Visszaeső beruházások és vállalkozások – mit okozott eddig a járvány a magyar cégvilágban?

Alig 1 százalékkal több vállalkozást regisztráltak az országban az év első felében tavalyi év ugyanezen időszakához viszonyítva. Nem meglepetés, hogy a vállalatok csaknem negyede a fővárosban működött, minthogy az sem, hogy ugyancsak itt a legnagyobb a beruházások értéke. A koronavírus-járvány azonban itt is megmutatkozott.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

(Fotó: Pixabay)

Az ország 19 megyéjének társadalmi-gazdasági helyzetének alakulásáról publikált átfogó tanulmányt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ebben külön rész foglalkozik azzal, hogy miként alakult a vállalkozások száma 2020 első feléig.

"Számos gazdasági-társadalmi folyamatra hatással volt a koronavírus okozta járvány és az annak megfékezésére hozott intézkedések" – jegyzik meg az elemzés készítői.
A KSH adatai szerint Magyarországon június végén 1,9 millió gazdasági szervezetet tartottak nyilván, 1 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A szervezetek több mint kilenctizede vállalkozás volt, amelyek
  • 28 százalékát társas vállalkozásként,
  • 72 százalékát önálló vállalkozóként regisztráltak.
Budapesten a társas vállalkozások, valamint az önálló cégek aránya kiegyenlített volt, a megyékben az önálló vállalkozók voltak többségben. A vállalkozások között az önálló vállalkozók Békés, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében képviselték a legmagasabb (egyaránt 88-88 százalék), Pest és Komárom-Esztergom megyében pedig a legalacsonyabb (64, illetve 72 százalék) részarányt.

A nyilvántartásba vett cégek száma 1,1 százalékkal nőtt, ezen belül a társas vállalkozásoké 1,4 százalékkal fogyott, az önálló vállalkozóké 2,1 százalékkal bővült a 2019. június végihez képest. A regisztrált társas vállalkozások száma Tolna és Somogy megye kivételével minden megyében és a fővárosban is csökkent, leginkább Budapesten és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében (2 és 1,9 százalékkal). Az önálló vállalkozók körében mindenhol bővült a vállalkozásszám, a legjelentősebben (5 százalék) Pest megyében.

Élen Budapest és Szabolcs megye 

A regisztrált hazai vállalkozások legnagyobb hányadát, 23 százalékát budapesti székhellyel vették nyilvántartásba, ezt követte Pest megye 12 százalékos részesedéssel. A legkevesebb vállalkozás Nógrád és Tolna megyében volt, az országos szervezetszám mindössze 1,4, illetve 2,1 százaléka. Ezer lakosra országosan 184 regisztrált vállalkozás jutott.

A vállalkozássűrűség

  • Budapesten,
  • Szabolcs-Szatmár-Bereg
  • és Bács-Kiskun megyében volt a legmagasabb.
A legalacsonyabb pedig
  • Borsod-Abaúj-Zemplén,
  • valamint Nógrád megyében.
 

Lemaradóban Nógrád és Zala megye 

A KSH elemzése külön foglakozott a beruházások alakulásával is. Június végéig a gazdasági szervezetek által teljesített 3266 milliárd forint értékű új hazai beruházás összehasonlító áron 3,5 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. Az első negyedévi 3,7 százalékos növekedés után a második negyedévben a koronavírus okozta járvány által előidézett kedvezőtlen gazdasági környezet hatására 8,6 százalékkal visszaesett a fejlesztések volumene. Június végéig a beruházások 56 százalékát a legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások teljesítették.

A fejlesztési források 45 százalékát budapesti székhelyű gazdasági szervezetek kötötték le. A Pest megyei központúak az országos beruházási teljesítményérték 10, a Komárom-Esztergom megyeiek 7,6, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyeiek 6 százalékát adták. A többi megye részesedése a beruházásokból egyenként 4 százalék alatt maradt. A Nógrád és a Zala megyei szervezetek hozzájárulása volt a legkisebb (0,6, illetve 0,9 százalék) a hazai fejlesztésekhez.

2020 első félévében mindössze 6 megyében nőtt a fejlesztések volumene, közülük 3 esetében 0,5 százalékkal vagy annál kisebb ütemben. A legnagyobb volumennövekedés Komárom-Esztergom (120 százalék) és Pest megyében (12 százalék) történt feldolgozóipari termelőkapacitás-bővítés hatására. A teljesítményérték összehasonlító áron Bács-Kiskun, Győr-Moson-Sopron és Nógrád megyében egyformán 30, Hevesben 31 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál.

A beruházások egy lakosra jutó értéke Budapesten volt a legmagasabb (831 ezer forint), 2,5-szerese az országos átlagnak (334 ezer forint). Ezután Komárom-Esztergom és Borsod-Abaúj-Zemplén megye következett a mutató nagysága szerinti rangsorban. A beruházások intenzitása Nógrád megyében volt a legalacsonyabb (100 ezer forint/fő), mindössze 30 százaléka az országos átlagnak.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo