Bepereltek egy halfajt Amerikában!

Az ázsiai ponty inváziója az őshonos halfajokat veszélyeztetheti az Egyesült Államok vizeiben. 2009-ben pereskedés indult, hogy megakadályozzák az amerikai ökológiai egyensúlyra, s a vízi táplálékláncra káros ázsiai ponty megtelepedését a Nagy-Tavakban. Június végén kifogták az első példányt a tavak közvetlen közelében. Ezért a minap öt állam nyújtott be keresetet, azonnali cselekvést követelve.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ritkán esik meg, hogy állatfajt tesznek meg bírósági ügy tárgyává. Az amerikai legfelsőbb bíróság januárban tárgyalta Mike Cox, Michigan állam főügyészének 2009. december 21-én benyújtott keresetét, melyben öt állam -Michigan vezetésével- a chicagói víztisztítási és hajózási csatorna két zsilipjének azonnali lezárását kérte, hogy elzárják a kapcsolatot a Michigan-tó és a Mississippi folyó között. A két vádlott Michigan állam és az amerikai hadsereg mérnöki kara volt, amely megépítette a csatornát.

A felperesek célja az volt, hogy megakadályozzák a térhódítását annak az állatfajtának, mely -eurázsiai alfajától eltérően- akár 45 kilogrammra is képes meghízni. Az ázsiai ponty néhány évtized alatt leforgása alatt benépesítette az Egyesült Államok vizeit, aminek káros mellékhatása, hogy domináns állatként elfogyasztja a fellelhető táplálékot a többi kisebb halfaj (lazac, süllő stb.) elől és ezzel kipusztítja őket.

Munkahelyeket veszélyeztet

A bíróságon mindkét oldal azzal próbált hatni, hogy munkahelyek forognak kockán, amely üzenet a válság utáni magas munkanélküliség hónapjaiban megrezegtette a közvélemény érzékenységét, s a "hangulatot Washingtonban, ahol a munkahelyteremtés prioritást élvez a politikai programban", jegyezte meg januárban a Financial Times.

Illinois állam -üzleti csoportok támogatásával- azzal védekezett, hogy a zsilipek lezárása akadályozná a kereskedelmi forgalmat, s ez katasztrofális hatással lenne a környék gazdaságára: 1,7 milliárd veszteséget hozna a logisztikai vállalatoknak, mert akadályozná a vas-, szén-, vetőmag- és egyéb teherszállítmányokat.

Ezzel szemben Michigan -és a mellé felsorakozó Wisconsin, Minnesota, Ohio, New York államok, valamint a kanadai Ontario és környezetvéd csoportok támogatásával- azzal érvelt, hogy ha az ázsiai ponty kiszorítja a többi halat, annak a Nagy-Tavak 7 milliárd dolláros éves volumenű halipara issza meg a levét. Azt is hangsúlyozták, hogy a hajó-útvonalak módosulásának csak ideiglenes, míg az ázsiai ponty terjedésének hosszú távú hatásai lennének.

Veszélyben a Nagy-Tavak ökológiai egyensúlya

A pert Chicago közelében szerzett DNS-minták robbantották ki, melyek arra utaltak, hogy az ország északi részén lévő Nagy-Tavakba is hamarosan befurakodik az ázsiai ponty, melynek terjedése eddig megállíthatatlannak bizonyult. Ha itt "repropdukáló populációt" hoz létre, azzal könnyen felboríthatja ennek az ökoszisztémának az egyensúlyát. A ponty ugyanis nemcsak felzabálja a planktonokat, amelyek kulcsfontosságú elemei a vízi táplálékláncnak, de táplálékkeresésével felbolygatja a folyómedret is és kihúzza az iszapnövényzetet.

A legfelsőbb bíróság január 19-én elutasította Michigan kérelmét, s a zsilipek nyitva maradtak. A tó körüli államok közötti vita egészen 1900-ra nyúlik vissza, amikor -az Illinois állambeli- Chicago városa vízszabályozási eszközökkel megfordította a Chicago folyó áramlásának irányát, hogy szennyvize a Mississippi folyó helyett inkább a Michigan tóba ömöljön - holott Illinois a tóból, amely olyan nagy, mint Magyarország fele, kisebb partszakasszal részesedik, mint más államok, de így több hasznot húz belőle.

Nem ússzák meg

Az Obama-kormányzat februárban 78,5 millió dolláros programot indított a ponty-kérdés megoldására, ám június végén hat mérföldre a Michigan tótól, egy oda csatlakozó folyóból kifogták az első ázsiai pontyot. A bizonyítékértékű példány 9 kilót nyomott. Július 19-én öt állam kormányzata -ezúttal Pennsylvania is köztük volt- és Chicago vízügyi hivatala azonnali beavatkozást igényével hát újabb kereset nyújtott be.

Azt kívánják elérni, hogy a hadsereg nemcsak hálók kivetésével, de más eszközökkel is akadályozza meg, hogy az ázsiai pontyok elérjék a Michigan tavat. A helyi kereskedelmi kamarák azt bizonygatják, nem szükséges a zsilipek lezárása, mert a két elektromos háló jól betölti a kívánt funkciót a halak megfékezésében.

A vállalkozópárti Forbes magazin "szükségtelen" lezárást említő címmel közölte a PRNewswire sajtóközelményét az ügyről, mely helytelenítette, hogy a per egyik követeleséként egy legalább öt évet igénylő vizsgálatot -amely stratégiát állítana fel a probléma kezelésére- 18 hónap alatt akarnának elvégeztetni a hadsereggel. A közlemény továbbá azt állította, hogy a helyi politikusoknak semmi más céljuk nincs, minthogy a figyelem középpontjába kerülve politikai tőkét kovácsoljanak. Ezzel tulajdonképpen Mike Cox michigani főügyészre céloztak -két korábbi hasonló kereset benyújtójára-, aki a republikánus párt jelöltje a kormányzói székbe.

A legfelsőbb bíróság korábbi elutasító döntései nem érdemi, hanem "procedurális" ítéletek voltak: a DNS-mintát elégtelen bizonyítéknak találták. Ugyanakkor nem tiltották meg azt, hogy újfent hasonló keresettel forduljanak e fórumhoz. A kifogott hal azonban már nyomós érv, amelyet aligha tud ignorálni a bíróság. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy amikor az Illinois-i Természeti Erőforrások Hivatala decemberben 3 millió dollár értékben 8316 liter mérgező Rotenone-t juttatott a kérdéses csatornába, hogy elpusztítsa a nem kívánatos halakat, 90 tonna döglött meg, és ebből egy darab volt ázsiai ponty! Erre az egy példányra alapozzák majd keresüket a bíróságon...!

Fickándozás
Az ázsiai pontyot az 1970-es években telepítették be nagy mennyiségben az Egyesült Államok déli államainak ”szennyvíz-lagúnáiba”, bár már az 1830-as évektől kezdve jelen volt az országban elenyésző számban. Az algával táplálkozó ázsiai ponty kis tavakban élt, de a 80-as években kijutott a távolabbi folyórendszerekbe (állítólag már a 90-es évek árvizei előtt is). 2007-ben a washingtoni Belügyminisztérium ökológiai hatása miatt ”támadó fajnak” minősítette. A vízből hírhedten levegőbe ugráló halfaj mára jócskán elszaporodott a Mississippi folyóban, ahol az ezüstponty gyakran okoz vizi baleseteket fickándozásával, mivel a hajómotor zajára felugrik a vízből. Némelyik incidens testi sérüléssel is járt a fedélzeten.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo