Felcsuti: "Mondjuk ki bátran, az OTP-re gondoltak"

"Nem a devizahitelek magas aránya tette sérülékennyé Magyarországot, hanem a túlzott fogyasztás" - jelentette ki Felcsuti Péter, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója, a Magyar Bankszövetség elnöke. A gazdaság minden szereplője eladósodott, ami a belföldi megtakarítások alacsony szintje miatt technikailag csak importált forrásokból tudott megvalósulni. Anticiklikus politikára a bankvezér szerint nincs mód, mert az ahhoz szükséges pénzt elfogyasztotta az ország.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A jővőt elköltöttük

Felcsuti Péter az Institute for International Research (IIR) konferenciáján az ICEG tudományos munkatársának, Pellényi Gábornak az állítására reagált, aki azt mondta: nem a lakosság eladósodásának mértéke, hanem a devizaarány okozza a problémát, s ezért mindenki egyaránt felelős. Felelősöket és vitatható döntéseket mindig lehet találni, ennél azonban izgalmasabb kérdés Felcsuti Péter szerint az, hogyan valósulhatott meg az elmúlt tíz évben olyan gazdaságpolitika, amely a jövőbeni jövedelem elköltésére épült.

Ha a gazdaságpolitika a fogyasztás terén nyit lehetőségeket, a bankok nem nagyon tehetnek mást, mint hogy "rámozdulnak" erre. Ha az elmúlt tíz évben erőteljes beruházás- és exportösztönző gazdaságpolitika valósult volna meg Magyarországon, ami ezzel párhuzamosan a megtakarításokat ösztönözte volna, az összes szereplő - beleértve a magyar bankszektort - ebbe az irányba ment volna. A kereskedelmi bankok azzal a lehetőséggel éltek, amit a piac kínált nekik, ezért nem érheti szemrehányás őket - jelentette ki.

Felcsuti Péter hangsúlyozta, hogy a magyar bankrendszer az elmúlt tíz évben eredményesen működött, sikeresen növekedett, s ezzel hozzájárult a konvergenciafolyamathoz, a magyar gazdaság felzárkózásához. A pénzügyi szektor penetrációja jelentősen nőtt, a mérlegfőösszeg és a hitel aránya megduplázódott a bruttó hazai termékhez (GDP) mérten, a bankszektor tevékenysége nyereséges volt, adófizetését növelte. A kereskedelmi bankok az elmúlt évtizedben folyamatosan beruháztak, nagy munkaadóvá váltak, nem kivonták a tőkét, hanem visszaforgatták - emlékeztetett.

A bankmentő csomagról úgy vélekedett: erre mostani állapota szerint nincs szüksége a magyar bankrendszernek, feltételezve, hogy a piacok működnek, a bankok normális veszteségeket szenvednek el és hozzáférnek azokhoz a forrásokhoz, amelyek normális körülmények között rendelkezésre állnak. A bankoknak adott tőkejuttatások mögött mindenhol a jövőbeni aggodalmak állnak - mondta a bankvezető.

El kéne fogadni

Felcsuti Péter szerint elég világos, hogy a magyar hatóságok a bankmentő csomag kapcsán egy, maximum két bankra gondoltak, az erre szánt összeg is nagyon szerény. "Mondjuk ki bátran, az OTP-re gondoltak" - tette hozzá.  

A magyar állam nem gondolta azt, hogy a Raiffeisen Bankot, az UniCredit Bankot vagy például az Erste Bankot kellene tőkejuttatásban részesíteni. Hangsúlyozta: nem azért, mert jobb helyzetben vannak, mérlegadataik jobb képet mutatnak. Az ok: az OTP-nek nincs olyan tulajdonosi háttere, mint az említett hitelintézeteknek, továbbá, mert "a felfogás az, hogy az OTP magyar". A magyar állam, a magyar gazdaság fizetőképessége szempontjából pedig egy olyan bank, amelyet mindenki magyarnak nevez, rendszerkockázatot jelent, ha fizetési problémák állnának elő.

Az OTP Bank menedzsmentjének voltaképpen a jövőbeni kockázatok szempontjából értelmes megfontolnia egy ilyen kvázi mentőcsomagban való részvételt, és nem feltétlenül azért, mert bármi baj lenne az eszközállományával, nyereségességével, költséghatékonyságával - mondta Felcsuti Péter, aki szerint a többi bank nemigen fog ebben a csomagban részt venni, mert konszolidált bankcsoporthoz tartoznak. (Az OTP vezérigazgató-helyettese erről máshogy vélekedett...)

Azokra a felvetésekre, hogy Magyarországnak túlságosan nagy a külföldi kitettsége, úgy vélekedett: 80 százalékban külföldi tulajdonban lévő bankok tartoznak a "világnak". Mivel ezek Magyarországon működnek, van valamennyi magyarországi "stichje" is a dolognak, de a Raiffeisen Bank adóssága elsősorban a Raiffeisen csoport adóssága.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo