"Hónapok óta megfigyelhető, hogy a gazdasági elképzeléseket csöpögtetve adja elő a kormányzat, ebben nincs most már újdonság.A nemzetközi piacok pedig egészében el vannak foglalva a görög, az ír, a portugál válsággal - ennek kapcsán némileg háttérbe szorultunk, ami nekünk jó hír" - nyilatkozta Csaba László egyetemi tanár, közgazdász, a kormányfő hétfői parlamenti beszédét értékelve.
Miért halasztódik a reformcsomag bejelentése, amivel a kormányfő hétfőn mondott parlamenti beszéde alapján március közepén áll majd elő a kabinet? - kérdezte a Közbeszéd
Csaba László úgy látja: bizonyára lesz majd egy konvergencia-program számokkal, hiszen ezt az Európai Unió előírja számunkra; az európai szemeszter keretében (az uniós tagállamok makrogazdasági és költségvetési politikáját összehangoló új uniós koordinációs rendszer - a szerk.) a költségvetésben mindenképpen kell tenni egy középtávú kitekintést legkésőbb márciusban.
Koncepciók küzdelme folyik?
Másfelől nézve, a "dolgok érdemét tekintve", Csaba László azt állítja: itt egy küzdelem folyik, a jelenlegi kormányerők széles koalíciót jelenítenek meg, amiben nagyon sokféle szempont ütközik egymással. "Ami korábban nem pártpolitika volt, most azzá vált. Egyszerű példa Budapest és a kerületek viszonya, ami korábban technikai kérdés volt, most pártpolitikai kérdéssé válik. Emiatt nem várok olyan típusú nagy reformokat, hogy valaki azt mondja: az egészségügyben, az oktatásban az elkövetkező tizenöt évben ezt vagy amazt szeretnénk majd csinálni" - érvelt az egyetemi tanár, hozzátéve: az ilyen jellegű felvetések elindultak majd visszapattantak. Többféle koncepció küzd egymással minden területen, nincs egyértelmű elképzelés - fejtegette Csaba László, aki szerint az intézkedések csöpögtetésével "egyfajta kormányzati minimum" jön létre.
Csak lassan lesznek új munkahelyek
Az egymillió új munkahely egy normatív vízió, ami azzal függ össze, hogy a magyar társadalomban 1,2 millióval kevesebben dolgoznak, mint a hasonló nagyságú Csehországban - ezen valóban változtatni kell - mondta kérdésre reagálva a közgazdász professzor.
A munkahelyteremtés lehetséges menetéről Csaba László azt vallja: ezzel kapcsolatban talán túlzott várakozások voltak a társadalom részéről. A kormány ugyanis maga nemigen tud munkahelyeket teremteni, a mikro- és kisvállalkozások pedig akkor lesznek majd képesek erre, miután lendületesen elkezd bővülni a belső piac - ez pedig 2014 környékére várható. Addig valószínűleg együtt kell élni azzal, hogy sokan lesznek munka nélkül - hangzott az érvelés.
A közmunka-programokról Csaba László úgy vélekedett: az előző kormányok az ezzel kapcsolatos tartalékokat már jelentős részben kihasználták. "Nem nagyon látom azokat a lehetőségeket az állami foglalkoztatásban, ami jelentős és produktív munkát tudna teremteni. A családi és mikrovállalkozások és az önfoglalkoztatás terén vannak tartalékok. Ezeken a területeken tovább kellene deregulálni, békén hagyni egy csomó mindenkit, nem kéne talán olyan keményen fellépni a feketegazdaság ellen, és akkor teremtődnének munkahelyek" - vázolta Csaba László. Összegzésként azt mondta: óvatosnak kell lenni a fogalmazásban, ő maga nem hinné, hogy nagy számú munkahelyet lehetne a mostani ciklusban létrehozni.