Régen nem látott pofon Magyarországnak

Gyengébb besorolást adott a befektetésre ajánlott közepes sávon belül a magyar szuverén devizaadósságra szerdán egy japán hitelminősítő és befektetői tanácsadó cég.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A tokiói székhelyű, Rating and Investment Information, Inc. (R&I) nevű társaság "BBB plusz"-ról "BBB"-re módosította a magyar küladósságra - elsősorban az 1995-1996-ban kiadott, hosszú lejáratú jenkötvényekre - érvényes besorolását, amelyre ugyanakkor stabil kilátást állapított meg. A cég ehhez fűzött elemzése szerint "erősen valószínű", hogy Magyarország tartani tudja a 3,9 százalékos GDP-arányos idei államháztartási hiánycélt a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU pénzügyi segítéségéhez fűzött kondíciók teljesítésével. Ugyanakkor - a költségvetési megszorító tervek nyomán - "erősen valószínű az is", hogy a belső kereslet változatlanul nyomott lesz, ami akadálya a gazdasági kilábalásnak.

Nyugalom Magyarországon

Az R&I szerint mivel az adó- és nyugdíjterhek "elszívják a gazdaság erejét", alapvető fontosságú lenne a radikális költségvetés-szerkezeti reform ahhoz, hogy a gazdaság ismét növekedni tudjon. Időbe telik azonban, mire az ilyen jellegű reformok eredményt hoznak. A cég e meggondolások alapján döntött a magyar devizaadós-osztályzat "BBB"-re gyengítéséről - áll az elemzésben. A tokiói intézet megjegyzi ugyanakkor, hogy a magyarországi piacokon nyugalom honol, és a kormányzati pénzügyi helyzettel kapcsolatos aggodalmak belátható időre elenyésztek. Ennek alapján az osztályzatra stabil kilátás érvényes, vagyis a cég nem készül további leminősítésre.

Az R&I szerint "lehetséges", hogy a 2010-es választások nyomán a jelenlegi kormányt egy másik váltja fel, és egyelőre nem világos, hogy a következő kormány a költségvetési fegyelmet előtérbe helyező politikát folytat-e majd. Az R&I szoros figyelemmel fogja követni a költségvetés-szerkezeti reformokat és a gazdaság élénkítését célzó intézkedések végrehajtását, mert ezek jelentős hatást gyakorolnak Magyarország szuverén hitelképességére - áll az elemzésben.

A Moody's és az S&P javítana

Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb, globális nemzetközi hitelminősítő - Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván. Az S&P "BBB mínusz", a Fitch ennél egy fokozattal magasabb, "BBB", a Moody's még eggyel jobb, "Baa1" (a másik két cég metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő) osztályzattal listázza a magyar adósságot. Nemrég még mindhárom cég negatív kilátást tartott érvényben a magyar besorolásokra. A Standard & Poor's azonban a maga részéről a múlt héten ezt stabilra javította, arra a véleményére hivatkozva, hogy a kitartó magyarországi konszolidációs erőfeszítések gátat szabnak a magyar költségvetési hiány mélyülésének, a gazdaságra nehezedő, lefelé ható nyomások ellenére is.

A minap a Moody's szintén utalást tett arra, hogy ha folytatódik a költségvetési konszolidáció és elmélyülnek a szerkezeti reformok, az ő nyilvántartásában is stabilra javulhat a magyar osztályzat jelenleg negatív kilátása.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo