Milyen állapotban érte a magyar cégvilágot a koronavírus?

Folyamatosan nő a gazdasági szereplők száma Magyarországon, az utóbbi időben főként az egyéni vállalkozók száma nőtt – derült ki többek között a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Magyarországot bemutató összefoglalójából. A magyar gazdaság teljesítményének jelentős részét továbbra is a nagyvállalatok adják, bár némi elmozdulás a kisebb létszámmal dolgozó hazai vállalkozások irányába.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

(Fotó: Pixabay)

Egyre többen vállalkoznak

A KSH minap publikált Magyarország 2019 kiadványa szerint a regisztrált szervezetek száma 2010 óta gyakorlatilag folyamatosan emelkedett, tavaly év végén a 9 évvel korábbi adatokhoz képest 12 százalékkal több, összesen 1,9 millió szerepelt a nyilvántartásban, amiből 142 ezret az év folyamán jegyeztek be új szervezetként.

A nyilvántartott gazdasági szervezetek száma egy év alatt 1,9 százalékkal, mintegy 37 ezerrel nőtt, a KSH szerint a változást elsősorban az önálló vállalkozók számának emelkedése okozta. 2019-ben tovább folytatódott az önálló vállalkozók számának növekedése, ehhez az elmúlt évek jogszabályi változásai is hozzájárultak – jegyzik meg az elemzés készítői.

A regisztrált vállalkozások gazdálkodási forma szerinti megoszlása 2019-ben (Forrás: KSH)

A módosítások érintették az alapítás és a működés szervezeti kereteit (pl. cégalapítás szigorítása, kft-k kötelező törzstőke emelése), valamint a kedvező kisadózási formák, például a kata és a kiva bevezetésével az adózási szabályokat is. A 2019-ben újonnan alakult 138 ezer vállalkozás közel nyolctizede már önálló vállalkozóként kezdte meg tevékenységét. Az év végén nyilvántartásban szereplő összes vállalkozásnak 71 százaléka volt önálló vállalkozó.

Rányomja a bélyeget a járvány az idei számokra
Az elemzés kitér a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások hatásaira is, minek következében ugrásszerűen megnövelték a tevékenységüket szüneteltető egyéni vállalkozások számát. Eszerint 2020 márciusában 21 ezren, áprilisában 24 ezren függesztették fel működésüket, az egy évvel korábbihoz képest 8-szor, illetve 12-szer annyian. Május végén összességében 108 ezer, azaz minden ötödik egyéni vállalkozó szüneteltette tevékenységét, arányuk az oktatásban, az adminisztratív és a pénzügyi szolgáltatásban, a művészet és szabadidő, valamint a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén volt a legmagasabb. Májusban már érzékelhető volt az újraindulás, a 7 ezer szüneteltetését megkezdő egyéni vállalkozóval szemben 10 ezren tevékenységük újraindítása mellett döntöttek.
Mi történt a kkv-kal 2019-ben?

A Magyarországon működő vállalkozások döntő többsége kis- és közepes vállalkozásnak minősül, arányuk (99,1%) évek óta alig változott. 2018-ban az előzetes adatok szerint mintegy 749 ezer nem pénzügyi főtevékenységű kkv tevékenykedett, számuk az öt évvel ezelőttit 23, az egy évvel korábbit 4,1 százalékkal haladta meg.

A gazdasági konjunktúrának is köszönhetően 2018-ban megállt a középvállalkozások számának két éve tartó mérséklődése, ekkor az egy évvel korábbihoz képest 246 vállalkozással emelkedett a számuk.

A regisztrált gazdasági szervezetek száma és változása 2019 végén (Forrás: KSH)

Az adatokból kitűnik, elsősorban az ingatlanügyletek, a kereskedelem, az építőipar, a feldolgozóipar, valamint a szakmai, tudományos tevékenység vállalkozásainak száma nőtt. A kis- és középvállalkozások a foglalkoztatásban töltik be a legnagyobb szerepet: 2018-ban a kkv-kör tevékenységében részt vevő több mint 2 millió fő az összes vállalkozásnál foglalkoztatott 65 százalékát képviselte.

A kis- és középvállalkozások gazdasági súlya gyakorlatilag évről évre mérséklődött 2013 és 2017 között, ezután azonban egyes területeken pozitív elmozdulás történt. A hozzáadott értékből 2,4, a termelési értékből 0,9, az új beruházások teljesítményértékéből 0,7 százalékponttal magasabb részarányt képviseltek a kkv-k 2018-ban, mint egy évvel korábban. Mindez a foglalkoztatottak némileg csökkenő aránya mellett következett be, aminek eredményeként javult a kkv-k létszámarányos teljesítménye.

Nőtt a mikrovállalkozások hozzáadott értéke 

2018-ban az egy foglalkoztatottra jutó hozzáadott értékük a nagyvállalkozói kör hasonló mutatójának 46 százalékát érte el, ami az egy évvel korábbihoz képest 4,4 százalékponttal emelkedett. A hozzáadott értékből való részesedésüket elsősorban a mikrovállalkozások növelték, egy év alatt 2,2 százalékponttal, 17,5 százalékra. E vállalkozói kör leginkább a mezőgazdaságban, az egyéb szolgáltatásban, a kereskedelemben és a szálláshely szolgáltatásban emelte hozzájárulásának mértékét.

A termelési értékből való részesedés kismértékű javulása mindhárom kkv-kategóriában megmutatkozott, az új beruházásokból viszont csak a középvállalkozások emelték részarányukat. A kkv-knak 2018-ban biztosított különféle kamattámogatott konstrukciók, többek között a Piaci Hitelprogram második szakaszában igényelhető kedvező kamatozású beruházási kölcsönök előnyeit gazdasági potenciáljuk alapján leginkább a középvállalkozások tudták kihasználni – jegyzik meg a KSH szakértői. Ezáltal az új beruházásokból való részesedésük mértéke 0,9 százalékponttal, 14,8 százalékra nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A növekedés elsősorban a mezőgazdaságban és az építőiparban mutatkozott meg.

A működő vállalkozások száma (Forrás: KSH)

A nem pénzügyi vállalkozások összteljesítményéből a kkv-k az egyes szolgáltatási ágak (vendéglátás, ingatlanügyletek, tudományos és műszaki tevékenység, oktatás, egészségügy) mellett a mezőgazdaságban és az építőiparban részesedtek a leginkább. Összességében a termelőágak eredményeihez a kis- és középvállalkozások 2018-ban valamivel nagyobb arányban járultak hozzá, mint egy évvel korábban. Ez a hozzáadott érték esetében főként a mikrovállalkozásoknál, a beruházások vonatkozásában pedig leginkább a középvállalkozásoknál mutatkozott meg.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo