Az ingatlanbefektetési piacokat világszerte befolyásolja a hitelek hiánya, valamint az eladók és a vevők elvárásai között fennálló különbség. Ez a tranzakciók volumenében is tükröződik, amely 2008-ban 60 százalékot esett, míg a hozamok világszerte emelkedtek. Európa, Közel-Kelet és Afrika legtöbb nagy piacán a bérlői aktivitás gyengült 2008 negyedik negyedévében. A kihasználatlanság általában nő, míg a bérleti díjak - jellemzően Londonban, Madridban, Frankfurtban, Párizsban és néhány skandináv városban - csökkentek.
Ázsiában az első osztályú irodák piacán a bérleti aktivitás drámaian csökkent a negyedik negyedév során, és néhány, nagy regionális központban lévő irodaház nagy nehézségek árán talál csak bérlőt. Hong Kongban és Szingapúrban a 3. negyedévihez képest a bérleti díjak 20 százalékot estek. Az Egyesült Államokban az irodák kihasználatlansága 0,4 százalékponttal 14 százalékra nőtt az utolsó negyedévben. Az ipari és kiskereskedelmi ingatlanok estében a változás 0,6 százalékpont volt, így a kihasználatlanság 11,3, illetve 10,7 százalékra emelkedett. Kanadában is minden szektorban nőtt a kihasználatlanság; ha az üres irodaállomány sokáig marad a piacon, akkor a bérleti díjak mérséklődhetnek. Latin-Amerikában a visszaeső kereslet ellenére az irodák üresedése továbbra is rekord alacsonyan áll.
Az év során összesen 260 ezer négyzetméter új ipari ingatlan területet adtak át Magyarországon, mely 60 ezer négyzetméterrel meghaladja az eddigi elért legnagyobb, 2004-es csúcsot. Az átadások zöme 3 fejlesztő nevéhez köthető; melyek 39%-át a ProLogis, 10%-át a WING fejlesztette, és nem elhanyagolható a BILK 9%-os részesedése sem.
Nick Axford, a CBRE európai kutatási vezetője a jelentést így kommentálta: "Az ingatlanbefektetési tranzakciók értéke 2008-ban Európában 53 százalékkal csökkent, nagyjából a világátlaggal (-59%) megegyezően. A Lehman Brothers befektetési bank összeomlását követően a negyedik negyedévben különösen alacsony volt a befektetési aktivitás mindenhol."
A gazdaság lassulásának következménye most már érződik a bérlői piacokon is szerte a világon: a kihasználatlanság nő, a bérleti díjak pedig csökkennek. Ma a bérleti díjak esése Európában kisebb, mint amit Ázsiában vagy Észak-Amerikában tapasztalunk, ez azonban változhat. Az iroda-bérbeadás aktivitása már csökken a kontinensünkön: a 2008-ban 13 százalékos esés 2009-ben folytatódhat. A sok piacon tapasztalható aránylag alacsony fejlesztési szint némileg csillapíthatja az árcsökkenést, sőt, középtávon a bérleti díjak növekedését is okozhatja. A közeljövőben azonban további díjcsökkenés valószínű, hiszen a tulajdonosok versenybe szállnak azért, hogy épületük bevétel-termelő maradjon.