Tavaly december végén robbant a hír, hogy a győri székhelyű Leiler osztrák-magyar cégcsoport összehasonlította a két országban dolgozók 2008-as munkamorálját és azt tapasztalta, hogy milliókkal rövidítik meg a cégeket a táppénzcsalók és a magyarok lógósabbak, mint az osztrákok. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ezt cáfolja.
- Ha lenne arról felmérés, milyen okból, milyen időtartamokra és a jogviszony fennállása alatt melyik időszakban vannak a munkavállalók táppénzen, reális választ lehetne arra adni, van-e valós alapja a Leiler cégcsoport felmérésének - nyomatékosítja Dr. Sipos Márta, ügyvéd, munkajogász, a Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálat tagja.
Most akkor kevesebben, vagy többen voltak papíron betegek 2008-ban?
A Mercer nemzetközi kutatásából kiderül, hogy világszerte emelkedett a betegszabadságon eltöltött napok száma. Az európai és amerikai cégek között végzett felmérés szerint ugyanis csaknem kétszer annyi vállalatnál nőtt a betegszabadságon töltött napok száma, mint amennyinél csökkent.
Egyre többen betegedünk le a dm és a munkajogász szerint
dm magyarországi leányvállalatánál 2008-ban közel hasonló számban (913-an,) voltak betegszabadságon, mint egy évvel korábban, ez a létszámhoz képest százalékban is megegyezik - számolt be Bozsik Krisztina, a cég személyzeti munkatársa a 2008-as év alakulásáról. A dm-nél úgy tapasztalták, hogy a betegszabadságon levők száma az elmúlt években kis mértékben ugyan, de nőtt.
- A betegszabadság nálunk a Mt. alapján évente 15 napi, külön juttatással járó - amely a munkáltatót terheli - idő, a keresőképtelenség alatt külön szabály szerint jár, vagy nem jár táppénz. Az általános egészségi állapot meglehetősen rossz, ezért biztos tendencia a táppénzes napok emelkedése - feltéve, hogy arra a jogot megszerzik a munkavállalók - véli a munkajogász.
OEP: nem lehet drasztikus változásról beszélni
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) adatai szerint a betegállomány időtartama, valamint a betegszabadságon lévők száma is évek óta csökken. Bár ez utóbbi tendencia megfordulni látszik, talán nem függetlenül a válságtól. Az OEP szerint egyértelmű, hogy a táppénzes napok száma folyamatosan csökken, az esetek száma ugyan 2008-ban emelkedett az előző évhez képest, de még mindig elmarad a 2006-hoz képest, ugyanis azóta az esetszám stagnál - mondta el Molnár Barbara. Az OEP szóvivője szerint ennek sok oka lehet, de nagy általánosságban elmondható, hogy befolyásolják a táppénzre vonatkozó szabályok és az ellenőrzések szigorítása, a korszerűbb egészségügyi ellátások illetve gyógyszerek. (Például a passzív táppénzen eltöltött maximum idő az elmúlt években 180 napról, első lépésben 90 majd 45 napra csökkent.)
Teljes cikk a HR Portálon