Foszfátokat nemcsak a háztartások bocsátanak ki, a vegyi üzemek és az állatfarmok is bőségesen ontják. Sőt ezek az elsődleges forrásai, mert a műtrágyában és az állati ürülékben egyaránt megtalálható. De a zöld aktivisták úgy érveltek, még a lakossági eredetű foszfát-szennyezés visszafogása is jelentős javulást eredményezhet a természetben.
A foszfor feloldja az edényekről a ráragadt koszt, hogy aztán vízzel könnyen lemoshassuk. A ruhákhoz használt mosószerek és a szappanok már nem tartalmaznak foszfátokat. Az új szabályozás értelmében a mosogatószerek 8,7 százalékos foszfát-tartalmát 0,5 százalékra csökkentették Amerikában.
Szakértők többször hangsúlyozták, hogy a kézzel mosogatás nem környezetbarát módszer, mivel sokkal több vizet fogyasztunk így el, mintha mosógépben tisztítanánk az edényeket.
A New York Times a Consumer Reports fogyasztói szaklap által végzett tesztet idézte, melyben 24 fajta foszfát-mentes termékről mutatták ki hogy alacsonyabb a hatékonysága, és nem távolítja el olyan jól a szennyeződéseket, mint elődei, a foszfát-tartalmú szerek.
Az internetes háztartási és fogyasztói fórumokon megjelent kommentárokból kitűnik, hogy sok háziasszony kénytelen átöblíteni az edényeket, mielőtt a mosogatógépbe helyezi őket, különben nem tűnik el róluk az ételmaradék. Vagyis kétszer annyi vizet és mosószert használ el, mint korábban. A környezetbarát előnyök ezzel stílszerűen szólva eltűnnek a lefolyóban. Egyes kórházak takarítószemélyzeténél még a légúti irritációk gyakorisága is megnőtt, amióta az új produktumokra váltottak.