A világ legnagyobb pénzügyi és számviteli szakembereket tömörítő szakmai szervezete, az ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) nemrégiben közzétett felmérése szerint nem megalapozottak a világgazdaság stabilizációjáról szóló közlemények.
A szervezet ismételten arra figyelmeztet, hogy a világ gazdasági vezetőinek a feladata, hogy hangsúlyozzák, még rengeteg a teendő. Nem szabad azzal nyugtatniuk az embereket, hogy vége a recessziónak és nincs is több tennivaló - ezzel csak összezavarják őket.
"A felméréseinkből az látszik, hogy a harmadik negyedév üzleti aktivitása jóval visszafogottabb a korábbi hónapokban tapasztaltnál: az év elején a megkérdezettek kevésbé aggódtak a recesszió megjósolhatatlan következményei miatt. A tények azonban azt mutatják, hogy a kereskedelemben, illetve a megrendelésekben nem sok minden változott, ami arra utalna, hogy komoly javulás kezdődhetne el 2010 vége előtt" - mondta el Katka Benešová, az ACCA Csehországért, Szlovákiáért és Magyarországért felelős területi igazgatója.
Reform lehetősége
"Figyelmeztettük a kormányzatokat is, hogy még korántsem vagyunk a folyamat végén, ha most megnyugodva leállnak és nem teszik meg a további szükséges lépéseket, könnyen elmulaszthatják a gazdaság megreformálásának lehetőségét. Bár a helyzet várhatóan nem romlik tovább, pénzügyi szakértők szerint a tartós javulás szakasza még várat magára, számos ország gazdasági helyzete instabil.
Az ACCA 92 ország 1,200 pénzügyi szakemberét érintő harmadik negyedéves felméréséből kiderül, hogy egyre több szakember véleménye szerint már a mélyponton túl vagyunk ugyan, de tartós javulás legkorábban csak 2010 végére várható - azaz valamivel több mint egy év múlva. Bár az üzleti bizalom tovább javult 2009 harmadik negyedévében, még mindig többen voltak a bizalmatlanok és a pesszimisták (33%), mint a bizakodók (31%).
Mikozben egyre több pénzügyi szakember szerint a globális gazdasági feltételek javulni kezdtek, vagy hamarosan javulni fognak (34%), mind többen (44%) gondolják azt, hogy a jelenlegi állapotok jelentik a mélypontot, és a helyzet egy ideig még stagnál. A megkérdezettek közel 40 százaléka arról számolt be, hogy cégének bevétele valószínűleg nem fog változni az elkövetkező három hónapban, körülbelül ugyanennyien bevételcsökkenést prognosztizálnak és csak 22 százalék számít növekedésre.
A felmérésből az is kiderül, hogy 2009 harmadik negyedévében az üzleti bevételek csökkenésével megnőtt a késedelmes fizetések, illetve a csődöt jelentő ügyfelek és beszállítók száma. Drasztikusan csökkent a dolgozókra fordított befektetések mennyisége és a korábban erősödést mutató tőkebefektetések is visszaestek - és továbbra is gyengülni látszanak.
A fejlődők optimistábbak
Az átfogó felmérés kiemeli a lényeges eltéréseket régiók szerint: az ázsa-óceániai, afrikai és (részben) a közép-kelet-európai térségben sokkal erősebb az üzleti bizalom, jóval optimistábbak, mint nyugat-európai és amerikai kollégáik.
Nagyon különböznek a vélemények a tekintetben is, hogy a pénzügyi szakmeberek mit gondolnak a kormányzat szerepvállalásáról: Afrikában 77%-uk, Ázsiában 60%-uk gondolja úgy, hogy az állami kiadások növekedni fognak, míg nyugat-európai válaszadók 68%-a inkább a kiadások csökkentésével, befagyasztásával számol. A következő öt évet tekintve egyedül Nyugat-Európában számolnak a kiadások csökkenésével.