Veszélyben a "kínai álom"?

Kereskedelmi háború, tüntetési hullámok vagy fiskális infúzió? Még nem kell rátenyerelni a vételi gombra - állítja Orosz Dániel, az AXA csoport Magyarország stratégiai tanácsadójának elemzésében.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az előrejelzések szerint Kínában a következő 17 évben mintegy 350 millió ember fog a vidékről a városokba betelepülni, így 2025-re lakosságának mintegy 2/3-a városlakó lesz. A legnagyobb társadalmon belüli egyenlőtlenségeket és ezzel járó feszültséget, valamint kockázatokat elsősorban az embermilliók országon belüli migrációja okozza.

A kínai álom - a növekedés motorja

Nem csak arról van szó, hogy a migráció még a következő évtizedekben is egy folyamatos munkaerő-utánpótlást fog biztosítani a termelés számára, illetve fenntarthatóvá teszi a korábbi látványos kínai gazdasági növekedési pályát. A lényeg, hogy vidékről mindenki szeretne a "lehetőségek földjét" jelentő városokba költözni, röviden: megvalósítani a "kínai álmot". Az urbanizáció egy pillanatra sem állhat le és még csak nem is lassulhat le drasztikusan. A városokba való "bevándorlás és felemelkedés körforgását" a kormánynak folyamatosan mozgásban kell tartania.

A hitelválságot követően drámaian lefékeződő globális világgazdaság viszont Kínában - a világ második legnagyobb exportőrének országában - is elkerülhetetlenül érezteti a hatását.  Szó sincs arról, hogy Kína gazdasága recesszióba csússzon, azonban expanzív fiskális intézkedések nélkül jövőre egy pesszimista forgatókönyvvel és "kemény földetéréssel" számolva, egy 5-6%-ra visszaeső GDP növekedés potenciálisan már jelentős feszültségekhez vezetne (az IMF még 7,5% gazdasági bővüléssel kalkulál). A kínai kormánynak azért is kellett ilyen gyorsan és hatalmasat lépnie (586 milliárd dolláros élénkítő csomag), mivel egyszerűen nem engedheti meg, hogy a gazdasági növekedés hirtelen megtorpanjon. Öt év 10 százalék körüli gazdasági növekedés után nincs ilyen alternatíva.

Válaszút előtt

Az elmúlt években a kétszámjegyű kínai GDP-növekedés egyértelműen az intenzív exportra épült, alapvetően mindent ennek rendeltek alá. A relatíve gyenge jüan fűtötte az exportot, növelte a kereskedelmi többletet és hatalmas profitot hozott az exportőröknek. A külső makrokörnyezet romlásával a húzóágazatként működő export dinamikája az elmúlt hónapokban azonban már látványosan lassulni kezdett. Néhány hónappal ezelőtt még nem rajzolódott ki egyértelműen, hogy a robosztus gazdasági növekedést a kínai kormány csak az exportszektor támogatásával akarja-e fenntartani vagy esetleg állami beruházásokkal és szociális programok beindításával élénkíteni is szándékozik-e.

Export helyett belső fogyasztás

A legfrissebb IMF elemzés is rámutat arra, hogy prioritásként kell Kínának kezelnie az életszínvonal növelését. Miért is fontos ez a fogyasztás szempontjából? Az elmúlt években a kínai háztartások egyrészt pont a szociális háló és a megfelelő nyugdíjellátás hiányában - biztonsági okokból - kénytelenek voltak visszafogni a fogyasztásukat és félretenni a megkeresett pénzt. Másrészt viszont az export-dinamika fenntartása érdekében folyamatosan alulértékelt jüan pedig megdrágította az importot és ezzel szintén visszafogta a belső fogyasztást.

A kínaiak számára egyszerűen relatíve drágák voltak a nyugati importtermékek. A csökkenő fogyasztási hajlandóság mellett a kínai háztartások nagyon komoly megtakarításokat halmoztak fel. A Xinhua hírügynökség szerint ugyan az állam még korábban ígéretet tett arra, hogy a duplájára emeli a vidéki dolgozók fizetését 2020-ig. Igazi érdemi reformnak számít azonban a szintén októberben jóváhagyott földreform. A Xinhua szerint az intézkedés "egy 30 éve nem látott áttörést jelent". A belső fogyasztás pedig azért is fontos, mivel a lassulás jeleit felsorakoztató hosszú listával szinte csak a kiskereskedelmi értékesítést (idén év/év alapon átlagosan 22 százalékos növekedést produkált) lehet szembeállítani, ez az egyetlen fontosabb makro-mutató, aminek a lendülete még nem tört meg. Ha Kína további intézkedéseket, jövedelem-transzfereket vagy adócsökkentéseket vezet be a fogyasztás ösztönzésére, a költekezés felpörgetése akkor is egy lassú folyamat lesz. A kieső exportot így rövidtávon - a következő kritikus időszak alatt - elsősorban csak fiskális expanzióval lehet ellensúlyozni.

A fiskális injekció

A november 9-én bejelentett (a tavalyi kínai GDP mintegy 20%-át kitevő) 586 milliárd dollár gazdaságösztönző csomag, egy rendkívül fontos mérföldkőnek tekinthető a kínai gazdaságpolitikában. A csomag nagysága és összetétele (csak "nyomaiban" lehet felfedezni, hogyan stimulálná a kínai fogyasztót; viszont az exportot még erősebben támogatja) is több kívánnivalót hagy maga után. A FT.com-nak nyilatkozó Dragonomics elemzője szerint a csomagnak ténylegesen csak az 1/3-a új beruházás (csomag egyes elemeit már korábban bejelentették); az 1/3 résznek pedig mindössze csak a negyede jön direkten közpénzekből, a maradékot állami vállalatok és bankok finanszírozzák. A csomagban továbbra sem lehet látni, hogy Peking teljesen elkötelezett lenne az export helyett a fiskális beruházásokra és a hosszabb távon megoldást jelentő belső fogyasztásra épülő gazdasági modellre átállni. A programban ugyan már hangsúlyt fektetnek az egészségügyi, oktatási és kulturális támogatások növelésére, de ezek még inkább csak az első lépések a komolyabb szociális és egészségügyi reformok előcsarnokában. A fiskális intézkedéseket tekintve az 586 milliárdos csomag ugyan munkahelyeket teremt, de nem ösztönöz direkt fogyasztásra. Mindezek ellenére a csomag bejelentése már egy fordulópontot jelent, ugyan "nagyon vonakodva", de kezd egy határozottabb irányváltás kibontakozni.

Hajtűkanyar a monetáris politikában is: kéziféket ki!

Mindezek ellenére látni kell, hogy 2006 és 2007 között a döntéshozók számára még igen komoly fejtörést okozott, hogyan fékezzék meg a gazdaság túlhevülését. 2007 második negyedévében még 12,6%-ra pörgött fel a GDP növekedés. 2006 közepétől a kínai központi bank mintegy 8 alkalommal emelte meg az irányadó kamatlábat és 19 alkalommal (a duplájára) növelte a bankok kötelező tartalékolási rátáját. Azóta azonban határozott fordulatot láthattunk. Szeptember óta már négyszer sor került kamatvágásra (7,5%-ról 5,58%-ra csökkent az irányadó kamatláb) és csökkentették a bankok hitelezési tevékenységére kivetett korlátozásokat is.

Az infláció feleződött

A monetáris lazítást nem csak a növekedés lassulása, de az inflációs nyomás 2008 második felében látott drasztikus enyhülése is lehetővé tette. E mögött elsősorban a nyersanyagpiacok összeomlása, különösképpen pedig az élelmiszerek árának korrekciója húzódik meg. A felpörgetett belső kereslet ellenére az évesített fogyasztói árindex a februári tetőpontról októberre lefeleződött, az év eleji 12 éves csúcsról 4,0%-ra esett vissza. Mindeközben az élelmiszerek inflációja még erősebb ütemben csökkent: 8 hónap alatt közel 15 százalékponttal, 8,5%-ra zuhant vissza.

Az olimpia - túlmisztifikálva

Az AXA Framlington UK egy portfolió-menedzsere, Nigel Thomas szerint "az Olimpia jelentőségét sok közgazdász túlzottan felnagyította, a Pekingi Játékokra való felkészülés és építkezés ténylegesen nem jelentett komoly felhajtóerőt az acélipar vagy a belső fogyasztás számára. Az a 16 milliárd dollár, amit az építkezési projektekre fordítottak csupán a 2%-át tette ki a tavalyi, kínai állóeszköz-beruházásoknak. Azt sem mondhatjuk azonban, hogy ez egy egyszeri, kivételes esemény lenne, mivel az Olimpiát a 2010-ben, Guangzhou tartományban megrendezésre kerülő Ázsia Játékok (az infrastrukturális beruházások elérhetik a 24 mrd dollárt is), valamint a 2010-es sanghaji World Expo fogja követni, ahol a beruházások nagysága előreláthatóan négyszerese is lehet az idei játékokra fordított pénzeknek".

Még nem kell rátenyerelni a vételi gombra

A visszaesés érintette a lakáspiacot és a tőkepiacokat is. A lakásárak is megszenvedték az utóbbi időszakot: az iparilag fejlett központokban súlyos visszaesés volt megfigyelhető. A Hong Kong-i Hang Seng index a historikus értékekhez és a 2007 októberében látott csúcsokhoz képest (60%-os leértékelődés) is már egyaránt lényegesen alacsonyabb árazási szintekre ereszkedett le. Mindezeken túl azonban a legfontosabb kérdés mégis az, hogy Peking hezitálás nélkül és következetesen végrehajtja-e az átállást az exportvezérelt gazdasági növekedésről a belső fogyasztáson alapuló növekedésre. A köztes állapotban pedig mintegy infúzióként a fiskális és monetáris politika megfelelően nagy dózisokban pumpálja-e majd pénzt a gazdaságba. A legrosszabb forgatókönyv szerint, ha Kína továbbra is tabuként kezeli az exportot, akkor akár könnyen egy külkereskedelmi háborúba keveredhet az USA-val, amellett, hogy előbb-utóbb már inkább csak készletre fog termelni. Egy kevésbé pesszimista szcenárió szerint, ha a kínai vezetés késlekedik, illetve nem elég elszántan cselekszik, a munkanélküliség már hónapokon belül elkezdheti majd feszegetni a rendszer kereteit. Mindezen kockázatokat mérlegelve még egy kis türelemmel kell lennünk, hogy azt mondhassuk, itt van már a biztos beszállási pont.

Jogi nyilatkozat
A fenti értesítés kizárólag tájékoztató jellegű, nem minősül értékpapírok jegyzésére, vásárlására vagy eladására történő felhívásnak. A fenti értesítés olyan adatokat, előrejelzéseket, információkat tartalmaz, amelyeket az értesítés készítői megbízhatónak és pontosnak tartanak, az itt közölt információk teljességével és korrektségével kapcsolatban az értesítés készítői semmilyen felelősséget nem vállalnak. Az elemzések, előrejelzések külön értesítés nélkül bármikor megváltoztathatók. A fenti értesítés az Axa csoport Magyarország kizárólagos szellemi tulajdona, jogi védettség alatt áll; az kizárólag az Axa csoport Magyarország kifejezett, előzetes, írásbeli hozzájárulásával adható át, illetve tehető hozzáférhetővé harmadik személy részére. A fenti értesítésben foglalt információ önmagában nem feltétlenül elégséges döntések meghozatalához. Felhívjuk figyelmét a fenti információ és más forrásokból származó egyéb információ egybevetésének szükségességére. Az Axa csoport Magyarország semmiféle felelősséget nem vállal a fenti információn alapuló döntésből eredő esetleges károkért.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo