Víz cikkek
Egymilliárd ember szomjazik
Közel két évtizede az ENSZ javaslatára március 22-én ünnepeljük a Víz Világnapját. A vízről való gondolkodás egyre aktuálisabb, hiszen a világon élő több mint hétmilliárd emberből egymilliárd nem jut rendszeresen ivóvízhez. A Föld lakóinak több mint harmada, mintegy 2,4 milliárd ember csak tisztítatlan vizet használ. A világ sivatagos régiói számára - ahol jó minőségű ivóvízhez hozzájutni ma még szinte lehetetlen - megoldást jelenthet, ha a szennyvizet sikerül ivóvízforrássá átalakítani.
Mennyi vizet használunk el évente?
Átlagosan mintegy 1385 köbméter vizet használ el minden ember egy évben, ami nagyjából 8650 teli fürdőkádnak felel meg - állapították meg holland kutatók.
Vizet "gyártanak" a sivatagban
A Közel-keleten elfogyasztott víz minden egyes literének óriási az ökológiai lábnyoma. Az Egyesült Arab Emirátusok ráadásul nem is keveset fogyaszt belőle. Ennek az államnak a legnagyobb a vízlábnyoma a világon: 550 liter az egy főre jutó napi(!) vízhasználat. Miközben nem rendelkeznek saját édesvíz forrásokkal.
Az egyik legnagyobb kihívás
Még ebben az évszázadban olyan drága erőforrássá válhat a víz, mint amilyen ma az olaj. Ennek veszélyeiről és a klímaváltozás várható hatásairól beszélgettünk Torontóban a téma nemzetközi tekintélyű szakértőjével, Peter Gleickkel.
Könnyebb és olcsóbb lesz a szennyezett vizek vizsgálata
Ezentúl a tengerek és folyók szennyezettségének mérésére használják majd a biolumineszcenciát, vagyis a vízi élővilág fajainak 90 százalékában meglévő képességet, hogy fényt képesek kibocsátani.
Vízexportőrré válik a sivatagos Izrael?
Látva a közel-keleti régióban, és főként a szomszédos Jordániában uralkodó vízhiányt, amit tovább súlyosbít a globális felmelegedés, Izrael néhány éve elhatározta, hogy nemzetbiztonsága és természeti erőforrás-autonómiája védelmében, részben átáll a tengervíz sótlanítására, hogy ellássa a lakosságát ivóvízzel.
Szereti a csapvizet a magyar
A magyar lakosság 85 százaléka fogyaszt csapvizet, és a felnőttek több mint háromnegyede elégedett is a víz minőségével - közölte a Magyar Víziközmű Szövetség (MaVíz) saját megbízásából készített felmérésének eredményeire hivatkozva .
Budapest ivóvizét veszélyezteti a vörösiszap-tározó?
A Greenpeace mérései szerint több mint 21-szer a határérték felett van a mérgező arzén az almásfüzitői tározó alatti Duna-parton. A környezetvédelmi szervezet szakértői talajmintát vettek a hetes vörösiszap-tározó Duna felöli oldalán.
Mitől van víz a Földön?
Az üstökösöknek köszönhetjük a Föld óceánjait - állítják a németországi Max Planck Intézet asztrofizikusai, akik vizsgálataikról a Nature online kiadásában számoltak be. Amikor a Föld kialakult, oly forró volt, hogy ha volt is víz a felületén, mindenképp elpárolgott, így bolygónk lehűlése után "csontszáraz" volt - olvasható a Space.com űrkutatási hírportálon.
Újabb komoly gonddal szembesülhet az EU
A kontinens fontos édesvízkészletét képző alpesi gleccserek, tavak és források már most fogyóban vannak egyes vidékeken, a gleccserek fokozódó olvadása pedig végleg "elzárhatja a csapot".
Tisztálkodás: hány milliárd liter vizet pazarlunk el?
Évente 50 milliárd liter vizet pazarolnak el brit nők azzal, hogy lábszőrük borotválása közben végigfolyatják a zuhanyt - számította ki a londoni vízmű, a Thames Water.
Iható a Balaton vize - azért a strandon ne kóstoljuk meg
„Méréseink azt mutatták, hogy idén a főszezon végén is iható tisztaságú maradt a Balaton vize. - mondja Dr. Vörös Lajos, az MTA Balatoni Limnológiai Kutatóintézetének kutatója. „Vigyázat, ez nem feltétlenül lehet igaz a strandokon!"- teszi hozzá a szakember.
Hőségriadó van, víztartalékok kitartanak
Az átlagosnál több vizet fogyasztanak a hőségben a fővárosiak, de a fogyasztás nem kiugró, a vízművek ennél nagyobb igényt is el tudna látni problémamentesen; nem kell vízkorlátozásra számítani.
Gond van a Holt-tengerrel
A közhiedelemmel ellentétben nemcsak kiszáradás, hanem déli partszakaszán a vízszint túlzott emelkedése is fenyegeti a Holt-tengert. A tenger északi medencéjének vízszintje közel 1,2 méterrel csökken évente, nagyrészt a beömlő Jordán folyó vízhozamának megcsappanása miatt. A magasabban fekvő déli rész szintje eközben évi mintegy 20 centiméterrel emelkedik.
Élőgép - nagy étvággyal
Világjáróvá vált az élőgépes szennyvíztisztítás, az Organica Technológiák Zrt. ugyan Telkiben valósította meg legújabb hazai produktumát, de a legfejlettebb gazdaságok a meghatározó vásárlói.
A víz a hatalom: Magyarország nagyon fontos ország lehet
Néhány évtizeden belül hazánk - vízbázisának köszönhetően - stratégiai fontosságú országgá válhat - mondta Kurdi Viktor, a Magyar Víziközmű Szövetség elnöke. Mára ugyanis az ivóvíz hiánya világviszonylatban kezd kritikus méreteket ölteni, miközben Magyarországon csak a felszín alatti vízkészletek utánpótlása évente kétmilliárd köbméter. Ennyiből az egész Balaton medrét fel lehetne tölteni. Ez nem csak, hogy bőségesen elegendő az ország lakosságának, de még „fölösleg" is képződik.
Áramgyártó folyókat kutatnak Magyarországon
Projektek megvalósítására vállalkozik az a szlovák-magyar közös kutató központ, amelyik uniós pénzen alakult meg és a vízenergia hasznosítására szakosodott.
Akik a szívószálba kapaszkodnak
Ihatatlan vizet tisztító „szívószál" és maláriát okozó szúnyogcsípések elleni ágyháló. E termékekkel védi a harmadik világbeli szegények életét egy dán cég. Ha a kibocsátásikvóta-piacok szabályait sikerül bővíteni, karbonsemlegesítő projektként is elszámolható lesz az, ami eddig humanitárius adakozásnak számított.
Nem szeretik a fogyasztók a környezetbarát mosogatószert!
Még júliusban vezették be az Egyesült Államokban azt a vegyipari előírást, amely minimálisra csökkenti a mosogatószerek foszfát-tartalmát. Sokan az őszi hónapokban és a karácsonyi szezonban fedezték fel új mosogatószerük hatékonyságát, illetve annak hiányát, miután a régi flakon kiürült. A foszfát-szegény szerek ugyanis alig tisztítanak.
Mi lesz veled, Duna?
Noha Európa leghosszabb vízi országútja, a Duna jövőjét többször is napirendre tűzik a brüsszeli döntnökök, nem a közlekedésről, az áruszállításról, a turizmusról, hanem a tizennégy érintett ország társadalmi, politikai s persze gazdasági programjairól folyik majd a disputa. A program, amely a Duna-régió makroregionális stratégiáját alapozza meg, a magyar uniós elnökség idején gyorsulhat fel igazán. Nem csak a nemzetközi térben igyekszik helyet találni Budapestnek a DunaLog mozgalom, egy szlovák-magyar projekt pedig megyei stratégiákat „épít össze". Mindeközben tényleges európai autópályákról is megszülethetnek döntések: hét érintett ország kormánya megegyezett a Balti-tengertől az Égei-tengerig vezető autópálya megvalósításáról.
Ebből még baj lehet: olcsóbb a bor, mint a víz
Az alkohol olcsóbb lett Új-Zélandon, mint a palackozott víz, közölték pénteken kutatók, akik egyúttal arra figyelmeztetnek, hogy ez súlyos közegészségügyi következményekkel járhat. Az új-zélandi Otago Egyetem munkatársainak felmérése szerint egy pohár bor mindössze 90 forintnak megfelelő összegbe kerül, ehhez képest egy 2,5 deciliteres palackozott vízért 130 forintot, egy pohár tejért pedig 84 forintot kérnek.
Víztakarékos cirkuszi mutatvány
Energiát, vízmegtakarítást tesz lehetővé az a rendszer és szett, amelyet - ezúttal - cirkuszi környezetben kínál az önkormányzatoknak, intézményeknek, lakosságnak egy szakcég.
Vízművek: Felelősség és környezettudatosság
A Fővárosi Vízművek közel kétmillió embert lát el nap mint nap tiszta, európai szinten is kiemelkedő minőségű ivóvízzel. Ahhoz, hogy ennek a nagy felelősséggel járó feladatnak maradéktalanul eleget tudjon tenni, folyamatos fejlesztésekre és minőség-ellenőrzésre van szükség. Óriási felelősséget és nagy kihívást jelent az is, hogy meg kell őriznie a gondjaira bízott ivóvízbázisok tisztaságát, hiszen ez az alapfeltétele annak, hogy a fővárosiak által megszokott és jogosan elvárt minőségű víz folyjon a budapesti csapokból. Ez pedig nem kisebb feladat, mint hogy közel 18 margitszigetnyi terület védelméről, rendben tartásáról kell gondoskodnia.
Ezrek tűntek el a sárlavinákban
A Kínában hónapok óta tartó esőzések és árvizek szörnyű hónapot eredményeztek: az augusztusi földcsuszamlások egész falvakat mostak el és emberek ezreinek életét oltották ki.
1,5 millió magyar iszik szennyezett vizet?
Az ivóvíz arzénszennyezése 475 település több mint másfél millió lakosát érinti Magyarországon - olvasható a Petőfi Népe csütörtöki számában. Az EU 2009 decembere óta már szankcionálhatná Magyarországot.
Változtatni kell, hogy elkerüljük a katasztrófát
Noha a Föld felszínének több mint 70 százalékát víz borítja, ennek csupán 1 százaléka alkalmas emberi fogyasztásra. Szerencsére ma már nemcsak a szakmai közvélemény, hanem lassan-lassan a hazai közgondolkodás is valódi kincsnek, Magyarország felértékelődő vagyonának tekinti az édesvizet: ivóvizünk van elég, és lesz is, ha megőrizzük, vigyázzuk e kincsünket. Sőt, ha nem raboljuk ki készleteinket, akár még piacra is kerülhet belőle, hiszen a nem is távoli jövőben a jó minőségű ivóvíz épp olyan kelendő lesz, mint manapság a különböző ásvány- és forrásvizek. De hiába e helyi bőség, a világnak és nekünk is változtatunk kell vízfelhasználási szokásainkon, hogy elkerüljük a katasztrófát.
Egyre több helyen tűnik el az oxigén
Folyamatosan növekszik az úgynevezett oxigénhiányos halálzónák területe a világ tengereiben, ami komoly veszélyt jelenthet az ott élő halaknak. A legújabb kutatások szerint a tengerfenéken élő állatok viselkedéséből megjósolható az ilyen zónák keletkezése.
Bepereltek egy halfajt Amerikában!
Az ázsiai ponty inváziója az őshonos halfajokat veszélyeztetheti az Egyesült Államok vizeiben. 2009-ben pereskedés indult, hogy megakadályozzák az amerikai ökológiai egyensúlyra, s a vízi táplálékláncra káros ázsiai ponty megtelepedését a Nagy-Tavakban. Június végén kifogták az első példányt a tavak közvetlen közelében. Ezért a minap öt állam nyújtott be keresetet, azonnali cselekvést követelve.
Mérgező védelem
Kevésbé a pénzhiány, sokkal inkább a viszálykodás az akadálya annak, hogy az önkormányzatok ivóvíz-arzénmentesítő programokra összeálljanak. Ahol nincs helyi ellentét, ott a brüsszeli haladékban bíznak.
Nem éri meg ásványvizet venni?
Nagyságrendekkel több ivóvizet használunk fel testünk táplálására, mint amennyivel akár megközelítőleg is tisztában lennénk. Természetesen nemcsak arról a mennyiségről van szó, amit megiszunk, hanem amit az élelmiszerek előállítására fordít az emberi civilizáció ipari szinten. Egy kilogramm kristálycukor előállításához például 1047 liter, egy csomag kutyaeledel legyártásához 14 800 liter vizet fogyasztanak el!
Megmentik a világ ivóvízkészletének 20 százalékát
A Nagy-Tavak a világ friss vízkészletének 20 százalékát foglalja magában. Az Obama-adminisztráció ambiciózus stratégiát dolgozott ki az Egyesült Államok és Kanada határán lévő tavak megmentésére. A 2 milliárd dolláros programcsomag száz éves természetkárosításra és hanyagságra tenne pontot.
60 százalékkal csökkentette vízfogyasztását a McDonald's
A McDonald's évek óta arra törekszik, hogy éttermeiben egyre kevesebb természeti erőforrást használjon fel. A vállalat energiatakarékossági programjának köszönhetően az éttermek számának növekedése ellenére jelentősen csökkentette a vízfelhasználást.
Hogyan mentsük meg a Dunát?
Készül az Európai Duna-térségi Stratégia, melyet várhatóan a 2011-es magyar elnökség alatt fog elfogadni az EU. A stratégiát idén év végéig készíti el az Európai Bizottság. A 13 résztvevő országnak a hazai zöld tárca Bécsben terjesztette elő ajánlásait.
Halálos áldozatai vannak a Los Angeles-i árvíznek
A Dél-Kaliforniát múlt héten napokra megbénító négy vihar, az árvíz és a tornádó veszélyes kombinációja arra késztették Jerry Brown kormányzót, hogy öt dél-kaliforniai megyét nyilvánítson katasztrófa sújtotta övezetnek. Időközben kiderült az ég és megkezdődtek a kárfelmérések.
100 millió tonna CO2-t szívnak fel a tengeri sünök
Tudósok új harcostársakra bukkantak a klímaváltozás elleni küzdelemben - ezúttal az óceánok mélyén. A tengeri élővilág kutatói rájöttek, hogy más fajokhoz hasonlóan a tengeri sünök, a tengeri csillagok is magukba szívják a széndioxidot a vízben, számolt be az új felfedezésről a világ vezető természettudományos magazinja, a Nature.
Több tízezer afrikai gyermeken segítettek a magyarok
A Procter&Gamble 3 hónapig tartó programjának eredményeképpen több, mint 1 300 000 liter tiszta, iható víz „gyűlt össze" a magyar vásárlók hozzájárulásával. A Children's Save Drinking Water (CSDW) program fő célja az ivóvízhiány csökkentése a fejlődő országokban, melynek most Magyarország is részese lehetett. Nekünk köszönhetően most több tízezer afrikai gyermek juthat biztonságos ivóvízhez.
Hogyan spóroljunk a mosogatáson is?
Budapesten (szeptembertől) és 4 vidéki városban (októbertől) számláló méri a kézi és a gépi mosogatás közötti - vízfogyasztásbeli - különbséget a Calgonit "Vedd komolyan" kampány keretében.
Lassan alig lesz foszfor és nitrogén a Dunában
A Fővárosi Csatornázási Művek észak-pesti telepén megvalósulóban van a szennyvíztisztítás legfejlettebb, ún. „tápanyag-eltávolítási fokozata". A várhatóan 2010 elején a próbaüzemét megkezdő beruházás most az első nagyobb „mérföldkövéhez" érkezett: elkészült a légfúvó gépház szerkezete, a mélylevegőztető és utóülepítő medencék. A beruházásnak köszönhetően a Dunába vezetett tisztított víz minősége jelentősen javul.
Van, ahol megtiltották a palackozott víz árusítását
Az ötödik kontinens egy vidéki városában döntő többséggel szavazták meg a palackozott ivóvíz árusításának tiltását, környezetvédelmi okokból kifolyólag. A palackozó cég képviselője mellett csak egyetlen lakos voksolt a tiltás ellen.
Megnyugodhatunk: tiszták a hazai fürdővizek
Ismertették Brüsszelben az európai fürdővizek minőségéről szóló legfrissebb jelentést, mely pozitív képet fest a tagállamok strandjairól. A hazánkban vizsgált 256 fürdőhely közül csak hét nem felelt meg a szigorú egészségügyi előírásoknak.
Ön mit tenne a tiszta magyar vízért?
Magyarország vizeinek megóvása mindannyiunk közös érdeke. Most jött el annak az ideje, hogy megalapozzuk a következő évek vízvédelmi lépéseit! A Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság koordinálásával a szakemberek már dolgoznak a vízgyűjtő-gazdálkodási tervek elkészítésén, melyek kidolgozására nem csak az Európai Unió előírása kötelez minket, de az ebben foglaltak alapjaiban határozzák meg azokat az intézkedéseket, amelyeket vizeink védelme és fenntartható használata érdekében meg kell tennünk. A végleges terv elkészülte előtt a vizeink.hu/ oldalon mindenki számára lehetőség nyílik arra, hogy véleményével hozzájáruljon a tervek alakításához.
A víz körül forog két napig a világ
„Víz - minden cseppje érték" címmel rendezik meg a „Kezünkben a jövőnk" konferencia sorozat második rendezvényét a budapesti Aranytíz Rendezvényközpontban május 7-8-án.
A víz okozza az új energiaválságot?
A pénzügyi válság ellenére fel kell gyorsítani a környezetvédelmi beruházásokat, mert egészségesebb környezetet biztosítanak, és munkahelyeket teremtenek, így világszerte enyhíthetik a válság hatásait - mondta el Oláh Lajos, a KvVM államtitkára, aki felszólalt az ötödik alkalommal megrendezett Víz Világfórum legmagasabb szintű szakaszának mai megnyitóján. A vízügyi szakma március 16. és 22. között megrendezett nemzetközi találkozójának az idén Isztambul ad otthont.
A tiszta víz a válság nagy áldozata
A globális válság egy évtizeddel vagy akár többel is visszaveti a világon a vízművi fejlesztéseket, és a lakosság egyre növekvő mértékben képtelen fizetni a vízszámlákat, figyelmeztetett kedden a Világbank a hétfő óta Isztambulban zajló Víz Világfórumon.
Vízmenedzsment lesz a bombaüzlet?
Az IBM március 13-án indította új, víz-menedzselő szolgáltatását, melynek célja a vízszennyezés elleni harc és a vízbázisok menedzselésének támogatása. A cég szerint ez az üzletág öt éven belül 20 milliárd dolláros piaccá bővülhet.
Miért nem iszik Ön is csapvizet?
Kétezerszer annyi energiát használ el a palackozott víz fogyasztása, mint a csapvízé. Jelentősen csökkenthetné a környezeti károkat, ha az emberek többször raknák a poharat a csap alá, vagy legalább olyan palackozott vizet innának, aminek a forrása közel van a vásárlás helyéhez.
Hogyan spóroljon 120 ezret? Íme néhány tipp!
A háztartásokban elfogyasztott nyersanyagok, erőforrások, az energia mennyiségének csökkentésekor, az energiahordozók hatékonyságának növelésékor, nem feltétlenül kell költséges beruházásokkal megvalósítható energia megtakarításra gondolni. Pedig elég lenne egy kis odafigyelés, pár apró trükk, és máris a fenntartható életmód útjára léptünk.
Megmutatjuk, hogyan spórolhat a vízzel!
Sokszor nem is sejtjük, hány helyen pazarolják háztartási berendezéseink az energiát, ezzel feleslegesen növelve a villanyszámlánkat és a vízfogyasztásunkat.