Az Európai Bizottság szerint augusztusban szinte az összes terület, köztük a szolgáltatási és az építőipari szektor is a javulás jeleit mutatta. Az európai üzleti élet szereplőit és a fogyasztókat vizsgáló felmérést (Economic Sentiment Indicator - gazdasági hangulatindex) havonta végzik el, 125 000 cég és 40 000 fogyasztó megkérdezése alapján.
Az Európai Bizottság úgy véli, hogy az ipari szereplők bizalmának növekedése első sorban a növekvő termelési várakozásoknak és a megrendelések emelkedésének köszönhető. A javuló hangulat azonban még nem érezteti a hatását a hitelintézeteknél. A vállalati hitelek továbbra is nehezen elérhetőek Európa-szerte, az elmúlt hónapokban folyamatosan szigorodtak a feltételek, olvasható ki az EKB adataiból.
A hitellehetőségek annak ellenére szűkülnek, hogy az európai kormányok, és maga az Európai Központi Bank is óriási mennyiségű tőkét injektál az európai piacba. Júniusban a frankfurti székhelyű EKB 442 milliárd eurónyi kölcsönt nyújtott az európai bankoknak, hogy ezzel ellensúlyozzák a hitelválság hatásait, amely elsősorban a kis- és közepes méretű vállalkozásoknak árt. A kamatlábak Európa-szerte meglehetősen alacsonyan állnak, és az EKB májusban 60 milliárd euró értékű kötvény megvásárlása mellett döntött. Ennek elsősorban az volt a célja, hogy növelje a hitelpiacokba vetett bizalmat. Frankfurt továbbá bejelentette, hogy megduplázza a hiteltörlesztési időszak maximumát, vagyis a korábbi hat hónap helyett egy év áll a bankok rendelkezésére, hogy visszafizessék a kölcsönt.
A foglalkoztatásról számokban
A munkanélküliség Európa-szerte tovább növekedett az elmúlt hónapokban, ez alól csak Belgium, Dánia és Szlovénia kivétel, ahol stagnálnak az adatok. A szezonálisan kiigazított számok szerint 2009 júliusában 9 százalék volt a munkanélküliek aránya az EU-ban, szemben az egy évvel ezelőtti 7 százalékkal.
Magyarországon a munkanélküliség az átlag közelében helyezkedik el, immár három hónapja, 2009 májusa óta 10,3 százalék a munkával nem rendelkező munkaképes korú lakosság aránya. Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat júliusi munkaerőpiaci jelentése szerint a hónap folyamán összesen 23 199 munkahely szűnt meg, majdnem kétezerrel több, mint ahány új helyet jelentettek be.
Növekedett a regisztrált álláskeresők és pályakezdők száma is. Míg az előbbi csak enyhébben, 1,5 százalékkal emelkedett, úgy tűnik a fiataloknak jelentős nehézséget okoz az elhelyezkedés. Júniushoz képest 21,1 százalékkal (!) nőtt a nyilvántartott pályakezdők száma, vagyis további 9,1 ezer kezdő nem jut munkahelyhez.