A Fed-elnök szerint idén vége a válságnak

Már idén véget érhet az Egyesült Államokban a recesszió, ha sikerül stabilizálni a bankrendszert, de borúlátó forgatókönyvek sem kizártak - mondta Ben Bernanke, a szövetségi tartalékbank-rendszer (Fed) elnöke kedden Washingtonban.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"Meglepőnek" mondta a Külkapcsolatok Tanácsa nevű agytrösztben tartott előadásában, hogy "a recesszió súlyosabb a vártnál". De leszögezte, a szövetségi tőkepótló intézkedéseknek köszönhetően sikerült elkerülni a katasztrofális bankválságot. "A bankrendszernek adott állami tőkeinjekcióknak jótékony hatásuk volt" - mondta, és megjegyezte, hogy a bankoknak nyújtott központi segélyek révén máris javul a hitelezés. A "depresszió tanulságának" nevezte, hogy "támogató pénzügypolitikát kell folytatni".

Az Egyesült Államokban és külföldön egyaránt olyan pénzügyi szabályozást kell életbe léptetni, amelyek alapján felfedezhetők és elháríthatók a rendszert fenyegető kockázatok, hogy meg lehessen előzni a jelenlegihez hasonló válságok kialakulását, hangsúlyozta. Olyan stratégiával kell rendelkeznünk, amely a pénzügyi rendszert teljes egészében, teljeskörűen szabályozza, nem csak egyes összetevőit - mondta. Úgy vélte, erősíteni kell a "rendszerszintű intézmények" központi ellenőrzését, kockázatvállalását és kockázatkezelését, miután a válság "megdöbbentő réseket" tárt fel az amerikai felügyeleti rendszerben.

Likviditás hiánya

Azt mondta, javítani kell a "mark-to-market" könyvelési rendszeren, de elutasította e rendszer felfüggesztését. A "mark-to-market" (jegyezd a piachoz) könyvelési rendszer az utóbbi tíz évben terjedt el, azt jelenti, hogy a birtokolt határidős értékpapírokat nem névértéken, hanem piaci értéken tartják nyilván. Amikor az ilyen értékpapírok drágulnak, az nagyszerű fedezetet nyújt tőkebevonáshoz, hitelfelvételhez, ellenben ha elértéktelenednek - amint az utóbbi két évben történt -, az súlyos likviditási válsághoz vezethet. A lejáratig névértékű nyilvántartáskor (held-to-maturity-at-cost) csak az esetleg nem teljesítő papírok vesznek oda lejáratkor, de piaci értékű nyilvántartás esetén a kosárban lévő akár egyetlen "mérgezett alma" is bármikor tönkreteheti az egész portfoliót.

Bernanke arról is szólt, hogy szerinte "túlzás lenne" konkrét javaslatokat várni a legnagyobb fejlett és felzárkózó gazdaságok vezetőinek (G20) áprilisi londoni értekezletétől, és jobb lenne, ha legalább "irányelveket" meg tudnának ott fogalmazni. Hangsúlyozta ugyanakkor, a londoni tanácskozáson arra kell törekedni, hogy nemzetközi megoldások szülessenek a nemzetközi válságra; hatékonyan együtt kell működni a bankrendszerek stabilizálása és a rendszer működése szempontjából fontos intézetek bukásának elkerülése érdekében.

A New York-i értéktőzsde jól fogadta Bernanke alapjában optimista előadását, utána nem sokkal a fő mutató, a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 3,93 százalékos nyereséggel 6804,39 pontnál tartott.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo