Jó, hogy van távmunka, de kell az irodai is

Egymás után jönnek azok a hazai és nemzetközi elemzések, miszerint nem kell temetni az irodai munkavégzést. A távmunka ugyan nagyot megy ezekben a hónapokban, ám mégsem mindenható.

Mindenki a távmunkáról beszél manapság ha az irodapiac jövője kerül szóba. Arra is egyre többen utalnak, hogy látszik a visszaesés, de a nagy ügynökségeket tömörítő Budapesti Ingatlantanácsadók Egyeztető Fóruma (BRF) nem ennyire borulátó, az év második felére ha nem is visszapattanást, de lassú visszépülést jósol. A második negyedéves adatok azonban még rossz képet festenek. Már tükrözik a COVID-19 világjárvány miatt bekövetkezett gazdasági változásokat. A kereslet jelentősen visszaesett, a tranzakciók száma nagyméretű csökkenést mutatott. Az elérhető területek kínálati bérleti díjait nézve azonban minimális a díj korrekció, az is elsősorban a „B” kategóriás épületek esetében figyelhető meg.

Pontosabban kell tudni, mennyi terület szükséges

Szinte bármelyik cégvezetőt kérdezzük, az irodaigény pontos meghatározását nevezi az egyik legfontosabb feladatnak. A vállalatok megélték a történelem eddigi legnagyobb ‘home office’ kísérletét. A történelmi trendek, a jelenlegi kutatások és az ügyfelek visszajelzései alapján a Jones Lang LaSalle (JLL) nemzetközi ingatlan tanácsadó cég új tanulmánya „The Future of Office Demand” megállapítja, hogy a fizikai iroda továbbra is megtartja fontos szerepét az innováció és az együttműködés elősegítésében, és nem utolsó sorban a munkavállalók egészségének, jólétének és produktivitásának fenntartásában.

Kép:Hewitt

"A világjárvány sok munkáltatót arra kényszerített, hogy újragondolja az iroda szerepét. Az ingatlankereslet követi a gazdasági ciklusokat, ezért tudjuk, hogy ezek a példa nélküli idők arra is lehetőséget teremtenek a vállalkozások számára, hogy amint elkezdenek visszatérni irodáikba, újraképzeljék munkaterületi igényeiket." - mondta Christian Ulbrich, a JLL vezérigazgatója. "
A vállalatok lokációs stratégiája is változhat, nagyobb hangsúlyt fektetve a változatos piaci ökoszisztémára. Rövidtávon megnövekszik az igény, hogy az irodához kötött tevékenységeket a helyben elérhető külvárosokba költöztessék, továbbá a másod- és harmadlagos városokba, ahol a kollégák az otthonuk közelében is könnyebben tarthatják egymással a kapcsolatot.

Csak ingázni ne kelljen

Így az ingázástól való mentesség igénye egy járulékos hozománya az elmúlt időszaknak, ugyanis ezt élvezték a munkavállalók a legjobban az otthoni munkavégzés során – a megkérdezettek közel felének (49%) visszajelzése alapján, derül ki többek között ez is a JLL 3.000 irodai dolgozót felmérő tanulmányából.

Kép: Pexels

Az elmúlt néhány hónapban zajló tömeges otthoni munkavégzés világossá tette az irodába való ingázás okait. Az irodák ösztönzik az együttműködést, az innovációt, a mentorálást és a csapatépítést - mindazt, aminek replikálásával küzd a technológia.

A JLL-felmérése azt is kimutatta, hogy az irodai dolgozók 58%-ának hiányzott az iroda, és a fiatalabb – 35 éves és annál fiatalabb – csoportok pedig még erősebb visszatérési vágyat mutattak (65%). Az irodai lét leginkább hiányzó eleme az emberi interakciók és a kollégákkal való szocializáció (44%), amelyet a kollektív, szemtől szembeni munkavégzés követ (29%) a kutatás szerint.

„A járvány alatti érdekes tapasztalat, hogy egyelőre nincs egyöntetű vélemény az irodaterületek jövőbeni kialakításáról. Mindenki tudja, hogy jobban kell majd figyelni a lazább térhasználatra, a higiéniára és például a fejlett légtechnikára, de szerintünk csak későbbre érlelődik ki valamiféle formai követelményrendszer erre vonatkozólag. A jövőbeni bérleti szerződéseknél – a szakmai többi szereplőjével közösen - igyekszünk lehetőleg pontosabban körül határolni ezeket a feltételeket.” – szögezte le Kalaus Valter, a VLK Cresa tanácsadó cég ügyvezetője.
Budapesten az eltelt pár hónapban ismét érezhető volt, hogy a bérlők üzletmenetének folytonossága elsőbbséget élvezett irodaterületük keresésekor. Akár átmeneti kényelmetlenséget is vállaltak egyes bérlők, hogy a tanácsadó által felkutatott bérterületet igénybe vehessék. Ez a VLK Cresa szerint a nagyobb kompromisszum készség jele.

Nálunk is rugalmasabbak a bérlők

Ugyancsak erre utal, hogy meggyőzhetők voltak arról, hogy nem érdemes bizonyos apró előnyökért bizonytalanná tenni egy-egy ügyletet. Például pár eurocentes díjkedvezményért feladni a már kialkudott és aláírásra váró szerződést – érvelt a szakember, hozzátéve, hogy a bérbeadók általában keményen beleálltak és nem engedtek a közösen kimunkált feltételrendszerből.

 

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo