A Fed-elnök szerint idén vége a válságnak

Már idén véget érhet az Egyesült Államokban a recesszió, ha sikerül stabilizálni a bankrendszert, de borúlátó forgatókönyvek sem kizártak - mondta Ben Bernanke, a szövetségi tartalékbank-rendszer (Fed) elnöke kedden Washingtonban.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Meglepőnek" mondta a Külkapcsolatok Tanácsa nevű agytrösztben tartott előadásában, hogy "a recesszió súlyosabb a vártnál". De leszögezte, a szövetségi tőkepótló intézkedéseknek köszönhetően sikerült elkerülni a katasztrofális bankválságot. "A bankrendszernek adott állami tőkeinjekcióknak jótékony hatásuk volt" - mondta, és megjegyezte, hogy a bankoknak nyújtott központi segélyek révén máris javul a hitelezés. A "depresszió tanulságának" nevezte, hogy "támogató pénzügypolitikát kell folytatni".

Az Egyesült Államokban és külföldön egyaránt olyan pénzügyi szabályozást kell életbe léptetni, amelyek alapján felfedezhetők és elháríthatók a rendszert fenyegető kockázatok, hogy meg lehessen előzni a jelenlegihez hasonló válságok kialakulását, hangsúlyozta. Olyan stratégiával kell rendelkeznünk, amely a pénzügyi rendszert teljes egészében, teljeskörűen szabályozza, nem csak egyes összetevőit - mondta. Úgy vélte, erősíteni kell a "rendszerszintű intézmények" központi ellenőrzését, kockázatvállalását és kockázatkezelését, miután a válság "megdöbbentő réseket" tárt fel az amerikai felügyeleti rendszerben.

Likviditás hiánya

Azt mondta, javítani kell a "mark-to-market" könyvelési rendszeren, de elutasította e rendszer felfüggesztését. A "mark-to-market" (jegyezd a piachoz) könyvelési rendszer az utóbbi tíz évben terjedt el, azt jelenti, hogy a birtokolt határidős értékpapírokat nem névértéken, hanem piaci értéken tartják nyilván. Amikor az ilyen értékpapírok drágulnak, az nagyszerű fedezetet nyújt tőkebevonáshoz, hitelfelvételhez, ellenben ha elértéktelenednek - amint az utóbbi két évben történt -, az súlyos likviditási válsághoz vezethet. A lejáratig névértékű nyilvántartáskor (held-to-maturity-at-cost) csak az esetleg nem teljesítő papírok vesznek oda lejáratkor, de piaci értékű nyilvántartás esetén a kosárban lévő akár egyetlen "mérgezett alma" is bármikor tönkreteheti az egész portfoliót.

Bernanke arról is szólt, hogy szerinte "túlzás lenne" konkrét javaslatokat várni a legnagyobb fejlett és felzárkózó gazdaságok vezetőinek (G20) áprilisi londoni értekezletétől, és jobb lenne, ha legalább "irányelveket" meg tudnának ott fogalmazni. Hangsúlyozta ugyanakkor, a londoni tanácskozáson arra kell törekedni, hogy nemzetközi megoldások szülessenek a nemzetközi válságra; hatékonyan együtt kell működni a bankrendszerek stabilizálása és a rendszer működése szempontjából fontos intézetek bukásának elkerülése érdekében.

A New York-i értéktőzsde jól fogadta Bernanke alapjában optimista előadását, utána nem sokkal a fő mutató, a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 3,93 százalékos nyereséggel 6804,39 pontnál tartott.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo