Válság cikkek
Gyurcsány: "Örülök, ha Orbán elnök úr ebben egyetért"
Jó hír mindazok számára, akik szeretnék, hogy a pártok között végre párbeszéd alakuljon ki. Örülök, ha Orbán elnök úr ebben egyetért velem. - írja a kormányfő blogjában arra regálva, hogy a Fidesz elnöke konkrét lépések esetén együttmáűködést helyezett kilátásba.
Dől a pénz a magyar bankokba
Ezer milliárd forinttal több likviditás áramlott a magyar bankrendszerbe az utolsó negyedévben a megelőző negyedévihez képest, a bankok azonban a vállalatok helyett inkább a lakosságot hitelezik, mivel ott több profit érhető el - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke az Országgyűlés Gazdasági és Informatikai Bizottságának ülésén.
Magyarország hosszú ideig semmi jóra nem számíthat
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrisebb adatai alapján az elemzők úgy vélik, hogy a magyar gazdaság feltételezhetően 2008. harmadik negyedévében produkált utoljára növekedést a következő egy év várakozásai alapján, a külkereskedelmi termékforgalom adatai pedig a vártnál is rosszabbul alakultak az elmúlt időszakban.
Válság: ha van pénze, nagyon jól járhat!
London mostanra a hetedik helyre csúszott vissza a legdrágább városainak listáján korábbi előkelő második helyéről - írja a PriceRunner.com internetes vásárlói-piackutatói portálra hivatkozva a The Daily Telegraph című brit lap.
Pénzszűke miatt már a testnedveiket adják el az amerikaiak
A jelzáloghitelek, a részvények árfolyamának esése vagy a munkanélküliség miatt egyre több amerikai folyamodik megélhetési célból szöveteinek és testnedveinek eladásához.
2009: a rossz hírek éve
A rendszerváltás évei óta először jövőre kell valódi recesszióval szembenéznie Magyarországnak. A globális pénzügyi válság reálgazdasági hatásai Európához képest körülbelül fél év időeltolódással gyűrűztek be Magyarországra és így igazán csak az idei év utolsó negyedévétől szembesülhet velük a lakosság.
Itt a vég: már a hulladék sem üzlet
A gazdasági pangás utolérte a hulladékhasznosítást is az Egyesült Államokban, számos kisebb településen már fel is hagytak a szelektív szemétgyűjtés néhány formájával, olvasható a New York Times (NYT) hétfői számában.
Nem biztató a helyzet: a Trigránit visszafogja magát
Megfelezi fejlesztési előirányzatait a TriGránit a romló pénzügyi környezet miatt, írta a legnagyobb közép-kelet-európai ingatlanfejlesztő cég elnökét idézve a hétfői Financial Times. Az intézkedés a magyarországi fejlesztéseket is érinti, de ha lassabban is minden tervezett beruházást megvalósít a cég - mondta Hajdu László, a TriGranit magyarországi fejlesztésekért felelős igazgatója az MTI-nek
Meglepetés: a jegybank kiengedte a féket
A monetáris tanács hétfői - eredetileg nem kamatdöntő - ülésén 50 bázisponttal, 10,5 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot - jelentette be a Magyar Nemzeti Bank hétfőn.
Az ENSZ tanácsai Magyarországnak
Magyarországon is a munkaerőpiacon jelentkezhet a legerősebben a gazdasági válság, hasonlóan sok más országhoz - közölte Jens Wandel az ENSZ Fejlesztési Programjának európai és közép-ázsiai regionális igazgatója.
Londoni elemzők szerint nincs minek örülnünk
Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint a vártnál is mélyebb recesszióra utalnak a pénteken közzétett, a konszenzusnál gyengébb magyarországi ipari termelési adatok, amelyek megerősítik a meredek további jegybanki kamatcsökkentések kilátását.
Senki sem mer kockáztatni
Várhatóan 0,4 százalékkal esik vissza a GDP 2009-ben az euró-övezetben, az infláció pedig 1,5 százalékra csökken - állapítja meg a nemzetközi Erste Csoport elemzése. Az Egyesült Államok lomha gazdasági növekedéssel terhes év elé néz, a kelet-közép-európai gazdasági növekedés átlaga viszont magasabb lesz, mint az eurózónáé. A kötvénypiac (kiváltképp az államkötvények) profitálhatnak a válságból, a pénzintézet elemzőinek várakozása szerint 2009 derekán megjön a befektetők étvágya a kockázatosabb befektetési kategóriák (például a vállalati kötvények) iránt.
Esélyteremtő válság?
A jövőre várható recesszió negatív hatásait tompító, kormányzati vélemények szerint nyolcszázmilliárd forintot megmozgató csomagot jelentett be Bajnai Gordon fejlesztési és gazdasági miniszter. A csomag a gazdaság és kiemelten a hazai kis- és középvállalkozói szektor erősítését célozza.
Kína beszólt az USA-nak
Peking az amerikai gazdaság stabilizálását, Washington a kínai fizetőeszköz reformjának folytatását kérte a kínai fővárosban csütörtökön kezdődött kétoldalú Gazdasági Stratégia Párbeszéd (SED) első napján.
Gondban lehetnek hiteleikkel az önkormányzatok
Elsősorban az önkormányzatok devizakötvény-kibocsátásainak hatására az önkormányzatok hitelállománya az elmúlt másfél évben negyven százalékkal 800 milliárd forintra nőtt. A pénzügyi válság hatására bekövetkezett forráshiány megálljt parancsolt ennek a folyamatnak. A nagy kérdés most az, hogy lesznek-e olyan beruházások, amelyek kitermelik a bevont források törlesztőrészleteit.
Nem érdekli a magyart a válság, ő vásárolni akar
Rendkívüli eredményeket hozott a Kirakat.hu és a Szonda Ipsos legújabb karácsonyi vásárlást vizsgáló kutatása: az élet majdnem minden területére ható gazdasági válság ellenére sem tervezünk kevesebbet költeni idén karácsonykor.
Nagy lehetett a sajtó szerepe a válság kialakulásában
"Alaptalan rémhírek terjesztésével" a brit sajtó is hozzájárult a jelenlegi pénzügyi válság elmélyítéséhez, és ez ellen a köztájékoztatási normák fenntartásáért felelős testület nem tett semmit, mondta nagy feltűnést keltő nyilatkozatéban a Brit Iparszövetség (CBI) vezérigazgatója.
Ahogy a kormány képzeli a válságkezelést
A Garantiqa Hitelgarancia Zrt. állami viszontgaranciával nyújtott garanciakeretét 900 milliárd forintra növeli a kormány a jelenlegi 450 milliárd forintról - jelentette be Veres János pénzügyminiszter szerdán.
Ez még nem a válság: 40 százalékkal nőtt a felszámolások száma...
Egyértelműen felgyorsult a felszámolások számának növekedése az utóbbi három hónapban. Az év egészét 18, az utolsó három hónapét viszont 40 százalékos növekedés jellemezte, de még nem mondhatjuk biztosan, hogy ez már a válság - derül ki az Opten Informatikai Kft. legfrissebb jelentéséből.
Éljen a karácsony! Az amerikaiak mégsem fogják vissza magukat?
Előzetes adatok szerint éves szinten mintegy 3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az Egyesült Államokban a hálaadás ünnepe után első, pénteki munkanapon.
"Nem Magyarország van a legnagyobb veszélyben"
A közép-kelet-európai országokat sem fogja elkerülni a gazdasági válság, de a régióban nem lesz recesszió: leginkább a balti államok, Románia és Bulgária veszélyeztetettek - idézte Jean Lemierre-t, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) korábbi elnökét, a BNP Paribas bank elnökségének tanácsadóját hétvégi számában a Le Figaro című francia napilap.
Ennyire nagy a baj? Akár felére is eshetnek az ingatlanárak!
Teljes összeomlással felérő, 50 százalékhoz közeli nagy-britanniai lakóingatlan-árzuhanást áraznak a származékos piacokon.
A "mi autónk" gyártója minden ötödik dolgozóját kirúgja
A válság következtében várható jövő évi keresletcsökkenésre hivatkozva három magyarországi vállalat jelentette be pénteken, hogy összesen több mint háromezer dolgozójától válik meg a közeljövőben.
Ideje váltani!
Vajon a gazdasági válság ráébreszti-e a világot, hogy a korábban korlátlannak hitt hitelforrásokra épített fejlődés helyett hosszú távú, a környezetért is felelősséget vállaló fejlődést válassza? Sokak szerint a munkanélküliség, a csökkenő piacok és profitok, az elvesztett befektetések kész helyzet elé állítanak mindenkit, a fenntartható fejlődés pedig rövid távon inkább viszi a pénzt, mintsem hozza. Ám a változás erői és velük együtt a hosszú távra tervező cégek példát mutatva kikényszeríthetik a kormányoktól és nemzetközi szervezetektől a szemlélet- és politikaváltást.
Miért módosíthat egyoldalúan szerződést a bank?
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) 2008. november 27-28-i Integrált Pénzügyi Konferenciáján mintegy 130 szakember vett részt. A megjelent résztevők intézményei által közvetített pénzügyi eszközök (2007. végi adatok szerint) bő 40 ezer milliárd forintra, az éves hazai GDP 154 százalékára rúgtak. "Az egységes európai pénzügyi piac - lehetőségek és következmények" címmel megrendezett találkozón szó esett az európaiság hatásáról a pénzügyi-, a monetáris- és a versenypolitikára, a válságokról és kezelésükről az Európai Unióban (EU), a termékek és szolgáltatások, innovációk áramlásának hatásairól Magyarországon, illetve az EU szabályozási válaszairól a jelenlegi helyzetben.
A Fidesz a gazdag nyugdíjasokat védi?
A Fidesz és a KDNP módosító javaslatot nyújt be, amely azt szolgálja, hogy a jövő évi költségvetést megalapozó törvényből kerüljön ki a 13. havi nyugdíj elvétele - jelentette be pénteki budapesti sajtótájékoztatóján Szijjártó Péter. Korózs Lajos, a szociális tárca államtitkára az MTI-nek azt mondta: álságos és hazug a Fidesz politikája nyugdíjügyben. Az MSZP szerint örömteli, hogy a Fidesz meg akarja védeni a 13. havi nyugdíjat, ha már bevezetni nem akarta.
Válságban is megtakarító önkormányzati modell
Javuló minőségű alapszolgáltatásokkal "várja" a struktúrájában átalakuló, komoly megtakarításokat elérő finn önkormányzati rendszer a demográfiai boomot.
Veszélyben a "kínai álom"?
Kereskedelmi háború, tüntetési hullámok vagy fiskális infúzió? Még nem kell rátenyerelni a vételi gombra - állítja Orosz Dániel, az AXA csoport Magyarország stratégiai tanácsadójának elemzésében.
A megtisztulás hasznos
A piac időszakonkénti viharos átrendeződése természetes és sok szempontból hasznos jelenség, amely a fejlődési időszakokhoz képest rendszerint rövidebb ideig tart. Valószínűleg a jövőben a terméktranszparenciára nagyobb igény jelentkezik majd. A jelenlegi gazdasági folyamatok hatásaként a nemzetközi bankrendszer reformja is várható, mellyel párhuzamosan a pénzügyi szektor is "kitisztul". A megüresedett piaci pozíciókat elfoglaló cégek pedig hosszú távon élénkítik majd a versenyt.
Baj van: sok magyar megtakarítana
Minden ötödik magyar azt tervezi, hogy az elkövetkező egy évben több pénzt takarít meg, a megtakarítási formák között a bankbetét vezet - többek közt ez derül ki a nemzetközi Allianz Csoport második Bizalom Felméréséből, amelyet a Gfk és BellResearch piackutató cégek közreműködésével nyolc európai országban és az Egyesült Államokban végeztek 2008 október-novemberében.
A büdzsé átment, Gyurcsány megmenekült
Az Országgyűlés 8.300,2 milliárd forint bevétellel, 8.961 milliárd forint kiadás mellett 660,8 milliárd forint hiánnyal elfogadta a 2009. évi költségvetést, 210 igen és 168 nem szavazattal.
Előre kell menekülni!
Magyarországot erőteljesen sújtja az amerikai jelzálogpiaci válság hatására Európa egészét fenyegető recesszió, de hogy milyen mértékben lassul le a hazai gazdaság, az többek között attól is a függ, hogy az ország GDP-jének felét adó és a magyarországi munkavállalók 70 százalékát foglalkoztató mikro-, kis- és középvállalkozói szektort milyen mértékben érintik a negatív hatások. Ezt felismerte az állam is, de maguknak a vállalkozóknak is tenniük kell önmagukért a nehéz helyzet átvészelése érdekében!
India és Kína lehet a turizmus megmentője?
A 2008 második félévében eszkalálódó globális pénzügyi válság a turizmust sem hagyja érintetlenül: a szektor bő egy évtizede tartó dinamikus fejlődése megtorpanni látszik, vélekedett Taleb Rifai, az ENSZ turisztikai szervezete, a WTO (World Tourism Organization) főtitkár-helyettese a Budapesti Gazdasági Főiskola nemzetközi turisztikai konferenciáján. Ugyanakkor bizonyos tendenciák optimizmusra adnak okot.
Felcsuti: "Mondjuk ki bátran, az OTP-re gondoltak"
"Nem a devizahitelek magas aránya tette sérülékennyé Magyarországot, hanem a túlzott fogyasztás" - jelentette ki Felcsuti Péter, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója, a Magyar Bankszövetség elnöke. A gazdaság minden szereplője eladósodott, ami a belföldi megtakarítások alacsony szintje miatt technikailag csak importált forrásokból tudott megvalósulni. Anticiklikus politikára a bankvezér szerint nincs mód, mert az ahhoz szükséges pénzt elfogyasztotta az ország.
Hamar jön az enyhülés?
Az elmúlt hét válságjelei után a hétfő pozitív híreket hozott a pénzpiacok számára a világban és Magyarországon. A monetáris tanács 50 bázisponttal 11 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot.
Már most is fáj nekik a válság
A válság hatásait már ma is érzékeli a legtöbb magyarországi vállalat többé-kevésbé erő-sen az árbevételek alakulásában. Ez érezhetően sújtja a teljes 2008. év eredményeit is, és 2009-ben is többé-kevésbé erős forgalom-visszaesésre számítanak a vállalatok. Ez derül ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) november 10-e és 16-a között végzett gyorsfelméréséből, amelyen 496 - túlnyomórészt német, osztrák és brit ér-dekeltségű magyarországi vállalat vett részt.
Nézzünk a tükörbe!
Az állam kiengedte a kezéből a hitel fogalmának meghatározását, s ezzel magának a pénznek a teremtését. Ez a gyökere a világgazdasági válsággá terebélyesedett hitelválságnak, amelynek ráadásul nincs önkorrigáló mechanizmusa, szemben a konjunktúra- vagy tőzsdeválsággal. Éppen ezért hosszú és nehéz lesz a kilábalás, Magyarország helyzetét pedig belső fejlődésének sajátosságai tovább nehezítik, állítja Róna Péter közgazdász, aki szerint következetes nemzeti önelemzésre s ennek nyomán új magyar gazdasági modellre van szükség.
Emberséges elbocsátást oktatnak a cégeknek
A gazdasági világválság hatása elérte Magyarországot is, sorra jelentik be a gyárak és nagyvállalatok, hogy elbocsátják munkatársaik egy részét. A létszámleépítés nem csupán a munka nélkül maradtaknak okoz komoly problémát, de nehezen érinti vezetőiket és kollégáikat is, valamint akár a cégről kialakított képet is megingathatja.
Jönnek a kellemetlen adatok!
Újabb kellemetlen amerikai makrogazdasági adatokat tettek közzé csütörtökön délután: a vezető amerikai gazdaságkutató konjunktúraindexében jelzett számottevő romlást, a kormányzat a foglalkoztatottságban.
Gyurcsány csak a válságot hibáztatja
A válság "átírta a forgatókönyvet", így hiába ígérte a miniszterelnök, nem lesz könnyebb az élet jövőre. Ember tervez, Isten végez - mondta Gyurcsány.
A költségcsökkentés önmagában nem old meg semmit
A gazdasági válság gyakran igen veszélyes lépésekre ösztönzi a vállalatvezetőket - többek között vakmerő költségcsökkentésekre. Az okos döntéshozók viszont tudják, válság esetén ennél trükkösebb megoldások kellenek: úgy kell a költségeket kontrollálni, hogy ez ne bénítsa meg a vállalat működését és fejlődését. A kulcsot a válságból való kilábaláshoz az átláthatóság, az ellenőrizhetőség, a fegyelmezett működés és a tervezés biztosítja. - állítja a CODA.
A költségcsökkentés önmagában nem old meg semmit
A gazdasági válság gyakran igen veszélyes lépésekre ösztönzi a vállalatvezetőket - többek között vakmerő költségcsökkentésekre. Az okos döntéshozók viszont tudják, válság esetén ennél trükkösebb megoldások kellenek: úgy kell a költségeket kontrollálni, hogy ez ne bénítsa meg a vállalat működését és fejlődését. A kulcsot a válságból való kilábaláshoz az átláthatóság, az ellenőrizhetőség, a fegyelmezett működés és a tervezés biztosítja. - állítja a CODA.
"A járulékok csak a nyugdíjak 80 százalékát fedezik!"
Nem lehet adó- és járulékcsökkentést ígérni akkor, amikor a járulékbevételek már csak 80,5 százalékban fedezik a nyugdíjkifizetéseket, és a hiányzó részt adóbevételekből kell pótolni - mondta Korózs Lajos szerdán egy nyugdíjasfórumon Salgótarjánban.
Vállalati hitelfelvétel: az ingatlanfedezet sem elég
A Magyar Lízingszövetség és számos bank szerint 2009-ben a kkv-k nagy része finanszírozhatatlanná válik a pénzügyi és gazdasági válság miatt megnövekedett felszámolási kockázat miatt. A megoldás az ingatlan alapú lízingfinanszírozás lehetne, de ezt ellehetetleníti a hatályos illetékszabályozás.
Európa nem tudja, adót emeljen vagy csökkentsen
Az Európai Unió tagországai vegyes összképet mutatnak, ha egyenként szemügyre vesszük, mennyire törekednek az adószabályok módosításával is reagálni a nemzetközi pénzügyi - és a kibontakozóban levő reálgazdasági - válságra.
IMF: Magyarország sokat fog szenvedni
Magyarország csak lassan fog felépülni a recesszióból jövőre a Nemzetközi Valutaalap (IMF) várakozása szerint: a gazdaság növekedése csak 2011 után érheti el a 3 százalékos szintet.
A fuvarozás egyre több veszteséget termel
Legújabb becslések szerint minden negyedik kamion szállítmány nélkül rója az európai utakat. Ez azt jelenti, hogy a hétköznapi fuvarozók hatalmas összegeket veszítenek el az elnagyolt logisztikai tervezés miatt. Napjainkban az olajpiacot uraló labilis helyzet is hozzájárul a veszteségek növekedéséhez. A Magyarország és Spanyolország között üresen közlekedő kamionok üzemanyagköltsége például meghaladja az 1100 eurót. Szerencsére ez a probléma a Teleroute ügyfeleit nem érinti: a céghez napi szinten befutó 150 ezer fuvarigény lehetővé teszi az útvonalak üres járatok nélküli megtervezését.
Kevesebb szenet fogyaszt Kína
A gazdasági válság hatására a kínai energiafogyasztás októberben 269,85 milliárd kilowattórára csökkent, és ez 3,7 százalékos visszaesést jelent az előző év hasonló időszakához képest. Ilyen irányú változásra 1999 óta nem volt példa - jelentette be a China Electricity Council.