Az Európai Unióban érvényes vízügyi törvénynek, a Víz Keretirányelvnek alapgondolata, hogy a vízre nem mint kereskedelmi termékre, hanem mint örökségre kell tekinteni, és ennek megfelelően óvni kell a legjobb belátásunk szerint. A keretirányelv célkitűzése, hogy 2015-re a hazai tavak, folyók, patakok és felszín alatti vizek jelentős javuláson menjenek át, és lehetőség szerint elérjék a kívánatos, úgynevezett „jó állapotot". A keretirányelv szerint a „jó állapot" nemcsak a víz tisztaságát jelenti, hanem a vízhez kötődő élőhelyek minél zavartalanabb állapotát, illetve a megfelelő vízmennyiséget is.
A legfontosabb feladatok közé tartozik a vizes élőhelyek megóvása és állapotuk javítása, a hasznosítható vízkészletek hosszú távú védelme és fenntartható használata, a vízminőség javítása érdekében pedig kiemelt figyelmet kell fordítani a vizeket érő szennyezések megakadályozására mind a felszíni, mind a felszín alatti vizek esetében. Mindemellett fontos az árvizek és aszályok kedvezőtlen ökológiai hatásának mérséklése.
A Víz Keretirányelv rendelkezéseinek végrehajtását a vízgyűjtő-gazdálkodási tervezés biztosítja. A tagországoknak - így hazánknak is - 2009 végére kell az első vízgyűjtő-gazdálkodási tervüket elkészíteniük az érdekeltek széleskörű bevonásával.
A vízgyűjtő-gazdálkodási terv elsősorban azoknak a műszaki jellegű, jogi, gazdasági, intézményi, szervezeti szabályozásoknak és programoknak az összefoglalása, amelyeket hazánknak a vízzel érintett környezeti célok elérése és a vizek hosszú távon fenntartható használata érdekében meg kell valósítania. Az országos vízgyűjtő-gazdálkodási terv meghatározza a vízhasználat és vízgazdálkodás kereteit és lehetőségeit a következő évtizedre, éppen ezért kiemelkedően fontos a társadalom aktív részvétele, minden érintett csoport megszólalása a terv kapcsán.
A http://www.vizeink.hu/ oldalon bárki megismerheti a tervezés aktuális állását, és - az egyes dokumentumokkal kapcsolatban feltett kérdésekre válaszolva - lehetőség nyílik a véleményezésre is. A munkaközi anyagok, háttéranyagok és tervtervezetek nyilvánosságra hozatala az együttműködést és a megvalósíthatóságot szolgálja, hiszen a terv sikerességéhez elengedhetetlen az egyes társadalmi csoportok, állampolgárok szempontjainak figyelembevétele. A honlap a nagyközönség számára is érthetően - például animációs filmek segítségével - mutatja be a vízgazdálkodás jelentős kérdéseit.