, de ameddig nem győződnek meg saját „szemükkel” azokról, meggyőzhetetlenek.(Itt olvashat tovább arról, hogy mire érdemes ügyelni, ha a család finanszírozza a cégünket.)
5. Nyaralás helyett cégfinanszírozás
Ha az egész család összefonódik a céggel, könnyen borulhat a családi kassza. A megspórolt pénzünknek, csakúgy, mint a napi kiadásokra félretett büdzsénknek búcsút inthetünk, ha céget alapítunk családunkkal. Hiába ügyelünk gondosan a házipénztár és a családi pénztár szétválasztására, a gyakorlatban sajnos kénytelenek vagyunk valamennyi önerőnket a cégbe fektetni, amíg nem tartja el magát a cég. Ez pedig akár hosszú hónapokig, évekig is eltarthat.
Összefoglalva csak annak érdemes a családdal vagy közeli barátokkal vállalkozásba fognia, aki erős idegzetű, jól bírja a kritikát, nem riad meg az állandó versengéstől és valóban bízik abban, hogy érdemes minden forintját a vállalkozás felfuttatására fordítani. Van néhány praktikus tippünk, hogy hogy ne menjünk ölre egymással, ha szeretteinkkel közösen vezetjük a céget.
Ha pedig minden jól megy, érdemes már időben felkészülni arra, mi lesz, ha majd át kell adni a karmesteri pálcát a következő generációnak. A családi vállalkozások legnagyobb rákfenéje ugyanis a generációváltás.