Válság cikkek
"A visszaesés radikálisabb lesz"
A világgazdaság teljesítményének egy és két százalék közötti visszaesését jósolja erre az évre a Világbank elnöke. Robert Zoellick, aki a hétvégén tartott, Brüsszeli Fórum nevű nemzetközi konferencián beszélt a globális gazdasági válság szerinte várható alakulásáról, pesszimistább képet festett, mint ami például a Nemzetközi Valutaalap (IMF) becsléseiből olvasható ki - ez utóbbiak ugyanis nem mennek túl az egy százalékos visszaesési prognózison.
"Lehetetlen a gazdasági növekedés"
Lehetetlen a növekedés Ausztrália gazdasága számára - jelentette ki vasárnap Kevin Rudd miniszterelnök. Ausztrália is valószínűleg recessziós szakaszba lép, mivel a tavalyi utolsó negyedévben már zsugorodott gazdaságának kibocsátása és az idei első negyedévben is hasonló fejlemény várható.
"Túl jó a magyarokhoz az állam"
Magyarország jelenleg Közép-Európa legbetegebb országa, de a problémákat okozó jelenségek nem új keletűek: az ország harminc éve el van adósodva - írta a Le Nouvel Observateur című francia politikai hetilap legfrissebb számában.
Válság: még két évet kell kibírni?
Robert Stöllinger, a KPMG könyvvizsgáló és tanácsadó cég magyarországi irodájának ügyvezető igazgatója szerint már nem hitelválság szorongatja a világot, hanem egy sokkal nehezebben leküzdhető helyzet, a bizalmi válság. Szerinte a kormányoknak, a médiának és a munkáltatóknak egyaránt megvan a maguk szerepe abban, hogy helyreállítsák ezt a bizalmat. Ugyanakkor úgy véli, rengeteg munkát igényel az elmúlt öt év túlzásainak kezelése - már ez önmagában további két évbe telhet.
Figyelmeztetnek: nehogy "túlgyógyítsuk" magunkat!
A válság nyomán fontolóra vett korlátozásoknak és reformoknak nem szabad azzal a kockázattal járniuk, hogy megsemmisül az utóbbi három évtized hatalmas mértékű globális vagyongyarapodásának forrása, vagyis a kapitalizmus, írták a pénteki Financial Timesban vezető amerikai közgazdászok.
Kíméli a tőkét és kitermeli saját magát
Kíméli a működő tőkét és kitermeli saját árát - ezen kívül a hitelnél rugalmasabb elbírálás, és a kedvező elszámolás miatt a hazai kis- és középvállalkozások többsége úgy gondolja, hogy a lízing igénybételével könnyebben átvészelhető a jelenlegi forrásszűkös időszak - derül ki a Lízingszövetség friss kutatásából.
"Magyarország visszacsúszott, de..."
Romlott valamelyest Magyarország általános országkockázati besorolása a londoni Euromoney gazdasági folyóirat által összeállított legújabb globális sorrendben, de a magyar gazdaság továbbra is a 186 országot soroló lista legkevésbé kockázatos felső harmadában van.
"A hirdetők nem állhatnak le"
A reklámpiac várhatóan zsugorodni fog, ami különösen az elmúlt évek, évtizedek folyamatos növekedése miatt lesz fájdalmas az összes szereplő számára. Előtérbe kerül a PR és az online megjelenés, de a direkt marketingnek is jók a kilátásai. A hirdető cégek egy luxust azonban biztosan nem engedhetnek meg maguknak. Azt, hogy leálljanak.
A tiszta víz a válság nagy áldozata
A globális válság egy évtizeddel vagy akár többel is visszaveti a világon a vízművi fejlesztéseket, és a lakosság egyre növekvő mértékben képtelen fizetni a vízszámlákat, figyelmeztetett kedden a Világbank a hétfő óta Isztambulban zajló Víz Világfórumon.
Mit tegyünk, hogy ne temessen el hitelünk?
A tavaly október óta folyamatosan gyengülő forint, a magas forint alapkamat és a magas kockázati prémiumok miatt egyre több háztartás számára jelenthet problémát a hitelek törlesztése. A törlesztési gondokkal küszködők számára akár több megoldás létezik, ha időben fordulnak hiteltanácsadóhoz - derül ki az Otthon Centrum Hitel Center összeállításából.
Magyarország leszakadhat a globális trendről
A Citi bejelentése után az egekbe szöktek az amerikai indexek - Az olaj és az arany árfolyama egyaránt csökkent a tegnapi kereskedésben - Kína kivételével a pozitív tartományban vannak az ázsiai tőzsdék is - Megállni látszik a dollár gyengülése az euróval szemben - Az MNB elnökének szavai erőt adtak a forintnak az euró ellenében - Együtt építhet gáztározót a MOL és a Gazprom - Ma enyhe csökkenésre számítunk a BÉT-en.
"Nem láthatunk sok bíztatót"
Amerikán úrrá lett a pesszimizmus, csak a pénzügyi szektor tudott emelkedni - A várható kitermelés-csökkentés ad lendületet az olaj árfolyamának - Japán kivételével korrekció tapasztalható az ázsiai piacokon - A dollár gyengült az euróval szemben - 308 körül ingadozik az EUR/HUF kurzus - Az Mtelekom vezérigazgatójának interjúja a Világgazdaságban - Ma további emelkedésre számítunk a hazai parketten.
A Fed-elnök szerint idén vége a válságnak
Már idén véget érhet az Egyesült Államokban a recesszió, ha sikerül stabilizálni a bankrendszert, de borúlátó forgatókönyvek sem kizártak - mondta Ben Bernanke, a szövetségi tartalékbank-rendszer (Fed) elnöke kedden Washingtonban.
Egyre kevesebben gondolnak államcsődre
A múlt heti ütemes csökkenés után e hét elején még tovább mérséklődött a magyar szuverén adósságra köthető határidős biztosítási ügyletek (CDS) árjegyzése a londoni adósságpiacon, jelezve, hogy a befektetői megítélés szerint enyhül a magyar államadósság kockázata.
Így készüljön a nyugdíjra: 10 év alatt 0 %-os a hozam
A nyugdíjhoz közel állók jobban jártak a választható portfoliót bevezető pénztáraknál, mert életkoruknak megfelelőbb portfoliót kaptak. A tavalyi 420 milliárd forintos veszteség lenullázta a magánkasszák előző években elért befektetési nyereségét, tízéves reálhozamuk így -0,73 százalék.
Kínai részvény az igazi?
A nemzetközi vagyonkezelő legfrissebb tőkepiaci elemzése szerint a jelenlegi gazdasági válság az eddig nagyon kedvezően prosperáló ázsiai régiót is sújtja. Ám összehasonlítva a globális gazdaság többi térségével, Ázsia még a válság közepette is megőrizte a befektetők bizalmát, és jelentős növekedési kilátásokkal rendelkezik.
20 miliárdot csoportosít át a kormány
A regionális, illetve a kistérségi válságkezelésre 20 milliárd forintos alapot hozott létre a kormány, amelynek alapvető forrása a Regionális Operatív Program (ROP) - mondta a hétfői kormányszóvivői tájékoztatón Tukacs István, a gazdasági válságövezetek kezeléséért felelős kormánybiztos.
"A Fed miatt lett globális a válság"
A kilábalás éve lehet 2010 az amerikai gazdaság számára - mondta Ben Bernanke, a jegybank szerepét betöltő Fed elnöke, aki szerint az 1913-ban létrehozott intézmény téves lépései miatt keletkezett globális válság az 1929-es recesszióból.
Még korai reménykedni...
- Még pénteken is tartott az optimizmus az amerikai börzéken - Mégsem csökkenti kitermelését az OPEC, csökkent az olaj árfolyama - Korea kivételével Ázsiában is a bika uralkodik - Megállt a dollár euróval szembeni gyengülése
- A forint pénteken gyengült az euró ellenében - Leminősítette az OTP orosz leányát a Fitch - Ma további emelkedésre számítunk a hazai parketten.
Veres: "van vészforgatókönyvünk"
A kormánynak van vészforgatókönyve arra az esetre, ha a magyar gazdaság visszaesése nagyobb lesz mint 3,5 százalék - mondta Veres János pénzügyminiszter egy hétfő reggeli televíziós műsorban.
Lehet-e még rosszabb?
Mivel lehet a válság hatását enyhíteni? Csak a gazdaság élénkítése lehet kitörés a fuvarozási szektor számára is. De most fejleszteni, kapacitást növelni nagyon is kockázatos. Viszont kitörési pont lehet még klaszterek, beszerzési társaságok létrehozása is.
A nagy forint-gyengülésen már túlvagyunk?
A közép-európai hármak (CE3) valutáinak mérsékelt további gyengülése még elképzelhető, de az árfolyam-kiigazítás zöme jó eséllyel már lezajlott, áll az egyik vezető londoni befektetési csoport pénteki elemzésében, amely szerint ugyanakkor a következő egy évben nagy valószínűséggel nem lesz magyarországi jegybanki kamatcsökkentés.
A Reformszövetség nem politizál!
A Reformszövetség 2009. február 21-én tárta az ország közvéleménye elé a nemzeti kibontakozás programját, mely tartalmazta a középtávú gazdaságpolitikára, a reálszféra versenyképessége javítására, és az adó-és járulékrendszer átalakítására vonatkozó javaslatait. - áll a Reformszövetség közleményében.
Mi lesz a szegény posztkommunistákkal?
Csak az együttműködés és a szolidaritás akadályozhatja meg Kelet-Európában az önbeteljesítő jóslatok megvalósulását, fejtette ki a Wall Street Journal hasábjain a bruegeli egyetem két kutatója.
Nagyot buktak: 10 dollárból 9 eltűnt
A válság nyomán erősen megfogyatkozott az orosz dúsgazdagok vagyona, de még létszáma is: miközben tavaly a Forbes magazin listáján 87 szerepelt, vagyis majd kétszer annyi, mint az előző évben, a csütörtökön megjelent idei listán már mindössze 32 maradt - közölték pénteken az orosz lapok.
A piac látja a fényt az alagút végén?
Szárnyalás az amerikai tőzsdéken - Rally az olaj árfolyamában - Az új gazdasági csomag optimizmussal töltötte el az ázsiai piacokat - Tovább gyengült a dollár az euróval szemben - Az MNB mellett a Svájci Jegybank intézkedései is segítették a forint erősödését - Ma emelkedésre számítunk a hazai parketten.
"Ne hazudj, a családod bánja!"
A család jelentősége gyakran eltörpül a pénzkeresés, karrier mellett. Pedig a munka és a magánélet harmonikus egyensúlyával érhető el a legjobb egyéni teljesítmény. A szülőtréninggel mindezek megtanulhatók. Ám nemcsak az összeomlott családi háttér rontja a munkahelyi teljesítményt, hanem a folyamatos hazudozás is, hiszen rengeteg energiát emészt fel a kiötlött történet szinten tartása - mondja Jeviczki Tamás, a különleges tréningekre specializálódott pszichológus, családterapeuta.
"A magyar út nem alkalmas válságkezelésre"
A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) aggodalommal figyeli, hogy Magyarországon erőteljesebben kapnak hangot olyan vélemények és javaslatok, melyek a magyar gazdaság a világgazdaságtól való elzárkózására irányulnak. Ezt állapította meg a DUIHK elnöksége március 12-i ülésén.
Még mindig nem tudjuk, van-e csontváz a szekrényben...
Enyhe pluszban zártak az amerikai börzék a pénzügyi szektornak köszönhetően - A tegnap készletadatok nyomán 7%-kal csökkent az olaj árfolyama - A kedvezőtlen japán és kínai makrogazdasági adatok a negatív tartományba taszították az ázsiai indexek többségét - Gyengült a dollár az euróval szemben - Csak rövid ideig éreztette hatását az MNB akciója az EUR/HUF kurzusban - Ma további csökkenésre számítunk a hazai parketten.
Előremenekül a kormány: visszamenőleg változnának az adószabályok
Több kormányjavaslat is napvilágot látott a válságkezelésre Magyarországon, miközben a gazdasági válság hatásai egyre kézzel foghatóbbak mindenki számára bel- és külföldön egyaránt. A kormány egyebek között azt javasolja, hogy visszamenőleg január 1-jétől emelkedjen a személyi jövedelemadó 18 százalékos kulcsának sávhatára 1,7 millió forintról 1,9 millió forintra. Surányi ex-jegybankelnök szerint már a 290 forintos euróárfolyam az "életveszélyes" a gazdaság számára.
"Kilátásaink rosszak, de a környezetért aggódunk"
Soha nem látott pesszimizmus érzékelhető a fogyasztói termékeket előállító vállalatok és a kiskereskedelmi cégek első számú vezetőinek körében - derül ki a PricewaterhouseCoopers (PwC) globális vezérigazgatói felméréséből, amelynek eredményeit szerdán juttatta el az MTI-nek.
Románia sem vár tovább: 19 milliárd az IMF-től
Tizenkilenc milliárd euró hitelt igényel Románia az Európai Bizottságtól és a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), a román pénzügyminisztérium és a jegybank becslése szerint, mondták kedden román kormányzati források.
Hiába vártuk, nem lesz olcsóbb a gáz...
A földgáz világpiaci árának csökkenését kioltja a gyenge forint - vélekedett Juhász Péter, a Mol Energiakereskedő Kft. ügyvezető igazgatója az Institute of International Research (IIR Hungary) GasCon elnevezésű szakmai konferenciáján kedden Budapesten.
Nem félti a miniszter a 100 milliárdos programot
Az Út a munkához programra elkülönített 100 milliárd forintot nem veszélyezteti a gazdasági válság - mondta a szociális és munkaügyi miniszter kedden az MTI-nek Szentendrén, eloszlatva a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) fórumán elhangzott aggályokat.
Nem kapós az ingatlan: felére esett vissza a befektetési piac
Az ingatlanbefektetési tranzakciók értéke 2008-ban Európában 53 százalékkal csökkent, nagyjából a világátlaggal (-59%) megegyezően. A Lehman Brothers befektetési bank összeomlását követően a negyedik negyedévben különösen alacsony volt a befektetési aktivitás mindenhol. Néhány piacon, ahol a hozamok leginkább emelkedtek, már tapasztalható némi befektetői érdeklődés - várnunk kell arra, hogy kiderüljön, vajon ez már a fellendülés első, visszafogott lépése-e - írják a CB Richard Ellis szakértői. A magyar ipari ingatlanpiac viszont tavaly rekordot döntött - ezt már az Eston közölte.
Költsünk vagy a bankokat regulázzuk?
A nemzetközi gazdasági válság megfékezésére globális gazdaságösztönző lépéseket szorgalmaz az Egyesült Államok, és ez törést okozhat Amerika és Európa között, amely inkább a pénzügyi újraszabályozásra törekszik, írta a The Wall Street Journal.
Csalnak a táppénzzel a magyarok, vagy sem?
Egy multi személyzeti munkatársa és a munkajogász tapasztalatai azt mutatják, hogy a dolgozók táppénzre menekülnek az elbocsátások elől, az Országos Egészség Pénztár (OEP) azonban cáfol. Az adatok szerint igaz, hogy az esetek száma 2008-ban emelkedett az előző évhez képest, de még mindig elmarad a 2006-os adatoktól.
Román nagykoalíció mentőcsomagra vár
Románia a következő időszakban nem nélkülözheti a külföldi kölcsönt, de ezt csakis a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) "partnerségben" veheti fel - jelentette ki hétfőn a parlament két házának együttes ülésén Traian Basescu államfő.
A forint nyerte hétfőn a legtöbbet!
Hétfőn a forint nyert a legtöbbet az euróval szemben, részint a Magyar Nemzeti Bank elnökének erőteljes szóbeli beavatkozása nyomán, részint, mert a februári államháztartási hiányról hétfőn megjelent adat megfelelt az előrejelzésnek.
A kapitalizmus a megoldás - "más modell nincs"
Összehangolt költségvetési gazdaságösztönzésre szólította fel a világ vezető gazdaságait hétfőn Londonban idézett nyilatkozatában az amerikai elnök gazdasági főtanácsadója, aki szerint most nem lehet bízni a piac önstabilizáló mechanizmusainak működésében.
"Mindent megteszünk a forintért"
Több eszközzel egyszerre próbálja a forint stabilitását megteremteni a Magyar Nemzeti Bank: rövidlejáratú eurót bocsát a pénzintézetek rendelkezésére, megpróbálja ezek használatára ösztönözni a bankokat, valamint eurót ad el és forintot vásárol a piacon - mondta Simor hétfőn rádióinterjújában.
"Nem működik a bankrendszer, más eszközöket kell használni"
Markáns vélemény jelent meg a Piac & Profit idei első számában jelenlegi helyzetünkről, ennek okairól és az előrelépéshez szükséges teendőkről. A vitacikk kapcsán az elkerülhetetlen paradigmaváltás mibenlétéről, társadalmi, tudati összefüggéseiről beszélgettünk az írás szerzőjével, a Magyar Közgazdasági Társaság Nemzetközi Gazdaság szakosztálya elnökével és a szakosztály elnökségének két tagjával.
Jövőre magasabb fizetés és biztos állás vár?
Betöltetlen állások ezrei, cégek, amelyek munkaerő felvételre és béremelésre készülnek. Ezek a Manpower Magyarország 'Lehetőségek a válságban' kutatásának legmeglepőbb eredményei, amelyet a magyar gazdaság piacvezető társaságainak körében végzett. A megkérdezettek többsége nem állami támogatásokra, hanem döntésekre vár. A kutatás eredményeiből az látható, hogy a megkérdezett magyar cégeknek, függetlenül az iparágtól, árbevételtől és a foglalkoztatottak számától nincs egységes válságkezelési stratégiája, az atipikus foglakoztatási formák iránt, mint például a kölcsönzés, nőtt az érdeklődés.
Kihalt a CeBit
Egyre kevesebb látogatót és kiállítót vonz a legnagyobb európai számítástechnikai szakvásár, a CeBIT. A rendezvény fő témája idén a környezetvédelem és az informatika volt.
Egy félreértés miatt büntetik Magyarországot (is) a befektetők
Félreértelmezett adatok miatt büntetik a kelet-közép-európai régiót a befektetők, hiszen a térség adósságrátája lényegesen alacsonyabb, mint Nyugat-Európáé. Az Erste Bank elemzői a Bank for International Settlements (BIS) adatok helyes értelmezésének megkönnyítése érdekében kiemelik: Kelet-Közép-Európa külső finanszírozási igénye alacsonyabb, mint azt az általános nézet sugallja.
A forint árfolyam is borzolja a kedélyeket
A tegnapelőtti optimizmust, ismét óriási esés törte meg Amerikában - Tegnap esett az olaj, emelkedett az arany - Mínuszban vannak a távol-keleti indexek is - Ismét gyengült tegnap a dollár és a jen is - A forint újabb történelmi mélypontra került - Ma további esésre számítunk a hazai parketten.
A jövő a takarékoskodóké!
A kormányok és a globális pénzügyi szolgáltató ágazat együttműködésének új hullámára van szükség, ha a fogyasztókat világszerte megtakarításra akarják ösztönözni, hogy alternatív forrást biztosítsanak a pénz- és tőkepiacokkal szemben, állítja a KPMG nemzetközi felmérése.
A régió kilökné Magyarországot magából...
Megtört az amerikai piacok csökkenő trendje, a kínai gazdaságélénkítés fűtötte a kedélyeket - Tovább emelkedett az olaj, és folytatta az esést az arany - Vegyes a kép a Távol-Keleten, az indexek többsége pluszban - Gyengült tegnap a dollár és a jen is - A forint újabb történelmi mélypontra került - A Magyar Miniszterelnök levélben kérte az EU-t, hogy a Közép-Kelet Európai országok kötvényeit is fogadja el az EKB repo tranzakciókban - Ma esésre számítunk a hazai parketten.