A munka nem gyerekjáték: mint tudjuk, nincs vége a munkaidőnknek nyolc óra leteltével, és ez nemcsak a felsővezetőkre igaz, hanem az átlagemberre is. Ha a karrierista, elvárásoknak megfelelni kívánó munkavállaló/ és a cég érdekeit minden más elé helyező vezető reggel 6-től este 9-ig húzza az igát, nem csoda, ha semmilyen ingere nincs a kacsamesék taglalására, férj/feleség napi beszámolójára. Sajnos, ez manapság odáig fajult, hogy a menedzserek, felelős beosztásban dolgozók nem fordítanak kellő időt, és energiát házastársukra, gyerekeikre, hiszen "az üzlet mindenekfelett". A munkahelyi konfliktusok, és az elbocsátástól való félelem is nehezíti a helyzetet, amely sokszor arra készteti őket, hogy a családi életet, gyereknevelést teljesen háttérbe szorítsák. Ennek egyenes következménye az elidegenedés, a válás, a boldogtalanság.
A dolog iróniája, hogy a hatalmas munkaterheléssel és felelősséggel járó feladatokat gyakran pont a családjuk érdekében vállalják el a vezetők. De van megoldás: egy szokatlan tréningforma, az úgynevezett szülőképző tréning segít a probléma felismerésében, a munkahelyi teljesítményhez is elengedhetetlen stabil családi háttér erősítésében.
Jeviczki Tamás, a tréning kiötlője a képzés során a pszichológusi, családterapeutai, tréneri képzettségét és saját szülői tapasztalatait felhasználva arra keresi a résztvevőkkel a választ, hogyan válhatnak sikeres, boldog, kiegyensúlyozott, magabiztos szülőkké, és hogyan nevelhetik gyermekeiket is ilyenekké.
Mi az a szülőképző tréning?
- Ez a tréning azért jött létre, hogy jobban működjön a párkapcsolat és a gyereknevelés - meséli a tréner. Szülőképzés tréningprogram - ahogy a neve is sugallja - elsősorban jelenlegi és leendő szülőknek szól. Mindazonáltal, mivel nem konkrét ismereteket, hanem általánosabb, hosszabb távon alkalmazható készségeket tanítanak, a képzés más célcsoportoknak is hasznos lehet például olyan foglalkozásnál, ahol szülőkkel és / vagy gyermekekkel kell együtt dolgozni. Emiatt a tréning ajánlható óvodapedagógusoknak, tanároknak, bölcsődei nevelőknek, dajkáknak, más, gyermekekkel vagy szülőkkel foglalkozó szakembereknek.
A tanulni vágyók megtanulhatják, hogyan legyen jobb a kapcsolatuk a családtagjaikkal, miként előzzenek meg konfliktushelyzeteket, és oldják meg a meglévő konfliktusokat úgy, hogy az a kapcsolat javára váljon. Megismerik azokat a nevelési elveket és módszereket, melyek a sikeres gyermeknevelés és családi élet valószínűségét növelik. Megszerettethetik a gyermekükkel a tanulást, a házimunkát, és önmagáért felelősséget vállalni tudó felnőttet nevelhetnek belőle. A tréningen tanultak alkalmazásával jobb (nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb, derűsebb) otthoni légkör érhető el - áll a tréning honlapján található bevezetőben.
Vetkőzzük le vezetői szerepünket
Jeviczki Tamás elmondta, hogy eleinte a felsővezetőket célozták meg, de idővel kiszélesítették a képzés körét, hiszen a tréningpiacot is elérte a gazdasági válság. Nemcsak a cégek, az emberek is spórolnak. Eleinte azért állt a hazánkban elsőként bevezetésre kerülő tréning középpontjába a magas stressz-faktor mellett dolgozó, kimerült és feszült vezetők családi hátterének segítése, mert a szakember a speciális helyzetükön kívánt segíteni.
Hiszen a menedzserek munkahelyi habitusukat, konfliktusaikat nem tudják levetkőzni, és azokat a családi fészekbe is magukkal viszik. Ez azonban a kapcsolat rovására megy - nyomatékosítja a pszichológus. Ennek eredményét láthatjuk abban, hogy egyre több a válás, a családon belüli végletekig kiélezett konfliktusok nagy száma, amely egyértelműen a gyermekekben okoz törést. Hiszen köztudott, hogy rajtuk tükröződik a szülők közötti harmonikus, vagy éppen feszültséggel teli kapcsolat.
Senkinek nem jó, ha hazaviszi munkahelyi problémáit és a hatalmi vezetői módszereit. Otthon már nem cégvezető, hanem családapa, -anya, ezt érdemes rögzíteni. A menedzserek életformájukból adódóan folyamatosan úgy érzik, hogy időkorlátok közé vannak szorítva, amely türelmetlenséghez, ingerültséghez vezet mind a munkában, mind otthon. Így a képzés során kifejezetten nagy hangsúlyt fektetnek az időgazdálkodásra, a stresszkezelésre, de külön kitérnek a résztvevők egyedi problémáinak megoldására is.
Teljes cikk a HR Portálon.