Válság cikkek


"Figyelmeztettük a kormányzatokat is"

"Figyelmeztettük a kormányzatokat is" 

A mélyponton túl vagyunk ugyan, de tartós javulás legkorábban csak 2010 végére várható - mutat rá az ACCA felmérése. 92 ország 1 200 pénzügyi szakembere közül még mindig többen voltak a bizalmatlanok és a pesszimisták (33%), mint a bizakodók (31%). Mind  többen (44%) gondolják azt, hogy a jelenlegi állapotok jelentik a mélypontot, és a helyzet egy ideig még stagnál. Az ázsa-óceániai, afrikai és (részben) a közép-kelet-európai térségben sokkal erősebb az üzleti bizalom, jóval optimistábbak, mint nyugat-európai és amerikai kollégáik.
"Magyar szemmel nézve, furcsának tűnhet"

"Magyar szemmel nézve, furcsának tűnhet" 

Miközben mostanában többnyire pozitív hangvételű elemzések születnek, a Magyar Fejlesztési Bank nyár elején készült makrogazdasági áttekintése szerint 2009-ben a globális gazdaság akár 3-4 százalékkal is eshet, 2010-re pedig csupán stabilizációra van kilátás, semmint fellendülésre. Gál Péter professzor, az MFB vezető közgazdásza szerint ebben a helyzetben új, a korábbinál összehangoltabb gazdaságpolitikai irány kialakulására van szükség világszinten. Eközben a hazai vállalkozások megpróbálják túlélni a nemzetközi és hazai makrogazdasági környezet hatásait.
Régen nem látott pofon Magyarországnak

Régen nem látott pofon Magyarországnak 

Gyengébb besorolást adott a befektetésre ajánlott közepes sávon belül a magyar szuverén devizaadósságra szerdán egy japán hitelminősítő és befektetői tanácsadó cég.
2010: a remény éve

2010: a remény éve 

A legtöbb kül- és felföldi gazdasági elemző egyetért abban, hogy karnyújtásnyira van már a recesszióból való kilábalás, ugyanis a világgazdaság mozdonyai - azaz a legjelentősebb országok gazdaságai - a növekedési pályára álltak, vagy állnak hamarosan.
Van remény: 6 millió munkahely és 75 ezer cég jöhet létre

Van remény: 6 millió munkahely és 75 ezer cég jöhet létre 

Az International Data Corporation (IDC) globális informatikai piackutató cég és a Microsoft ma hozták nyilvánosságra annak a globális kutatásnak az eredményeit, amely az informatikai (IT) szektor nemzetgazdaságban játszott szerepét vizsgálta a világ különböző országaiban.
2010-ben kapjuk az újabb pofont?

2010-ben kapjuk az újabb pofont? 

Az idei év rossz pénzügyi számai csak jövőre jelenhetnek meg a céges minősítésekben, azok alapján pedig vélhetően még több vállalkozás kerül rosszabb kategóriákba. Ez a folyamat az általában alultőkésített közép-kelet-európai vállalkozásoknak egyáltalán nem kedvez, míg a tőkeerős multinacionális cégek tovább erősödhetnek.  
"A krachot elkerültük, de..."

"A krachot elkerültük, de..." 

A rendszerszintű pénzügyi válságot sikerült ugyan elkerülni Kelet-Közép-Európában, a továbbra is jelentős kihívások miatt azonban "nincs helye az elbizakodottságnak" - hívta fel a figyelmet hétfőn három nagy nemzetközi pénzintézet, amelyek közös finanszírozási programot folytatnak a térségi gazdaságok megsegítésére.
EU: marad az "extralaza" pénzügypolitika

EU: marad az "extralaza" pénzügypolitika 

Nyugalmat és bizalmat igyekezett oltani a befektetőkbe vasárnap az EU pénzügyi biztosa, utalva arra is, hogy szerinte még sokáig nem várható kamatemelés az Európai Központi Banktól (EKB).
160 ezer állást mentene meg a kormány

160 ezer állást mentene meg a kormány 

Az év végéig a képzéssel kombinált munkahelymegőrző program keretében 30 milliárd forintra pályázhatnak a cégek. A gazdasági miniszter szerint sokáig lesz magas a munkanélküliség.
Rontotta Magyarország kilátásait az IMF

Rontotta Magyarország kilátásait az IMF 

Az idei évre és 2010-re is a korábban jelzettnél nagyobb gazdasági visszaesést jósol Magyarországnak a Nemzetközi Valutaalap (IMF). A globális gazdasági kilátásokat elemző tanulmányában az IMF az áprilisban valószínűsített 3,3 százalékról 6,7 százalékra módosította a bruttó hazai össztermék (GDP) idei évi visszaesésére vonatkozó előrejelzését, 2010-re pedig 0,4 százalék helyett 0,9 százalékos csökkenést tart valószínűnek.

Miért vannak nehéz helyzetben a hazai kkv-k? 

A magyar cégvezetők jelentős része csak most döbbent rá, hogy a növekedés nem állandó, és a visszaesés nemcsak a cégét, de a magánvagyonát is fenyegeti. A Piac & Profit által megkérdezett szakértők a piaci ismereteket, az érzelemmentes racionalitást és a hatékonyság helyes kezelését kérik számon a gazdaság gerincét adó kkv-szektor képviselőin.

Nagy pofont kaptak az európai bankok is 

Európa 22 nagy bankja 400 milliárd eurós veszteséget könyvelhet el idén és jövőre - írta hétvégi számában az International Herald Tribune. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerdán teszi közzé tanulmányát az európai pénzügyi rendszer helyzetéről.

Két év és régiós vezető lehet Magyarország 

A régió legstabilabb országa lesz Magyarország 2011-re, a magyar uniós elnökség évére; az államháztartási hiány akkorra - a szakértők szerint is - 3 százalék alá esik - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter " A gazdasági válság és az Európai Unió" című konferencián, amelyet a Magyar Tudományos Akadémia rendezett Budapesten.

Bajnai: a legkisebb rosszat választjuk 

Amíg a munkanélküliségi adatok nem javulnak, addig a válságnak nincs vége - jelentette ki Bajnai Gordon miniszterelnök a 47. Közgazdász-vándorgyűlésen pénteken Zalakaroson.

Már tárgyalják: hogyan kerülhető el az újabb világválság? 

Megkezdődött a világ legnagyobb fejlett, illetve fejlődő gazdaságait, valamint az Európai Uniót tömörítő G20-as csoport vezetőinek csúcsértekezlete az Egyesült Államok északkeleti részén lévő Pittsburgh városában.

"A szegénység nem nemesít. Sőt árt!" 

A mai ember egész egyszerűen nem tudja kezelni a jelenlegi társadalmi valóságot. Nagyon esetleges, hogy mit ért meg belőle, mondja Buda Béla aki szerint emellett a magyar lakosságban nagyon rosszak a megküzdési mechanizmusok, az emberek nehezen tudják túltenni magukat a lelki megterhelésen, traumán. A pszichoterapeuta úgy érzi, új értékmódosító mozgalmak fognak létrejönni a világban.

Bajnai amerikai bankvezéreket nyugtatott 

Bajnai Gordon miniszterelnök hétfőn New Yorkban nagy befektetési bankházak vezetőivel találkozott, akiket tájékoztatott a magyar gazdaság helyzetéről. A megbeszélésen olyan jelentős pénzügyi befektetők voltak jelen, mint a JP Morgan és a Rockefeller elnök-vezérigazgatója, valamint a Citigroup elnöke

"Ki tudjuk fizetni a béreket és a nyugdíjakat!" 

Romániának a válság ellenére megvannak a szükséges forrásai a bérek és nyugdíjak késedelem nélküli kifizetésére - jelentette ki hétfőn Bukarestben Gheorghe Pogea pénzügyminiszter, aki nem lát okot arra, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) ne folyósítsa a készenléti hitel második, 1,9 milliárd eurós részletét.

Magyarország éppen bekerült a felső harmadba 

Példátlan ugrások jellemzik a londoni Euromoney gazdasági folyóirat által összeállított legújabb globális országkockázati rangsort. Magyarország is - csakúgy, mint az Egyesült Államok - jelentősen visszacsúszott, jóllehet továbbra is a 186 országot soroló lista felső mezőnyében van.

Ki hitte volna: az amerikaiak megfontoltan vásárolnak 

Jelentősen megváltoztatta az új-zélandi és amerikai állampolgárok étkezési szokásait a recesszió. Egyre többen vásárolnak átgondoltan és takarékosan az élelmiszerüzletekben, miközben egyre kevesebben választják az elvihető készételeket.

A válság végen nem lesz miért Magyarországnak örülnie 

A világgazdasági válság csak a katalizátora volt a magyar visszaesésnek, nem az okozója - véli Csaba László közgazdász professzor, aki szerint a legfőbb problémát a szerkezeti gondok és a működésképtelen állam jelenti.

Hogyan éli meg a régió a válságot? 

Jóllehet Közép-Európát 2009 elején még a gazdasági összeomlás veszélye fenyegette, a nemzeti kormányok, az Európai Unió, különböző nemzetközi szervezetek, valamint a régió vezető vállalatainak szigorú intézkedései eredményeként a régió mára eltávolodott a szakadék szélétől. Ez a legfontosabb következtetése a Deloitte idei Régiós 500 jelentésének, amely a térség 500 legnagyobb vállalatának rangsorolása mellett vezető közgazdászok, akadémikusok és más szakértők véleményének felhasználásával készült.

"Visszaesés van, de legalább csökken az adó" 

"Csupán" 1-1,5 százalékkal több az áfabefizetési kötelezettségük a szállásadással foglalkozó cégeknek, de így legalább nem romlik a versenyképességük. A nemzetközi szállodavállalatok pedig gesztusértékűnek tartják a 18 százalékos kormányzati üzenetet.

A bóvlitól a regenerálódásig: avagy a válság egy éve 

A Lehman Brothers 2008. szeptember 15-i csődvédelmi kérelmével, már kézzel foghatóvá vált a félelem és a bizalmatlanság a világ pénzpiacain. Orosz Dániel, az Axa csoport Magyarország stratégiai tanácsadójának elemzése.

Az állami vezetők nem kapkodják el a prémium visszafizetését 

Péntekig a 250 állami tulajdonban lévő cég 450 felsővezetője közül 177-en utalták vissza a tavaly év végi jutalmukat. - értesült a Blikk. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) korábban úgy tervezte, hogy a befizetések augusztus végéig lezárulnak. A tervek szerint nettó 300-350 millió forintnak kellett volna befolynia.

"Inkább megszorításokat, mint adóemelést!" 

A britek nagy többsége adóemelés helyett inkább a kormányzati kiadások csökkentését pártolná a példátlannak ígérkező államháztartási hiány lefaragására.

A munkanélküliség a legnagyobb veszély Magyarországon 

Bár bizonyos jelekből, megjelent gazdasági mutatókból arra lehet következtetni, hogy a recesszió a világgazdaságban elérte a mélypontot, és megindulhat a növekedés, a következő időszakban az egyik legnagyobb kockázatot a munkanélküliség várható emelkedése jelentheti, mind Magyarországon, mind a fejlett gazdaságokban - mondta Háda Bálint, a QUAESTOR pénzügyi csoport vezető elemzője sajtótájékoztatón szerdán Budapesten.

Hogyan lehet a válság lehetőség? 

A jelenlegi globális gazdasági válság valójában az irányítói oldal válsága, bár a megoldást sokan a törvények, szabályok, folyamatok, szervezetek és rendszerek megváltoztatásában keresik" - mondta Danica Purg, az IEDC-Bled School of Management (a szlovéniai bledi Vállalatirányítási és Vezetőképző Iskola alapítója és vezetője a „Hatékony vezetés és vállalatirányítás a zűrzavaros időkben" címmel, Budapesten megtartott nyilvános mesterkurzusán.

Magyarország a válság legnagyobb vesztesei között 

Magyarország és Németország is a gazdasági válság legnagyobb európai vesztesei közé tartozik, a német Deka Bank összehasonlító tanulmánya szerint.  A globális, 31 fejlett és meghatározó országot tartalmazó lista élén Törökország. Kína az "utolsó".

Először 2011-ben éri meg építkezni 

Az olcsó hitelezés eredményeképpen nagy mennyiségű új kínálat került a piacra éppen akkor, amikor a válság miatt az elnyelt üres területek mértéke hirtelen 50%-al csökkent. Ez az üresedési ráta rohamos növekedéséhez vezetett, amelyet 2009 végére 25% körülire lehet becsülni. A bérleti díjak 10-30%-os csökkenést mutatnak, és még nem stabilizálódtak. A bérlők inkább újratárgyalják jelenlegi szerződéseiket, mint hogy elköltözzenek - hívja fel a figyelmet Saly Miklós, a Colliers International Magyarország irodabérbeadó csapatának vezetője.

Válság 2.0: jönnek az áruházbedőlések 

A németországi Karstadt áruházlánc, illetve anyavállalata, az Arcandor csődje nyomán szakértők áruház-bezárási hullámot jósolnak a következő években Németországban: a mintegy 200 Karstadt és Kaufhof áruház kétharmadát a következő években be kell zárni, így 45 német városban csak 60-70 maradna meg ezekből.

"Újra 235 forint lehet az euró" 

A magyar gazdaságban már a jövő év első negyedében megkezdődik a növekedés, és - főleg a magára találó feldolgozó szektor által hajtva - 2010 egészében is nőni fog a magyar hazai össztermékérték (GDP), az egyik vezető londoni befektetési csoport pénteken megjelent legújabb előrejelzésében. Ez a cég szerint is jóval kedvezőbb az eddigi általános citybeli konszenzusnál.

Továbbra is kaphatnak pénzt a magyar bankok 

Jóváhagyta az Európai Bizottság annak a magyar intézkedéscsomagnak a meghosszabbítását, amelynek keretében a jogosult hitelintézetek szigorú feltételek mellett juthatnak tőkéhez, valamint újonnan nyújtott rövid- és középtávú hitelek tekintetében garanciához. A féléves hosszabbítással a program ez év végéig futhat.

A magyarok válságban (is) a minőségre buknak... 

Míg az Egyesült Államokban és Európában a fogyasztók inkább spórolnak és az olcsóbb termékeket keresik, addig a magyarok kevesebbet vásárolnak a megszokott napi fogyasztási cikkekből - állapítja meg a The Boston Consulting Group és a GfK Hungária közös elemzése.

Ez van: az emberek családjuktól kérnek befektetési tanácsot 

A válság megingatta az emberek bizalmát, a pénzügyi intézményekben: a magyar lakosság csaknem 60 százaléka kevésbé bízik a pénzügyi szolgáltatókban, mint egy évvel ezelőtt. Ez azonban nem csak nálunk és a közép-európai régióban van így, hanem a fejlett nyugat-európai országokban is - derül ki az Aviva Életbiztosító által végzett Európa 11 országára kiterjedő kutatásából.

Oszkó: mínusz 400 milliárd 

Jövőre a 2009-ben vártnál 400 milliárd forinttal kevesebb bevétellel számol a  költségvetés, így ekkora további megtakarításra van szükség; a jövő évi költségvetés felelőtlen eladósodásra nem épülhet, fő prioritása lesz az ország stabilitásának megőrzése, a gazdasági növekedés beindításának előkészítése és a kitűzött hiánycél elérése - ismertette Oszkó Péter pénzügyminiszter a kormányszóvivői tájékoztatón.

Szlovénia már túljutott a válságon? 

Szlovéniában csökkent a munkanélküliek száma augusztusban, 11 hónap szakadatlan emelkedés után. A szakértők szerint azonban a következő hónapokban ismét bővülhet a munkanélküliek száma.

"Infóbiznisz" sújtja a tanácsadókat  

Messze alulteljesített az idén a tanácsadó cégek többsége a tavalyi év hasonló időszakához képest, ennek azonban nem csak a válság az oka, szerepet játszik benne az internetes tanácsadók számának növekedése, a piac átrendeződése is - véli Wolf Gábor, a Marketing Commando szakértője.

Kezd magához térni az EU 

Az Európai Bizottság szerint mind a vállalatok, mind a fogyasztók oldaláról egyre növekszik az európai gazdaságba vetett bizalom. Az Európai Központi Bank (EKB) adatai szerint azonban az enyhülés egyelőre nem érezhető a magánszférának nyújtott hitelekben, sem a munkanélküliség alakulásában.

Mit hoz a jövő? 

A gazdaságban mutatkozó fellendülés ellenére jövőre tovább fog növekedni a munkanélküliség világszerte, sőt a fejlettebb államokban még akár 2011-ben is - közölte a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója egy görög lapnak adott interjúban. Az EU statisztikái alapján azonban a szakértők úgy vélik, hogy az eurózónában elindulhat a fellendülés a harmadik negyedévben.

India is magához tér 

Gyorsult az indiai gazdaság növekedése az idei második negyedévben. A bővülés 2007 óta először váltott nagyobb ütemre a világgazdasági válságból való kilábalás éllovasai közé számító országban.

Ilyen a válság: két év múlva hiánycikk lesz az iroda 

Számos, még az „ingatlanboom" alatt elindított irodafejlesztés 2009 során készül el az EMEA-régió (Európa, Közel-Kelet és Afrika) jó néhány piacán, ami a bérlők számára rövidtávon széleskörű minőségi irodaterület-választékot jelent - derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb elemzéséből. A spekulatív célú fejlesztések átadása felgyorsulhat 2009 második felében, így a piacra kerülő irodaterület meghaladhatja a 2008-as szintet is. Az újonnan átadott irodák területe 2010 során azonban csökkenhet, hiszen a fejlesztők továbbra is elhalasztják a még építés alatt nem lévő projektjeiket: így a bérlők 2011-re korlátozott új kínálattal találják szembe magukat, hiszen a piac a korábbiaknál szűkebb fejlesztési időszak előtt áll.

Tőzsde: folytatódik az õrültek háza 

Pluszban zártak az amerikai indexek a kedvezõ makroadatok megjelenése után - Lejtmenet az olaj árfolyamában, az arany töretlenül menetel felfelé - Ázsia követte a Nagy Testvért - Alig változott az EUR/USD kurzus, tovább erõsödött a forint az euró ellenében - A kezdeti emelkedés után a nap közelép korrekció kezdõdhet a hazai parketten.

Ismét a válság végét prognosztizálják 

Az amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) elnöke, Ben Bernanke úgy véli, "rövid távon jók a növekedés visszatértének kilátásai" világszerte. A válság máshogy érint mindenkit, Kína továbbra is növekszik, Svédország visszaesett.

Utolsó értékeiket adják el az amerikaiak 

A gazdasági válság idején ismét virágzik a garázsbolhapiac az Egyesült Államokban. A válság következtében elfogyott a pénz, sokan így akarnak némi bevételre szert tenni.

"A kormányok titokban elkobozhatják polgáraik vagyonának egy részét" 

Az amerikai gazdaságot a mélyebb recessziótól végső soron megóvó szövetségi dollárkibocsátás hosszabb távon ugyanolyan veszélyes lehet, mint maga a pénzügyi válság volt - figyelmeztetett a szerdai The New York Timesban megjelent véleménycikkében Warren Buffett.

A legfejlettebb országok már kevésbé aggódnak 

Összességében stabilizálódott a gazdaság a harminc legfejlettebb ipari országot tömörítő OECD-ben a második negyedévben az előző három hónaphoz képest, miután Japánban, Franciaországban és Németországban már növekedés volt.

Banki bónuszok: megbocsáthatatlan milliárdok? 

Az arcpirítóan magas banki prémiumok - és az ezek nyomán az egyes országokban kirobbant sorozatos botrányok - nyomán az európai és amerikai pénzügyi ellenőrző hatóságok, vezető politikusok fokozzák erőfeszítéseiket, hogy elfogadható korlátok közé szorítsák a pénzintézetek bónuszpolitikáját.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Netes vásárlásokhoz is tökéletes választás a Mastercard Gold betéti kártya

Netes vásárlásokhoz is tökéletes választás a Mastercard Gold betéti kártya 

Akár online vennénk koncertjegyet karácsonyi meglepetésként, akár egy hagyományos boltban szereznénk be az ajándékokat, a Mastercard Gold betéti kártya mindkét esetben kéznél van.
Fundamenta-vezér: „Akik a Személyi Bankár szervezetbe lépnek, ők egyértelműen sikeresek lesznek”

Fundamenta-vezér: „Akik a Személyi Bankár szervezetbe lépnek, ők egyértelműen sikeresek lesznek” 

Morafcsik Lászlóval, a Fundamenta–Lakáskassza Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.

Pénzszerzés

Méltánytalan döntés született a tizenharmadik havi juttatás megszigorításáról

Méltánytalan döntés született a tizenharmadik havi juttatás megszigorításáról  

A Nyugdíjas Parlament Országos Egyesület úgy látja, a kiszolgáltatott idős emberek megsegítéséhez szükség lenne a méltánytalan megszorítások visszavonására és egy új intézmény létrehozására.

Adózás

Nem maradt már sok idő az akár 280 ezer forintos adójóváírás megszerzésére

Nem maradt már sok idő az akár 280 ezer forintos adójóváírás megszerzésére 

Az év végéig még van lehetősége gyűjtögetni az öngondoskodóknak, hogy az idei megtakarításaik után a jövő évben adójóváírásban részesüljenek.

Jogi kisokos

Pénzbüntetésre ítéltek egy magyar vállalkozót, mert orosz cégekkel üzletelt

Pénzbüntetésre ítéltek egy magyar vállalkozót, mert orosz cégekkel üzletelt  

Az Oroszország elleni szankciók megsértése miatt jogerősen egymillió forint pénzbüntetéssel sújtott egy férfit a Szegedi Törvényszék.

Klímablog

Nem tesznek eleget a cégek a felmelegedés kordában tartásáért

Nem tesznek eleget a cégek a felmelegedés kordában tartásáért 

A vállalatok még mindig nem fordítanak elegendő figyelmet a Párizsi Megállapodás kulcsfontosságú céljainak teljesítésére.

Gazdaság

Szijjártó Péter az amerikai kormánynál kuncsorog

Szijjártó Péter az amerikai kormánynál kuncsorog 

Szijjártó Péter: a kormány mentességet kért az orosz Gazprombank elleni amerikai szankciók alól.

Infokom

Pénzbüntetésre ítéltek egy magyar vállalkozót, mert orosz cégekkel üzletelt

Pénzbüntetésre ítéltek egy magyar vállalkozót, mert orosz cégekkel üzletelt  

Az Oroszország elleni szankciók megsértése miatt jogerősen egymillió forint pénzbüntetéssel sújtott egy férfit a Szegedi Törvényszék.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo