Kész a teljes monetáris politikai eszköztár alkalmazására a monetáris tanács a forintárfolyam gyengülésének megállítása érdekében - mondta Simor András.Arra a kérdésre, hogy szóba jöhet-e a kamatemelés, azt válaszolta: "a monetáris eszköztárnak a kamat is része". A jegybank elnöke elmondta, túlzottnak tartják a magyar gazdaság fundamentumaihoz képest azt a leértékelődési nyomást, amely az elmúlt héten kialakult.
Annak ellenére történik ez, hogy az elmúlt hónapokban megindult a magyar gazdaság alkalmazkodása az új világgazdasági helyzethez és újra elkezdtek növekedni a belföldi megtakarítások. Ez egy szigorú költségvetési politika mellett jelentősen javíthatja az ország külső egyensúlyát - mutatott rá Simor András.
A Monetáris Tanács fontosnak tartja kiemelni, hogy az elmúlt hónapok adatai alapján megindult a belföldi jövedelemtulajdonosok alkalmazkodása a megváltozott nemzetközi finanszírozási környezethez. A belföldi megtakarítások növekedésével, szigorú költségvetési politika mellett, a külső egyensúly javulása, a magyar gazdaság finanszírozási igényének gyors és nagy mértékű csökkenése várható. A nemzetközi tőkepiaci finanszírozásra való ráutaltságot csökkenti az, hogy a nemzetközi intézményektől rendelkezésre álló jelentős hitelkeret és a jegybanki devizatartalékok megfelelő szintje mellett a bankok finanszírozásában az anyabanki finanszírozás aránya továbbra is magas, és folyamatosan megújításra kerül.
A Monetáris Tanács megítélése szerint a bankszektor helyzete a közelmúltban bekövetkezett árfolyamgyengülés ellenére stabil, azonban a forintra nehezedő leértékelődési nyomás középtávon károsan hat a pénzügyi közvetítő rendszer tőkehelyzetére. Amennyiben az árfolyamgyengülés tartóssá válna, az importárakon keresztül közvetlenül, és a várakozásokon, valamint egyéb közvetett csatornákon keresztül az inflációs cél elérését is veszélyeztetné.
Magához tért az árfolyam
A Monetáris Tanács vasárnapi közleménye és az MNB-elnök interjúja is közrejátszhatot abban, hogy erősödésnek indult hétfőn a forint: negyed tízkor 307,12/32 forint volt az euró árfolyama, a péntek délutáni 312,72/313,02 forint után. Kora hajnalban 308,50 és 310 forint között, reggel 305,80 és 308,50 forint közötti sávban alakult a kereskedés. A dollár árfolyama kilenc órakor 243,98 forint, a svájci franké 210,86 forint.
"A jegybank devizatartalékának egy részét felhasználva, nyílt piaci intervencióval léphet fel a forint védelme érdekében" - vélekedett Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője az MTI-nek. Trippon szerint a forintgyengülés elért egy olyan szintet, amely már veszélyezteti a pénzügyi rendszer stabilitását, erre lehet válasz az MNB lépése. A forintgyengülés megállítására két eszköze van a jegybanknak. Az egyik a kamatemelés, ami megdrágítja a forint elleni pozíciók kiépítését, a másik a nyílt piaci intervenció, amikor az MNB a piacon forintot vásárol deviza ellenében.