Visszaeső beruházások és vállalkozások – mit okozott eddig a járvány a magyar cégvilágban?

Alig 1 százalékkal több vállalkozást regisztráltak az országban az év első felében tavalyi év ugyanezen időszakához viszonyítva. Nem meglepetés, hogy a vállalatok csaknem negyede a fővárosban működött, minthogy az sem, hogy ugyancsak itt a legnagyobb a beruházások értéke. A koronavírus-járvány azonban itt is megmutatkozott.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

(Fotó: Pixabay)

Az ország 19 megyéjének társadalmi-gazdasági helyzetének alakulásáról publikált átfogó tanulmányt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ebben külön rész foglalkozik azzal, hogy miként alakult a vállalkozások száma 2020 első feléig.

"Számos gazdasági-társadalmi folyamatra hatással volt a koronavírus okozta járvány és az annak megfékezésére hozott intézkedések" – jegyzik meg az elemzés készítői.
A KSH adatai szerint Magyarországon június végén 1,9 millió gazdasági szervezetet tartottak nyilván, 1 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A szervezetek több mint kilenctizede vállalkozás volt, amelyek
  • 28 százalékát társas vállalkozásként,
  • 72 százalékát önálló vállalkozóként regisztráltak.
Budapesten a társas vállalkozások, valamint az önálló cégek aránya kiegyenlített volt, a megyékben az önálló vállalkozók voltak többségben. A vállalkozások között az önálló vállalkozók Békés, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében képviselték a legmagasabb (egyaránt 88-88 százalék), Pest és Komárom-Esztergom megyében pedig a legalacsonyabb (64, illetve 72 százalék) részarányt.

A nyilvántartásba vett cégek száma 1,1 százalékkal nőtt, ezen belül a társas vállalkozásoké 1,4 százalékkal fogyott, az önálló vállalkozóké 2,1 százalékkal bővült a 2019. június végihez képest. A regisztrált társas vállalkozások száma Tolna és Somogy megye kivételével minden megyében és a fővárosban is csökkent, leginkább Budapesten és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében (2 és 1,9 százalékkal). Az önálló vállalkozók körében mindenhol bővült a vállalkozásszám, a legjelentősebben (5 százalék) Pest megyében.

Élen Budapest és Szabolcs megye 

A regisztrált hazai vállalkozások legnagyobb hányadát, 23 százalékát budapesti székhellyel vették nyilvántartásba, ezt követte Pest megye 12 százalékos részesedéssel. A legkevesebb vállalkozás Nógrád és Tolna megyében volt, az országos szervezetszám mindössze 1,4, illetve 2,1 százaléka. Ezer lakosra országosan 184 regisztrált vállalkozás jutott.

A vállalkozássűrűség

  • Budapesten,
  • Szabolcs-Szatmár-Bereg
  • és Bács-Kiskun megyében volt a legmagasabb.
A legalacsonyabb pedig
  • Borsod-Abaúj-Zemplén,
  • valamint Nógrád megyében.
 

Lemaradóban Nógrád és Zala megye 

A KSH elemzése külön foglakozott a beruházások alakulásával is. Június végéig a gazdasági szervezetek által teljesített 3266 milliárd forint értékű új hazai beruházás összehasonlító áron 3,5 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. Az első negyedévi 3,7 százalékos növekedés után a második negyedévben a koronavírus okozta járvány által előidézett kedvezőtlen gazdasági környezet hatására 8,6 százalékkal visszaesett a fejlesztések volumene. Június végéig a beruházások 56 százalékát a legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások teljesítették.

A fejlesztési források 45 százalékát budapesti székhelyű gazdasági szervezetek kötötték le. A Pest megyei központúak az országos beruházási teljesítményérték 10, a Komárom-Esztergom megyeiek 7,6, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyeiek 6 százalékát adták. A többi megye részesedése a beruházásokból egyenként 4 százalék alatt maradt. A Nógrád és a Zala megyei szervezetek hozzájárulása volt a legkisebb (0,6, illetve 0,9 százalék) a hazai fejlesztésekhez.

2020 első félévében mindössze 6 megyében nőtt a fejlesztések volumene, közülük 3 esetében 0,5 százalékkal vagy annál kisebb ütemben. A legnagyobb volumennövekedés Komárom-Esztergom (120 százalék) és Pest megyében (12 százalék) történt feldolgozóipari termelőkapacitás-bővítés hatására. A teljesítményérték összehasonlító áron Bács-Kiskun, Győr-Moson-Sopron és Nógrád megyében egyformán 30, Hevesben 31 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál.

A beruházások egy lakosra jutó értéke Budapesten volt a legmagasabb (831 ezer forint), 2,5-szerese az országos átlagnak (334 ezer forint). Ezután Komárom-Esztergom és Borsod-Abaúj-Zemplén megye következett a mutató nagysága szerinti rangsorban. A beruházások intenzitása Nógrád megyében volt a legalacsonyabb (100 ezer forint/fő), mindössze 30 százaléka az országos átlagnak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo