Cégvezetés & irányítás cikkek


2 ezer boltjától válik meg a Tesco

2 ezer boltjától válik meg a Tesco 

A thaiföldi és malajziai érdekeltségeket adják el.
A vírus miatt lefújták a Cégek Éjszakáját

A vírus miatt lefújták a Cégek Éjszakáját 

Az egészségügyi helyzet miatt szeptemberre halasztják a rendezvényet.
Új vezető a L’Oréal magyar leányvállalata élén

Új vezető a L’Oréal magyar leányvállalata élén 

Brigitte Strellert nevezték ki a L’Oréal Csehország, Magyarország és Szlovákia új Ügyvezető Igazgatójának. Tomáš Hruška-t váltja pozíciójában, akit a kozmetikai vállalat skandináv régiójának élére neveztek ki.
Fordulóponthoz érkeztek a világ vállalatai - mennyire félnek a válságtól?

Fordulóponthoz érkeztek a világ vállalatai - mennyire félnek a válságtól? 

A gazdasági ciklusok jellemzően több évig tartanak, nem teljes évtizedekig. De ez most más. Nem csak a tekintetben, hogy ez már az eddigi leghosszabb – elérte a 10 évet, és még tart –, de a Fidelity legfrissebb elemzői felmérése szerint annak ellenére is folytatódni fog, hogy csökkent a menedzser bizalom. Habár a feldolgozóipar recesszióban sínylődik, a szolgáltatások terén megfigyelhető szokásos ciklusvégi egyensúlytalanságra utaló kevés jel mellett nevezhető ez egyáltalán ciklusnak?
Új ügyvezető a magyarországi McDonald’s élén

Új ügyvezető a magyarországi McDonald’s élén 

Március 1-től Égi Zsolt a magyarországi McDonald’s új ügyvezető igazgatója. 
Egyre bátrabban mernek vállalkozni a nők

Egyre bátrabban mernek vállalkozni a nők 

Bár még mindig a férfiak vannak többségben a hazai cégtulajdonosok és cégvezetők körében, de a tisztán hölgyekből álló vállalkozások aránya folyamatosan növekszik.
Műanyagok betiltása: az életben maradást jelenti a hazai cégeknek, hogy meg tudnak-e felelni az új elvárásoknak

Műanyagok betiltása: az életben maradást jelenti a hazai cégeknek, hogy meg tudnak-e felelni az új elvárásoknak 

Az elmúlt hetekben ismét előtérbe került a műanyagok kérdése, miután Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette: jövőre Magyarországon is betiltják az egyszer használatos műanyagok forgalmazását. Itthon kevés olyan cég működik, amely ilyen csomagolóeszközt gyárt. Az Indepack Kft. egy vállalkozás a néhány nagyobb hazai piaci szereplő közül. Vásárlóikhoz 10 ezer kis- és középvállalat tartozik, köztük büféket, éttermeket és nagyobb rendezvényeket is kiszolgálnak. Győrvári Gábort, a cég ügyvezetőjét kérdeztük, miként látják a műanyagok betiltásának ügyét.
Jó éve volt a hazai vendéglősöknek – mégse keresnek jól a pincérek

Jó éve volt a hazai vendéglősöknek – mégse keresnek jól a pincérek 

A felszolgált étek, ital mennyisége 6,9 százalékkal, az ár 7,1 százalékkal, míg a felszolgálók bére 12 százalékkal nőtt tavaly. Mindeközben a bérelmaradás 81 ezer forint volt.
Megbüntettek egy magyar szoláriumhálózatot

Megbüntettek egy magyar szoláriumhálózatot 

A KiwiSun bioszoláriumnál állapított meg szabálytalanságot a GVH.
Ettől lehetne versenyképesebb a magyar gazdaság

Ettől lehetne versenyképesebb a magyar gazdaság 

A vállalatok és az ország gazdasági szempontból életképes jövője szorosan összefügg a szakképzett és motivált dolgozók megfelelő szűrésével és alkalmazásával. Viszont a legfrissebb kutatások alapján ma Magyarországon több, mint 40 százalék feletti a közepes- és nagyvállalatok fluktuációja, vagyis ötévente a teljes munkaerő bázis lecserélődik. A jelenség hátterére magyarázatot adhat, hogy a jelenleg felvett munkaerő 80 százalékát nem megfelelően választják ki.

A jövő vezetői előtt megnyílt az út – mire van szükségük a sikerhez? 

A Világgazdasági Fórum és az Accenture közös tanulmánya az új felelős vezetési modell 5 alaptényezőjét azonosította, amelyek az érintettek kapitalizmusához (stakeholder capitalism) köthetők.

Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? 

A generációváltás minden vállalkozás számára kihívást jelent. Több faktor is veszélyezteti a hatékony működés biztosítását és fenntartását, ezek egyike a családi vállalkozások dinamikus működésének leállásához vezető vagyonfeldarabolódás. 2019 márciusától már két alternatív módszerrel is el lehet kerülni egy ilyen nemkívánatos eseményt. A már létező bizalmi vagyonkezelés mellett a tavaly bevezetett családi alapítványok széles körű elterjedése harminc évvel lemaradva követheti az osztrák sikertörténetet.

Újabb komoly lehetőség a magyar kkv-k előtt 

Várhatóan mintegy 50 mikro-, kis- és középvállalkozás kerülhet be idén a kkv-stratégia kiemelkedő elemének tartott Magyar multi programba - közölte Szepesi Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságfejlesztésért felelős helyettes államtitkára.

3 milliárdos kartellbírság néhány hónap alatt - nem lazított a GVH 

A Gazdasági Versenyhivatal az elmúlt időszakban több jelentős, a vállalkozások versenykorlátozó magatartása miatt indított ügyben hozott határozatot.

Máshogy költenek már a bulikirályok   

2019-ben a korábbinál némileg gyengébb évet zár pénzügyileg a hazai fesztiválpiac legnagyobb szereplője. A látogatók rövidebb időre jönnek, mint korábban – ez általános tendencia, mindenhol a világban így van –, mivel az emelkedő költségekkel lépést kell tartani a jegyáraknak, ráadásul a telt házas arénakoncertek és szólóbulik is egyre inkább konkurenciát jelentenek. Interjú Fülöp Zoltánnal, a Sziget Zrt. egyik fesztiváligazgatójával.

Generációváltás: ahol régi és új speciálisan keveredik 

Hogyan dolgozik együtt két generáció, ha teljesen eltérő körülmények közt szocializálódtak? Az egyik, Kieselbach Tamás felépítette, a másik, Kieselbach Ákos belenőtt a családi vállalkozásba. A 2020-ban 25 éves Kieselbach Galéria alapítójával és fiával beszélgettünk a műtárgypiac változásairól, döntésekről, szabadságról.

Már látják a bajt? Visszafogták várakozásaikat a cégek 

Visszafogott kilátásokkal indulnak neki az idei évnek a hazai nagyvállalatok. A szolid hangulat egyértelműen a gazdasági környezet megítélésére vonatkozik, mivel középtávon jelentősen mérséklődött a gazdasági növekedésre számítók aránya, miközben a nagyvállalati beruházási boom is várat még magára.

A kkv-k köszönik, de jól vannak - miért aggódnak mégis? 

A kkv-szektor köszöni szépen, életben van, viszont több olyan terület aggasztja a szereplőket, melyek terveik megvalósításában gátolják őket: a túlzott állami adminisztráció, a szakképzett munkaerő hiánya, annak magas költsége, valamint a magas közvetett költségek – derült ki a Via Credit közleményéből

4+1 trend, ami idén jöhet a fizikai munkaerőpiacon 

HR szempontból talán az elmúlt évtized legizgalmasabb időszaka várható. A Work Force Kft. hazai elemzése és külföldi kitekintése azt vetíti előre, hogy 2020-ban felértékelődik a munkaerő kölcsönzés, nehezebben lesznek tervezhetők a létszámigények, és a szakmunkások megtartása fontosabb, mint valaha.

Generációváltás: apa és gyermeke miért ne tudna együtt dolgozni? 

A generációváltás nehezen megy? Sok a sikertelen cégátadás, ha a céget átvevő történetesen a cégátadó gyermeke? A családi vállalkozások többsége természetesen arra törekszik, hogy a majdani örökösök vigyék tovább az apa (szülők) által létrehozott értéket. Miért tudnak és miért nem tudnak együtt dolgozni a cégátadók és a cégátvevők? A cégöröklés és a vagyon biztonságba helyezésének legfontosabb tennivalója mellett többek között erre a kérdésre is választ adnak az előadók a Piac & Profit – BKIK harmadszorra megrendezendő Generációváltás a cégben című konferencián.

A megbízható cégek versenyképesebbek 

Azokba az országokba, ahol kellő súlyt fektetnek a felelős üzleti magatartásra, szívesebben mennek a beruházók, mert jobban számolhatnak az egyenlő versenyfeltételekkel, hosszabb távra tudnak tervezni - hangsúlyozta Gion Gábor pénzügyekért felelős államtitkár a Pénzügyminisztérium, valamint a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet konferenciáján.

Sok a bizonytalanság: mi vár idén az építőipari cégekre? 

Közel 6 ezer új induló céggel és folyamatosan növekedő termelési volumennel rendkívül erős évet zárt az építőtőipar. Milyen időszakra elé néz a szektor 2020-ban?

Keresik az év fiatal vezetőjét 

Meghosszabbított határidővel keresik az Év Fiatal Vezetőjét azok között, akik már 40 éves koruk előtt kimagasló eredményeket értek el vezetőként. 

Pocsék hangulatban a cégvezetők - ritkán látott rossz eredmény érkezett 

A vezérigazgatók minden korábbinál pesszimistábbak a globális gazdaságot illetően: 53 százalékuk a gazdasági növekedés ütemének lassulására számít 2020-ban.

Hirtelen rengetegen elkezdtek állást keresni Magyarországon 

Intenzív évet zárt tavaly az álláshirdetési és - keresési piac. A jelentkezők száma közel tizedével emelkedett az előző évhez képest, míg a cégek automatizálási szándéka magasabb fordulatszámra kapcsolt. Az év jellemző tendenciáinak markáns eleme, hogy a munkáltatók nyitottabbá váltak az atipikus foglalkoztatási formákra.

Mi lesz a Brexit után, ha nem fizet a cégünk külföldi üzleti partnere? 

2020. január 31-én az Egyesült Királyság kilép az EU-ból és ez nem csak a kint dolgozó magyarokat, hanem a cégeket is érinti.

A megbízható, hiteles cégek tényleg többet érnek? 

A befektetők és a társadalom is nagyobb nyitottságot vár el a szervezetektől – derül ki az EY több mint 1000 pénzügyi vezető körében készített globális felméréséből.

Ráharaptak a vállalkozások az üzleti bankkártyára 

A múlt év harmadik negyedében már majdnem 700 ezer üzleti bankkártya volt forgalomban Magyarországon.

A vállalatvezetést is átalakítja a mesterséges intelligencia 

A mesterséges intelligencia alkalmazása új feladatot jelent vezetőknek, mivel ki kell alakítaniuk az AI asszisztensek és az emberek közötti ideális kommunikációt. A DXC Technology szerint az AI és a gépi tanulás széleskörű üzleti alkalmazása, valamint a csapatok közötti együttműködés a technológiailag magasan képzett üzleti vezetők irányításával jelentősen növelheti a termelékenységet.

Jobb a férfi főnök? Kiderült, mint gondolnak a női vezetőkről 

Emberi, megértő, jó szakember és csapatának motorja a női vezető. Bár a többségnek mindegy, milyen nemű a főnöke, aki dönt valamilyen irányba, inkább férfi vezetőt szeretne magának – derül ki a Lounge Group és a Neticle közös véleményfelméréséből, amelyet döntően a munkaképes korosztályba tartozó 25-59 év közötti nők töltöttek ki a Médiapiac online portálján.

Miért fontos egy cégnek a vállalatirányítási rendszer fejlesztése? 2. rész 

A legfontosabb dolog egy vállalat sikeréhez, a stratégiai gondolkodásmód. Ezen gondolkodásmód alapján kell megtervezni az üzletfejlesztési irányokat, mind az informatika, a kontrolling, az üzleti folyamatok és a szervezeti struktúra vonatkozásában is. A dinamikus fejlődési ütem megtartása érdekében már az éves büdzsé tervezésekor – a nagyvállalatokhoz hasonlóan – 2-3 százalékát az árbevételének érdemes üzletfejlesztési költségekre allokálni.

Miért fontos egy cégnek a vállalatirányítási rendszer fejlesztése? 

A legfontosabb dolog egy vállalat sikeréhez, a stratégiai gondolkodásmód. Ezen gondolkodásmód alapján kell megtervezni az üzletfejlesztési irányokat, mind az informatika, a kontrolling, az üzleti folyamatok és a szervezeti struktúra vonatkozásában is. A dinamikus fejlődési ütem megtartása érdekében már az éves büdzsé tervezésekor – a nagyvállalatokhoz hasonlóan – 2-3 százalékát az árbevételének érdemes üzletfejlesztési költségekre allokálni.

Óriási a munkaerőhiány, közben rengetegen térnének vissza a munkaerőpiacra 

A veszélyeztetett, illetve hátrányos helyzetű álláskeresőket segítő magyarországi Incorpora szerint a munkáltatók kicsivel több odafigyeléssel könnyebben találhatnak embert a betöltetlen álláshelyekre. Az Incorpora a „la Caixa” Alapítvány és az osztrák Erste Alapítvány közös kezdeményezéseként indult el 2016-ban hat hazai civil szervezet részvételével. A munkavállalók és a munkáltatók részére mediációs szolgáltatást nyújtó programban a hazai működés három éve alatt több mint 600 vállalkozás, illetve mintegy 2600 ember vett részt, és több mint ezren találtak munkát.

Hogyan érzik magukat az osztrák cégek Magyarországon? Elárulták 

A Magyarországon működő osztrák vállalkozások egyharmada szerint a magyar gazdaság tovább javult, 40 százaléka pedig ugyanannyira vonzónak találta gazdasági szempontból 2019-ben az országot, mint egy évvel ezelőtt - közölte az ADVANTAGE AUSTRIA Magyarország - az Osztrák Nagykövetség Kereskedelmi Osztálya - az Osztrák Gazdasági Kamara külképviselete.

Milliárdokat adnak munkahelyteremtésre – kiderültek a részletek 

Megjelent a Foglalkoztatásbővítés ösztönzése című pályázati felhívás a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében.

Hiába nőnek a kisebb cégek, még mindig nem igazán mernek beruházni 

Döntő többségben kkv-kből áll össze a hazai vállalkozói kör. A szektor hozzáadott értéke is igen jelentős a KSH számai alapján, ám ha bátrabbak lennének ez még javulhatna.

Jön a nagy generációváltás – komoly tervekkel érkezik a cégekhez az új nemzedék 

A közép- és kelet-európai magánvállalkozások tulajdonosainak új generációja ambiciózus tervekkel készül a jövőre: az ügyvezetői tisztségre pályáznak, 2025-ig pedig többségi tulajdonosként is el tudják képzelni magukat.

Küszöbön a generációváltás - hogy állnak most a magyar cégek? 

A belföldi cégeket az 1960 és 1979 között született nemzedék, az X generáció uralja, a második hely azonban hamarosan már nem az idősebbeké, hanem a fiatalabbaké lesz - derül ki az Opten összesítéséből.

Miért hazudnak a magyarok a munkahelyükről? 

Kínos vagy éppen bonyolult munkakörük miatt is állítottak már valótlant a magyar munkavállalók arról, valójában miért kapják a fizetésüket – derül ki Magyarország vezető állásportálja, a Profession.hu friss felméréséből. De nem csak másoknak füllentünk a munkánkról: minden negyedik emberrel előfordult már, hogy nem mondott igazat a munkahelyén a kollégáinak vagy a főnökének. Többeknek ez az állásába került.

Rengeteg munkavállalónak járna a juttatás, mégsem kapják meg 

A munkaadók több, mint a fele nincsen tisztában a kötelezően (és ingyenesen) biztosítandó irodai szemüveg lehetőségével.

Itt az év végi agybaj – mi lesz a cégekkel, ha nem adják ki a szabadságokat? 

Kevesebb mint egy hónappal a naptári év vége előtt egyre több cég kénytelen azzal szembesülni, hogy kisebb-nagyobb fennakadásokkal is járhat, ha a Munka Törvénykönyvének megfelelve minden munkavállalójának kiadja az idei évben esedékes szabadságát. Ennek elmaradása akkor is jogszabálysértésnek számít, ha az adott időszakban a munkavállaló sem akar szabadságra menni.

Wellbeing: mit tehet egy cég, hogy a dolgozók jól érezzék magukat? 

A kiégés, elkötelezettség hiánya a legtöbb vállalatnál előtérbe helyezte a wellbeing kérdését, miközben Csikós-Nagy Katalin, fluktuációkezelő szakértő, a HR-Evolution Kft. ügyvezetője arra figyelmeztet, hogy ha egy cégnél az alapok nincsenek rendben, a jólléti programok akár kontraproduktívvá is válhatnak.

Mi a kormány terve a családi vállalatokkal? 

Az európai gazdaság gerincét a családi vállalkozások adják, de a magyar gazdaságban is növelni kell a szerepüket - jelentette ki az innovációs és technológiai miniszter.

Komoly változásra van szükség a magyar kkv-knál 

Miközben a magyar gazdasági növekedés az idén várható 4,8 százalékról jövőre 3,5 százalékra lassulhat, a GDP-hez 52,5 százalékban hozzájáruló kkv-szektorban megkezdődhet az átalakulás.

Mi lesz a katásokkal? Társadalmi egyeztetést akar a szakma 

Az Adótanácsadók Egyesülete – a Pénzügyminiszter sajtóban megjelent nyilatkozatára reagálva – a társadalmi egyeztetés minél előbbi megtartását kezdeményezte a kisadózó törvény tapasztalatairól és jogszerűtlen alkalmazás megelőzéséhez szükséges intézkedésekről.

Ma nem pálya a saját vállalkozás 

A devizahitel-válság sem lett volna ilyen mértékű, ha az akkori politikai döntéshozók tanulnak pénzügyi ismereteket az iskolában – állítja Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.

Komoly ára van a mobilitásnak – nem is szívesen fizetik meg Magyarországon 

Hol vannak a földrajzi mobilitás korlátai az építőiparban? Mennyit hajlandó utazni egy szakember a munkáért? Milyen feltételekkel? Egy friss felmérés ezekre kereste a választ.

Minden országnak megvannak a maga kihívásai 

A magyar cégeknél még nem igazán érzékelhető a német vállalatokra jellemző hosszú távú szellem, ennek felépüléséhez több generáció kell – mondta el Dale A. Martin a Piac & Profitnak adott interjúban. A Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatóját a kkv-k mellett a gazdasági kilátásokról, a szakemberhiányról, a közbeszerzések elosztásáról, a korrupcióról, valamint politika és üzlet kapcsolatáról is kérdeztük.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Feliratkozás Cégvezetés & irányítás téma
heti hírlevelére
Akár 80 ezer forint pluszt is lehet keresni a Gránit Banknál rendszeres megtakarítás esetén

Akár 80 ezer forint pluszt is lehet keresni a Gránit Banknál rendszeres megtakarítás esetén 

A szelfivel számlát nyitó ügyfelek 40 ezer forintján felül további 40 ezer forinttal gazdagodhatnak a Gránit Banknál.
A piaci kihívások mellett is növekedni tudott a BioTechUSA-cégcsoport

A piaci kihívások mellett is növekedni tudott a BioTechUSA-cégcsoport 

Közzétette éves jelentését a BioTechUSA-cégcsoport.

Költségkímélés

Hízott a bankok fetekelistája

Hízott a bankok fetekelistája 

Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.

Pénzszerzés

Vigyázat, zseniális szélhámos tűnt fel a lakossági szolgáltatás piacon, százezreket bukhat

Vigyázat, zseniális szélhámos tűnt fel a lakossági szolgáltatás piacon, százezreket bukhat 

Nagyon érdemes megnézni milyen szolgáltatót hívunk, ha elromlik valami az otthonunkban.

Adózás

Retteghetnek a simlis cégek, belendül a NAV húsvét előtt

Retteghetnek a simlis cégek, belendül a NAV húsvét előtt  

Az adóellenőrök országszerte ellenőrzik a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó termékek árusítóit az üzletekben, piacokon, kitelepüléseken és az online térben.

Jogi kisokos

Vége a munkahelyi titkolózásnak: nemsokára megtudhatja, mennyit keresnek kollégái

Vége a munkahelyi titkolózásnak: nemsokára megtudhatja, mennyit keresnek kollégái 

A cégeknek nyilvánossá kell tenniük az új pozícióikhoz tartozó fizetési információikat, a meglévő munkavállalóknak is nyilvánosnak kell majd lenniük.

Klímablog

Mi lesz a fosszilis energiahordozókkal?

Mi lesz a fosszilis energiahordozókkal? 

Gyorsuló ütemben növekednek a beruházások az energiaátmeneti eszközökbe – így látja a területen befektetők csaknem háromnegyede.

Infokom

A legjobb befektetés, amit a cégek 2025-ben tehetnek

A legjobb befektetés, amit a cégek 2025-ben tehetnek 

A vállalatok részéről nem az a kérdés, hogy bevezessék-e a modern informatikai eszközöket, hanem az, hogy a munkavállalók tudják-e hatékonyan használni ezeket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo