2010: a remény éve

A legtöbb kül- és felföldi gazdasági elemző egyetért abban, hogy karnyújtásnyira van már a recesszióból való kilábalás, ugyanis a világgazdaság mozdonyai - azaz a legjelentősebb országok gazdaságai - a növekedési pályára álltak, vagy állnak hamarosan.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Külső és belső bizalom

A külföldiek bizalma kezd helyreállni, amit az is mutat, hogy Budapestre külön érvényben tartott adósbesorolás kilátását stabilra javította az eddigi negatívról a Standard & Poor's, amely a múlt héten a magyar szuverén adósosztályzat kilátásáról is levette a leminősítés lehetőségére utaló negatív figyelmeztetést. A világ legnagyobb hitelminősítőjének londoni bejelentése szerint a kilátásjavítás a magyar főváros hosszú és rövid futamú adósságának közepes befektetői "BBB mínusz/A-3" besorolására vonatkozik. Stabilizálódik a fogyasztói bizalom a GfK Hungária és a Corvinus Egyetem közös felmérésének eredménye szerint is. A komplex fogyasztói bizalom index (fbi) 146,4 pont volt a harmadik negyedévben, szemben a második negyedévi 148,5 ponttal, ami gazdasági válság előtt mért szinten a stabilizálódást mutatja. Az idén az index legalacsonyabb értéke márciusban volt, 114,5 ponttal, míg egy évvel korábban 147,4 ponton állt a mutató. A komplex fogyasztói bizalom mutatójának kezdő értéke az 1996. évi 100 pont, a változásokat ehhez viszonyítva méri a Gfk Hungária negyedévről negyedévre.


forrás: GfK

Fél százalék plusz/mínusz

A Nemzetközi Valutaalapnál úgy vélik, hogy jövőre már lényegesen kisebb visszaeséssel számolhat a magyar nemzetgazdaság, mint az idén. Prognózisuk szerint Magyarországon 2009-ben 6,7 százalékos visszaesés várható, míg jövőre 0,9 százalékos csökkenés valószínűsítő. Ugyanakkor az európai feltörekvő gazdaságok átlagos GDP-visszaesése ez évben 6,6 százalékos lesz, jövőre az átlagos növekedés már 1,7 százalékra várható ezekben az országokban - tette hozzá. Magyarország ezekkel a rátákkal várhatóan a feltörekvő európai országok középmezőnyében lesz - vélekedik Iryna Ivaschenko képviseletvezető. (Az IMF várakozása a magyarországi növekedésre megegyezik a magyar kormány prognózisával.) Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Zrt. főmunkatársa szerint a világgazdaság kezdődő fellendülése kihat Magyarországra is, így a bruttó hazai termék (GDP) az idei 6 százalékos csökkenése után jövőre már fél százalékkal emelkedhet. Az általa ismertetett prognózis 2010 végére 1 százalékos ipari, és 3 százalékos építőipari termelésnövekedést valószínűsít. A jegybanki alapkamat a jövő év végére 5,75 százalékra csökken, az euró árfolyama pedig 274 forinton áll majd a kutatók szerint.

1000 milliárd hiányzott

Az optimizmust erősíthetik a magyar államháztartás legfrissebb adatai is. A hiány - önkormányzatok nélkül - szeptemberben 145,7 milliárd forintot tett ki, az első 9 hónapban 1.059,2 milliárd forint volt, a GDP 4,1 százaléka.

A deficit a Pénzügyminisztérium prognózisának megfelelően alakult. A szaktárca úgy számolt, hogy szeptember végére az államháztartás egyenlege 1.067,7 milliárd forint hiányt halmoz fel. Ez a GDP 4,1 százalékának felel meg.


A növekedés kilátásai, 2010 - forrás: IMF

8 milliárd euró maradt

Ugyanakkor három nagy nemzetközi pénzintézet, amelyek közös finanszírozási programot folytatnak régiónkban, a térségi gazdaságok megsegítésére felhívta az érintettek figyelmét: a rendszerszintű pénzügyi válságot sikerült ugyan elkerülni Kelet-Közép-Európában, a továbbra is jelentős kihívások miatt azonban "nincs helye az elbizakodottságnak". A londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), az Európai Beruházási Bank (EIB) és a Világbank-csoport a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank isztambuli üléséhez kapcsolódó - Londonban az EBRD által kiadott - közös helyzetértékelésében leszögezi: a három pénzintézet által februárban indított közös akcióterv végrehajtása jól halad, de önhittségre nincs ok. A kelet-európai bankrendszerek és reálgazdaságok megsegítésére korábban létrehozott 24,5 milliárd eurós keretből szeptember végéig 16,3 milliárd euró folyósításáról már döntöttek.

Kakaóár az egekben
A kakaó ára 24,5 éves csúcsra emelkedett az alapkezelők vásárlására, amit a kedvezőtlen globális kínálati kilátások váltottak ki. A márciusi kakaóár 2124 font volt tonnánként Londonban. Az ok, hogy kisebb kakaótermés lesz Elefántcsont- parton, ami miatt az eddig vártnál is nagyobb lehet a globális kakaókínálati hiány.

Nőtt az eurózóna bizalma is

Világszerte egyre több a kedvező gazdasági jelenség, ám a recesszió még jelen van. Ilyen például, hogy tizenhat hónap után szeptemberben ismét a növekedés és a hanyatlás közötti határt jelző 50 pont fölé emelkedett az euróövezetben a szolgáltatóipari beszerzési menedzser index (PMI): a közel kétezer vállalat megkérdezése alapján összeállított mutató 50,9 pontra nőtt az augusztusi 49,9 pontról a hétfőn közölt végleges adatok szerint.

Emellett a vártnál kisebb mértékben esett vissza augusztusban a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben; a csökkenés 0,2 százalék az előző hónaphoz képest.

Nem mindenki optimista
Az elmúlt években folyamatosan növekedett azoknak a közép-kelet-európai cégeknek száma, amelyek üzleti szempontból kockázatosabb besorolást kaptak a hitelbiztosítóktól, állítja Dercze Zoltán, a Coface Hungary országigazgatója. A céges pénzügyi kockázati tényezők miatt közép-kelet-európai országok cégeinek átlagosan 45 százalékát közepesen kockázatosnak, vagy kockázatosnak minősítette a Coface a 2007 és 2009 közötti időszakban. A helyzet azonban 2009-ben érezhetően romlott, annak ellenére is, hogy az idei évben még csak részeredmények kerültek nyilvánosságra.
A jövőt illetően a Coface országigazgatója további romlásra számít. „A jövő év közepén kerülnek az adatbázisokba a gyenge 2009-es eredmények, amelyek vélhetően még rosszabb besorolást okoznak számos ország vállalkozásainál. A közép-kelet-európai régióban a kockázatosnak minősített cégek arányának átlaga mindenképpen 50 százalék fölé megy, ami tulajdonképpen trendfordulót jelez: akkor lesz először magasabb a problémás cégek aránya, mint a megbízhatóké" - állítja Dercze. Szerinte a gyatra 2009-es eredmények komoly problémát okozhatnak 2010-ben. „A 2009-es évben nagyon sok cégnek stagnál, vagy csökken az árbevétele, sok lesz a veszteséges cég is, és az eladósodottság tekintetében sem várható javulás. A scoring (értékelő) rendszerek ezt negatívan értékelik, így sokan a korábbinál rosszabb besorolást kapnak, ami azt jelenti, hogy bizonyos szállítóknál 'feketelistára' kerülhetnek és banki hitelekhez is sokkal nehezebben juthatnak hozzá"

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo