Válság cikkek


Csökkenő költés, növekvő értelem

Csökkenő költés, növekvő értelem 

A gazdasági válság afféle vízválasztó a cégek CSR-aktivitása tekintetében. Aki komolyan gondolja a felelős működést, most sokkal tisztábban, a dolog lényegére koncentrálva, a cég alaptevékenységébe illesztve fejleszthet e területen. Ahol viszont csupán marketingfogásról van szó, elsőként ezt a területet vágják meg.
Kemény az IMF: távhő drágul, adó nem csökken

Kemény az IMF: távhő drágul, adó nem csökken 

Bizonytalan időre el kell halasztani a román kormány által korábban megígért adócsökkentést, a távhőenergia pedig akár 60 százalékkal is drágulhat - egyebek között ezek lehetnek Románia számára a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött újabb hitelmegállapodás következményei.
Görög bajok húzzák le az eurót

Görög bajok húzzák le az eurót 

A súlyosan eladósodott, komoly pénzügyi válsággal küszködő Görögország cáfolja, hogy fontolgatná a kilépést az euróövezetből; az ezzel kapcsolatos hírek azonban több heti mélypontra taszították az eurót a dollárral szemben, különösen azután, hogy az S&P rontott Görögország adósi besorolásán hétfőn.
Pang a piac, de jól fogynak a tízmilliós használtautók

Pang a piac, de jól fogynak a tízmilliós használtautók 

Nőtt az érdeklődés a használt luxusautók iránt  a nehéz gazdasági helyzet ellenére - derült ki a Weltauto legfrissebb kimutatásából. A tízmillió forintnál értékesebb használt autók értékesítése tavaly 2009-hez képest 12 százalékkal nőtt.
Csak pletyka, hogy újra lesz drachma?

Csak pletyka, hogy újra lesz drachma? 

Szűk körű euróövezeti pénzügyminiszteri találkozót tartottak péntek este Luxembourgban, a megbeszélésen nem esett szó arról, hogy Görögország kiválna az eurót használó államok köréből - jelentette be Jean-Claude Juncker, az euróövezeti országok pénzügyminiszteri csoportjának elnöke, luxemburgi kormányfő.
A fenyegető rém

A fenyegető rém 

A világ kénytelen szembenézni az alapanyagárak emelkedéséből eredő inflációval és az ebből fakadó gazdasági és társadalmi problémákkal. Az élelmiszer-alapanyagok árának trendszerű emelkedése mögött alapvetően a feltörekvő országok gazdagodása miatti élénk keresletbővülés és a kínálat lassabb növekedése áll.
Nem jó jel: szó sincs konszolidációról

Nem jó jel: szó sincs konszolidációról  

A februári ugrást követően márciusban ugyan kevesebb új felszámolást indítottak, de az éves trend lényegesen nem változott, azaz továbbra sem enyhültek a cégvilág válságjelei - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató friss adataiból. A cégfluktuáció sem enyhült, továbbra is egyre több új céget jegyeznek be Magyarországon.
Íme, három innovatív túlélő!

Íme, három innovatív túlélő! 

Kis- és középvállalkozások vezetőit, tulajdonosait kérdeztük arról, hogyan érintette cégüket a világválság, és milyen stratégiát választottak a krízis hatásainak enyhítésére, elkerülésére.
Görögország bedobja a törülközőt?

Görögország bedobja a törülközőt? 

Görögország előbb-utóbb nagy valószínűséggel késedelembe kerül államadósságainak törlesztésével, de e fejleményt az euróövezet túléli - jósolta a BBC Világszolgálata által kérdezett pénzügyi szakértők nagy többsége.
Városi adóssághegyek: versenyfutás az idővel

Városi adóssághegyek: versenyfutás az idővel 

Az önkormányzatok a nemzetgazdaság jelentős és különleges szereplői: közfeladatot ellátó szervezetek, ami miatt a működésük és az ehhez kapcsolódó gazdasági megoldásaik eltérnek a piacon megszokottól. Gazdálkodási gyakorlatuk azonban sok esetben hagy(ott) kívánni valót maga után.

Mit tehetnének a kicsik? Spórolnak! 

„A gazdasági válság hatására a legtöbb hazai kisvállalkozás a működési költségek csökkentésével, illetve a beruházások elhalasztásával reagált. Mivel az általános gazdasági fellendülés várat magára, a költségek csökkentése továbbra is kiemelt tényező marad a működési egyensúly megtartásában" - mondta el Németh László, a K&H Kkv marketing főosztály vezetője.

Mi a felelős a magyar államadósságért? 

A  2007-től 2010  végéig terjedő időszakban 66-ról 80 százalékra emelkedett a GDP-arányos adósság. Az adósság nominálisan 30 százalékkal, a GDP viszont  folyó áron csak 7 százalékkal nőtt, mivel volumene 4,8 százalékkal visszaesett a három év alatt.  A 14 százalékpontos romlás legfontosabb tényezője a világgazdasági válság volt -  állapítja meg a GKI Gazdaságkutatónak az államadósság rendszerváltás óta kialakult hullámzásáról készített legutóbbi elemzése.

A bankok most már az államcsődöktől tarthatnak 

Bár még nem értünk ki a válságból, vannak biztató jelek: a fejlődő ázsiai és latin-amerikai államok válhatnak a világgazdasági fejlődés motorjává - mondta Lámfalussy Sándor, a Lőveni Katolikus Egyetem professzora az Európai Unió tagállamainak költségvetési és pénzügyi bizottsági elnökeinek parlamentben szervezett találkozóján.

Csaba László: "háttérbe szorultunk, ami nekünk jó hír" 

Csöpögtetve adja elő gazdaságpolitikáját a kormányzat, ebben nincs semmi újdonság - nyilatkozta Csaba László egyetemi tanár, közgazdász a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában. A szakember nem is várja tíz-tizenöt évre szóló koncepciók bejelentését, mivel úgy látja: a széles koalíciót összefogó kormányoldalon belül a legtöbb területen egyelőre többféle koncepció küzd egymással. Ami pedig eddig technikai kérdés volt, azok közül mára sok politikai kérdéssé lett, például Budapest és kerületeinek viszonya - hangoztatta Csaba László.

"Kis csalódásként" értékelték az Orbán-beszédet 

Minimális csalódásként értékelték az MTI-nek nyilatkozó makrogazdasági elemzők, hogy Orbán Viktor hétfői parlamenti felszólalásában nem hangzottak el új információk a gazdasági reformtervekről, és hogy ezek bejelentésére márciusig várni kell. A forint azonban nem reagált érdemben a beszédre.

"Senkit sem kértünk, hogy beleártsa magát az ország ügyeibe" 

Feszültté vált a kapcsolat Görögország és az IMF-EB-EKB trojka között azután, hogy a pénzügyi összeomlás szélére került országnak hitelezők egyebek között azzal a követeléssel álltak elő, hogy jelentősen növelje privatizációból származó bevételét Athén.

Jöhet a spekuláns-adó? 

A jelenlegi gazdasági helyzet, a megszorító intézkedések és a bankok megmentése súlyosan érintette a költségvetéseket és a finanszírozás új forrásainak keresésére ösztönzött uniós szinten. Egyúttal a pénzügyi válság alkalmat adott a baloldalnak arra, hogy elővegye a pénzügyi spekuláció megadóztatásának régi tervét. szefoglalójában az Euractiv.hu.

A tőzsdék már túllendültek a válságon? 

"Az elmúlt két év legjobb eredményeit produkálják a nemzetközi tőzsdék, aminek további lendületet adhatnak a múlt héten kiadott pozitív beszerzési menedzser indexek. A tőzsdei szárnyalásnak azonban - az elmúlt hónapok tendenciájától eltérően - nem a feltörekvő, hanem elsősorban a fejlett országok részvényei lehetnek a nyertesei" - nyilatkozta Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

Ha Portugália bedől, Magyarországra nehéz időszak vár 

Az euróövezet várhatóan gyengülő gazdasági aktivitása miatt "vegyesek" a közép-kelet-európai térség növekedési kilátásai, és főleg Magyarország és Csehország szenvedheti meg a valutauniós növekedés esetleges megtorpanását - áll londoni felzárkózó piaci elemzők helyzetértékelésében.

Néhány bank szebben néz ki, de a kilátások nem rózsásak... 

Magyar bankok kockázati osztályzatait erősítette meg szerdán a Fitch Ratings, közölve egyben, hogy a magyar bankszektor egészének teljesítményére továbbra is negatív kilátást tart érvényben.

Befagyott ingatlanpiac: aki bajban van, nagyot enged  

Tavaly már megjelentek, idén várhatóan még nagyobb arányban lesznek jelen az ingatlanpiacon a kényszerértékesítők. Országos szinten a teljes tranzakciószám 10 százalékát teszik ki azok az eladások, ahol a tulajdonos fizetési nehézség miatt kénytelen megválni ingatlanától. Az Otthon Centrum felmérése szerint ez a jelenség leginkább a budapesti agglomerációban és az ország nyugati megyéiben figyelhető meg. Az olcsó lakások piacra kerülésével megjelentek a befektetési céllal vásárló vevők, akik jellemzően ár alapján döntenek egy-egy ingatlan megvásárlásakor.

Kik lesznek a válság nyertesei? 

A világgazdaság növekedése az idén némileg lassul, s egyre nyilvánvalóbb, hogy a válság nyertesei a fejlődő országok lesznek. Ez abban is tetten érhető, hogy mindinkább zárul az olló a fejlett és a fejlődő országok között, már ami a kockázati megítéléseket illeti.

"Nem kellett volna megmenteni Görögországot" 

Görögországban az államadósság átütemezésével kellene kezelni a pénzügyi válságot a szlovák pénzügyminiszter szerint. Ivan Miklos szerint a görög válság enyhítésére összeállított nemzetközi hitelcsomag "végzetes hiba" volt.

Tavasszal aggódhatunk csak igazán? 

Az euróövezeti adósságválság újabb hulláma fenyeget tavasszal, amikor ezúttal két nagy tagállam, Spanyolország és Olaszország több százmilliárd eurós finanszírozási igényeiről kell gondoskodni - áll londoni pénzügyi elemzők előrejelzésében, amely szerint ebbe akár az euróövezet egésze is beleroppanhat.

Euró? Már senkit nem érdekel... 

Akár további másfél évtizedig, a 2020-as évek közepéig is elhúzódhat a közép-kelet-európai tagjelöltek euróövezeti felvétele, és a piac már nem is foglalkozik ennek az országcsoportnak a valutauniós csatlakozásával - áll londoni felzárkózó piaci elemzők legfrissebb helyzetértékelésében.

"A munkahely fontosabb, mint a fizetés" 

Első ízben végeztek boldogságfelmérést Nagy-Britanniában, és kiderült: az emberek többségének a legfontosabb a munkahelye, annyira, hogy előbbre sorolják állásuk puszta meglétét, mint a magas fizetést.

Megérte megmenteni a bankokat 

Jól jártak az amerikai adófizetők a kormány bankmentő programjával. Az amerikai pénzügyminisztérium szerda esti közleménye szerint a kormány bevétele eddig 269 milliárd dollár a bankmentésből, amelyre eddig 204,9 milliárd dollárt költött.

A magyarok 7 százaléka szerint van jó állapotban a gazdaság 

Míg a 24 ország megkérdezett pogárainak közel fele ítélte meg úgy, hogy a gazdaság állapota nagyon jó vagy jó, addig a magyarok alig 7 százaléka vélekedett így. Leginkább az indiaiak, svédek és a kínaiak elégedettek, legkevésbé bizakodó nép az indonéz, a magyar és a spanyol.

Hogyan jut egy szegény szamócagyűjtő egymillió dollárhoz?  

Hogyan juthat egy szegény mexikói szamócagyűjtő egymillió dolláros hitelhez? Michael Lewis legújabb sikerlistás könyve erre is választ ad. A nagy dobásban (The Big Short) a világot megrengető pénzügyi válság és a Wall Street rejtelmeibe kapunk betekintést, megismerhetjük a válságot kirobbantó kétes pénzügyi konstrukciókat, és azt is, hogy hogyan kaszáltak milliárdokat azok, akik időben észrevették, hogy „a király meztelen". Egy válságban sokan rosszul járnak - kevesen azonban nagyon jól. Ők azok, akik időben a piac ellen fogadtak és nagyot kaszáltak. Róluk szól a könyv, amelyből hamarosan filmet is forgatnak Brad Pitt főszereplésével.

Stressz-tesztek: komolyabb kritériumok jönnek? 

A jövőben rendszeresek lesznek Európában a banki stressz-tesztek, mert ezek az egész bankrendszer számára hasznosak - fejtette ki a hétvégén Madridban egy nemzetközi pénzügyi konferencián az Európai Központi Bank (EKB) elnöke.

"Európának rendszerszintű problémával kell megküzdenie" 

Az Írország számára felajánlott mentőcsomag nem tudta megállítani az eladási hullámot az európai államkötvény piacokon - Kovács Krisztián, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője szerint az uniós országokban tapasztalható hozamemelkedések azt jelzik, az EU-nak rendszerszintű problémával kell megküzdenie. Amennyiben azonban sikerül csendes intervencióval megnyugtatnia a piacokat, úgy az európai adósságválság hullámai újra elsimulhatnak egy időre. A Concorde helyzetképe.

Elmaradt a csoda: stagnál a magyar gazdaság 

A Világgazdaság és az Ecostat közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (GYIA) novemberben 0,06 százalékkal csökkent, ez május óta a leggyengébb havi mutató a felülvizsgált adatok szerint, és azt jelzi, hogy a magyar gazdaság nem tudott kitörni a stagnálás közeli helyzetből.

"A történelem legkeményebb költségvetése" 

Az ír kormány szerdán ismerteti 15 milliárd eurós megtakarítási tervének részleteit azt követően, hogy a hétvégén bizonyossá vált: az ország pénzügyi segítségért folyamodik az Európai Unióhoz és a IMF-hez. A mentőcsomag "mérete" még a tárgyalásoktól függ, uniós diplomaták 90 milliárd euróig terjedő összeggel számolnak. Dublinnak ehhez szociális kiadásokat drasztikusan kell lefaragnia, ám még sem lesz elegendő az államháztartási hiány 3 százalék alá csökkentéséhez, ezért az adókat is emelni kell majd.

Nagyvállalatok nélkül nem megy 

Hiába a kiscégeknek nyújtott támogatás, ameddig a nagyvállalatok nem állnak talpra, addig a kkv-knak is nehezebb lesz kilábalniuk a válságból. A nagycégek negyede szerint fél éven belül kilábalnak a válságból, míg a kisebb méretű vállalatok esetében ez az arány jóval alacsonyabb - derül ki az IFUA Horváth & Partners által készített Navigátor felmérésből.

Megmenti Írországot az EU 

Megállapodtak az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei vasárnap este abban, hogy Írország támogatást kap az euróövezeti pénzügyi mentőmechanizmus révén.

Ebből még baj lehet: "pusztító kamatokat kell majd fizetni"  

Meg kell állítani az "ír járványt", mert ha átterjed valamelyik nagyobb euróövezeti tagállamra, főleg Spanyolországra, a válság kezelhetetlenné válhat - vélekedtek londoni pénzügyi elemzők az euróövezeti pénzügyminiszterek kedd esti brüsszeli tanácskozásához időzített helyzetértékeléseikben. Egyes citybeli vélemények szerint Írország megsegítése után sem zárható ki az euróövezet felbomlása.

Van ilyen is: szupervonattal a válság ellen 

Spanyolország decemberben Európa-bajnok lesz szupergyors vasútvonalainak hosszát tekintve: ez olyan technológiai siker, amely munkaalkalmakat teremt, de igencsak költséges a válságtól sújtott spanyol gazdasági számára.

Feltörekvő hősök: példát lehet róluk venni! 

A feltörekvő országok nagy cégei kezelték a legsikeresebben a válságot, több mint a felük tíz százalék feletti bevétel- és profitnövekedést ért el az elmúlt három évben - derül ki az Ernst & Young világméretű felméréséből. A Feltörekvő hősök című jelentés arra is rámutat, hogy a közép- és délkelet-európai régió nagyvállalatai is messze a világátlag felett teljesítettek a gazdasági válság éveiben.

Régi közgazdászok az új pályáról 

Bemutatja a váltóállítás közgazdasági tartalmát idei vándorgyűlésén a Magyar Közgazdasági Társaság, s ehhez a kormányzat több tagja és számos államtitkára is segítséget nyújt.

Válság után: hitelek helyett szolgáltatáscsomag 

Lassanként megszűnik a devizahitelezés a háztartási jelzáloghitelezésben, ám a vállalati szektorban ez nincs így. A bankok viszont jóval óvatosabbak, mint korábban, és ugyanezt várják a cégektől is. Ugyanakkor ma ismét előfordulhat, hogy egy héten akár három különböző bank képviselője is felkeresi a vállalkozást, ahogyan a régi szép időkben. Az ösztönzők azonban újak. Az olcsó hitelek és a rövid átfutási idő helyett inkább a komplex szolgáltatáscsomag került előtérbe. A kis- és középvállalatok prioritása is megváltozott: a kiszámítható működés és az árazás határozza meg a bankválasztást.

Alig-növekedést várnak az amerikai cégvezetők 

Borúlátóbbá váltak a harmadik negyedévben az amerikai vállalati vezérigazgatók, öt negyedévi egyre optimistább hangulat után - derül ki a Business Roundtable kedden ismertetett felméréséből.

Így kerülné el az újabb válságot az EU 

Három új európai felügyeleti hatóság fogja felügyelni a pénzintézetek, a pénzpiacok, a biztosítók és a nyugdíjalapok tevékenységét, egy negyedik testület pedig az unió gazdaságát veszélyeztető kockázatokat fogja figyelemmel kísérni. A parlament szerdán megszavazta a pénzpiaci felügyeletről szóló jogszabálycsomagot, amely alapjaiban alakítja át ezt a területet Európában.

Ez a válság: több pénzük lett a milliárdosoknak 

Továbbra is Bill Gates, a Microsoft alapítója a leggazdagabb amerikai a Forbes magazin által a 400 leggazdagabb amerikairól közzétett lista szerint; a milliárdosok több mint felének - a válság ellenére - ismét gyarapodott a vagyona az elmúlt egy évben.

Hogyan legyünk élenjárók? 

Ha a válság előtti években csak sejtettük, ma már biztosan tudjuk: ragaszkodni a szokásokhoz, nem lépést tartani az újjal a biztos lemaradás ígéretét hordozza. A váltás, a változás, a fejlődés, a megújulás mindig is életünk része volt, ma már viszont nélkülözhetetlen velejárója az egyre gyorsabban változó világhoz való alkalmazkodásnak. Akinek megvan az a képessége, hogy megérezze a változások irányát, az élen járhat az innovációban, élére állhat a folyamatoknak, s learathatja az utána kullogók, a követők elől a sikert. A változásképesség tehát piaci versenyelőnyt is jelent. Ahhoz, hogy megfeleljünk, emberként, vezetőként is meg kell újulnunk, a cégüknek is változnia kell.

A devizahitel helye a piaci rendben 

A kitűnő, mindenki számára hasznosnak ígérkező, bár a hozzáértők által mindig is veszélyesnek tartott devizaalapú hitelezés mára az egész ország gazdaságát veszélyeztető fenyegetéssé vált. - írja közgazdász szerzőnk.

A nép nem akar megszorításokat... 

A brit lakosság nem fogad el nagyarányú megszorításokat a kormány részéről - mondta vasárnap a brit szakszervezetek szövetségének (TUC) vezetője. Brendan Barber, aki a TUC hétfőn Manchesterben kezdődő éves kongresszusa előtt nyilatkozott újságíróknak, a BBC idézete szerint kijelentette: az ország csatlakozni fog a szakszervezetekhez, és "ismét nemet mond a kirívóan igazságtalan" intézkedésekre. 

Még Budapesten is 9 éves egy átlagos autó 

A magyar autók átlagos életkora valamivel több mint tíz év, az autók alig negyede fiatalabb öt évnél, és az elmúlt két évben közel feleannyian vásároltak új autót, mint 2006 és 2008 között - derül ki a Robert Bosch Kft. friss felméréséből.

"Rövidlátó piacok, káros megszorítások" 

Nem a költségvetési megszorítások jelentik a megoldást a gazdasági válságra mondta Joseph Stiglitz, Nobel-díjas közgazdász a budapesti Közép-Európai Egyetemen (CEU) tartott előadásán.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Pénzszerzés

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség  

 A Nemzeti Innovációs Ügynökség április 26-án induló XPAND programja a külföldi piacszerzésben segíti az innovatív magyar vállalkozásokat.

Gazdaság

Lassan 300 ezer forint az átlagos bérleti díj Budapesten

Lassan 300 ezer forint az átlagos bérleti díj Budapesten  

A fővárosban 1,8, országos átlagban pedig 0,8 százalékkal nőttek az átlagos lakbérek márciusban.

Infokom

Hol tartanak a cégek a digitalizációban?

Hol tartanak a cégek a digitalizációban? 

A Digiméter negyedik alkalommal mérte fel a hazai kis- és középvállalkozások digitalizációjának szintjét.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo