Az Outplacement tréningegeknek ennek megfelelően két fajtája van: az egyik olyan vezetőknek, középvezetőknek szól, akiknek el kell bocsátani beosztottjaik egy részét; a másik, pedig azoknak a munkatársaknak, akik a létszámleépítés áldozatai lesznek. A vezetőknek és középvezetőken szóló képzésen a résztvevők megtanulják, hogyan lehet a leépítést emberségesen valamint a lehető legkevesebb stresszel és konfliktussal lebonyolítani. A szituációs gyakorlatokkal tarkított tréning felkészíti őket a nehéz helyzetekre, megtanítja, hogy mire kell odafigyelni a tervezés időszakában, hogyan és mit kell kommunikálni, valamint tájékoztat a jogi háttérről is.
Az elbocsátandó munkatársaknak szóló Outplacement trénig segít a résztvevőknek újra magabiztosan megjelenni a munkaerőpiacon, felkészít az álláskeresésre, állásinterjúra, elhelyezkedésre. Mindkét tréning esetében vitathatatlan pozitívum az is, hogy lehetőség van a résztvevők közötti tapasztalatcserére.
Szinte mindenhol számíthatunk leépítésekre
A gazdasági válság következtében elsősorban az autó- és építőiparban, a szolgáltatásban valamint az elektronikai gépgyártók piacán jósoltak leépítési hullámot, azonban egyre bizonyosabbá válik, hogy más szektorokat is elért a recesszió. Többek között a Piszke Papírnál, a Debrecen Húsnál, a Merkantil Banknál, vagy a közszférában bejelentett elbocsátások azt jelzik, hogy egyre több területen kényszerülnek leépítésre.
Azonban a válság csak egyetlen ok, ami a munkaerő elküldéséhez vezethet. HR vezetők véleménye szerint előidézhet hasonló helyzetet a stabil vezetés hiánya is, amely elsősorban olyan multinacionális cégekre jellemző, ahol a külföldi menedzsment csupán néhány éves megbízatást kap, majd ismét új kézbe kerül az irányítás. Hasonló ok lehet a piac beszűkülése is, ami hosszú távon súlyos árbevétel csökkenéshez vezet. Amennyiben az árbevételkiesés nem kompenzálható, a cégek kénytelenek a költségeket redukálni, ami akár a munkaerőtől való megválást is eredményezheti.
Hogyan történjen az elbocsátás?
Létszámleépítés esetén komoly nyomás nehezedik a HR-esre, hiszen amellett, hogy elsősorban a cég, a menedzsment érdekeit tartja szem előtt, ő az, aki a munkavállalókat is képviseli. Emberileg is komoly megpróbáltatást jelent tehát egy szakembernek helyesen kezelni a helyzetet, különösen olyankor ha egy évtizedek óta együtt dolgozó közösség megnyirbálásáról van szó. A munkatárssal általában a közvetlen vezetője közli a rossz hírt, de az a jellemző, hogy a személyügyekkel foglalkozó osztály segítséget nyújt ehhez.
Minden esetben fontos a helyes és részletes kommunikáció. A cég dolgozóinak meg kell érteni azt, hogy mi vezetett el idáig és, hogy mi-mindet próbált meg a vezetőség, mielőtt az elbocsátáshoz folyamodott. Meg kell nyugtatni az embereket, hogy aki ottmarad, azoknak az állása biztonságban van, hiszen fontos, hogy ők, a munkájukra tudjanak koncentrálni.
Kirner Dezső, a DHL HR vezetője a leépítés nehézségei közül elsősorban az ésszerű választás fontosságára hívja fel a figyelmet: "A gazdasági válság miatt bekövetkező létszámleépítésnél elengedhetetlen szem előtt tartani, hogy ne küldjön el az adott cég olyan munkatársakat, akik a recesszióból való kilábalás után fontosak lehetnek a vállalat felemelkedése szempontjából. További kockázat lehet a cégre nézve, hogy elbocsátások idején mindenki azt érzi, hogy akár az ő munkája is veszélybe kerülhet, így fennáll az esélye annak, hogy a legjobb dolgozók távoznak a leghamarabb. Fontos tehát gyorsan átlátni, hogy milyen területen ésszerű elbocsátásokat kezdeni, és, hogy kik teljesítenek ott a leggyengébben."
Kirner már több esetben javasolt munkatársainak Outplacement tréninget és az eredmény minden alakalommal rendkívül hasznosnak bizonyult. Véleménye szerint vannak olyan munkahelyi vezetők, akik személyiségükből adódóan nehezen szembesülnek a létszámleépítés problémájával. Az ő esetükben egy trénig óriási segítség lehet, hiszen felkészíti őket a nehéz helyzetekre, megtanítja, hogy hogyan kell emberségesen közölni a rossz hírt, megfelelően lebonyolítani a létszámleépítést. A DHL HR vezetője azt tapasztalta, hogy az elbocsátás minden esetben nagy trauma a távozó fél számára, hiszen azt gondolhatja, hogy nincs rá szükség, így elveszíti önbizalmát, ami komoly nehézséget okoz a munkakeresésnél. A tréning egyik hatalmas előnye ilyen esetben, hogy a felkészítés következtében a résztvevő újra magabiztosan jelenik meg a munkapiacon.
Nagy segítség lehet az outplacement tréning
Heit Gábor, az ÁPV Zrt. egykori HR-ügyvezető igazgatója szerint az emberek általában nincsenek felkészülve arra, hogy munkaviszonyuk megszűnik, ezért nem tudják, hogyan kezeljék a helyzetet. Sokaknak nincs nagy gyakorlata a munkakeresésben, így kihívásnak tűnhet akár egy állásinterjú, vagy egy önéletrajz megírása is. Ilyen esetben rendkívül sokat tud segíteni egy olyan tréning, amely gondoskodik arról, hogy begyakorolják a tipikus helyzeteket és technikákat.
Az outplacement tréningnek az is nagy előnye, hogy nem az elbocsátó cég munkatársai próbálják még egyszer elmondani az elküldött kollégáknak, hogy hogyan is kellene újra munkába állni, hanem egy semleges, külső cég trénerei segítenek felkészülni az új helyzetre.
Heit Úr beszámolt arról, hogy az ÁPV Zrt. egykori munkatársainak az Európa Tréning is tartott már outplacement tréninget, és az volt a tapasztalatuk, hogy hatékonyak ezek a képzések. Már magát a gesztust is értékelték az elbocsátott munkatársak, hogy felajánlották nekik ezt a lehetőséget, a képzés után, pedig sokkal pozitívabban álltak a munkakereséshez. A tréningnek is köszönhető, hogy viszonylag rövid idő alatt sikerült újra elhelyezkedniük.