Lassan alig lesz foszfor és nitrogén a Dunában

A Fővárosi Csatornázási Művek észak-pesti telepén megvalósulóban van a szennyvíztisztítás legfejlettebb, ún. „tápanyag-eltávolítási fokozata". A várhatóan 2010 elején a próbaüzemét megkezdő beruházás most az első nagyobb „mérföldkövéhez" érkezett: elkészült a légfúvó gépház szerkezete, a mélylevegőztető és utóülepítő medencék. A beruházásnak köszönhetően a Dunába vezetett tisztított víz minősége jelentősen javul.

A 200 ezer m3/nap kapacitású Észak-pesti Szennyvíztisztító Telep hatalmas biogáz-üzemével már jelenleg is hazánk egyik legnagyobb és legkorszerűbb tisztítóműve. A jelenleg zajló 5 milliárd forintos beruházás elkészültével pedig, a legfejlettebb szennyvíztisztítási technológiával fog rendelkezni. A Fővárosi Önkormányzat finanszírozásában, a Világbank egy milliárd forintos támogatásával, a GLOBAL ENVIRONMENTAL FACILITY" program keretein belül megvalósuló  fejlesztés célja: a szennyvízben található tápanyagok eltávolítása.   

A hagyományos, vagyis a mechanikai és biológiai tisztítást követően a víz tartalmazhat még olyan, a növények számára tápanyagul szolgáló nitrogén- és foszforvegyületeket, amelyek a folyóban káros növényi burjánzást, elmocsarasodást okozhatnak. Ezt nevezzük eutrofizációnak.

A Fekete-tenger eutrofizációtól való védelme érdekében csökkenteni kell a tápanyagterhelést, aminek egyik fontos eszköze a Duna vízgyűjtő területén található szennyvíztisztító telepek nitrogén- és foszfor-eltávolítási fokozatának kiépítése.

A bővítés során a meglevő levegőztető medencék átalakításával és új műtárgyak építésével, egy úgynevezett „elő-denitrifikációs" technológiával üzemelő, biológiai tisztító egységet hoznak létre. Az Észak-pesti Szennyvíztisztító Telep medencéinek hasznos térfogata, a bővítés befejezése után, a jelenlegi 94 ezer m3-ről 168 ezer m3-re emelkedik.

Naponta 150 millió liter tisztított szennyvíz

A fővállalkozó ALTERRA-PASSAVANT-ROEDIGER Konzorcium az Észak-pesti Szennyvíztisztító Telep tápanyag-eltávolítását a meglevő eleveniszapos rendszer átalakításával és egy új szennyvíztisztítási egység megépítésével kívánja megoldani. A meglevő eleveniszapos rendszer átlagosan 4,110 m3/óra, csúcsidőszakban 6,782 m3/óra, a megvalósítandó új vonal pedig, ezen felül átlagosan 3,475 m3/óra, csúcsban  5,731 m3/óra szennyvizet fogad majd. A kialakítandó új rendszer keverőkkel ellátott denitrifikációs medencéket tartalmaz. Innen a víz a keringetett levegőztető medencékbe jut. A foszfor eltávolítása vasklorid adagolásával, kémiai módszerekkel történik.

Az észak-pesti telep fejlesztésének köszönhetően jelentősen javul a Dunába kerülő tisztított víz minősége, mivel a telepről naponta, átlagban 150-160 ezer m3 szennyvíz tápanyagoktól megtisztítva kerül majd vissza a folyóba. A beruházás átadására várhatóan 2010. februárjában kerül sor.

A mostani, első „mérföldkő" a legfontosabb építési feladatok befejezését jelenti. A levegőztető és az ülepítő medencék elkészülése, valamint a levegőztető medencéket kiszolgáló légfúvó gépház szerkezetkész állapota lehetővé teszi, hogy jövő  év elején megkezdődhessen a próbaüzem.

Véleményvezér

Megdöbbentő fotók egy gyermekotthonból

Megdöbbentő fotók egy gyermekotthonból 

A képek mindennél beszédesebbek.
Mélypontra ért a magyar belpolitika, avagy büdös-e Menczer Tamás szája?

Mélypontra ért a magyar belpolitika, avagy büdös-e Menczer Tamás szája? 

Még egy lépcsőt lejjebb lépett a magyar belpolitika.
Legyél hatósági főállatorvos állatorvosi diploma nélkül

Legyél hatósági főállatorvos állatorvosi diploma nélkül 

Kevés a hatósági állatorvos.
Kormányváltó hangulat

Kormányváltó hangulat 

Oda a Fidesz népszerűsége.
Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo