Két év és régiós vezető lehet Magyarország

A régió legstabilabb országa lesz Magyarország 2011-re, a magyar uniós elnökség évére; az államháztartási hiány akkorra - a szakértők szerint is - 3 százalék alá esik - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter " A gazdasági válság és az Európai Unió" című konferencián, amelyet a Magyar Tudományos Akadémia rendezett Budapesten.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pénzügyminiszter szerint folytatni kell a szigorú költségvetési politikát és fenn kell tartani a fiskális fegyelmet. Kifejtette: 2011-ben Magyarország ellen még tart majd az unió túlzott deficit eljárása, de akkor már az ország a csökkenő államadósság pályára állhat. A magyar GDP - a kormány várakozásai szerint - már bővülni fog 2011-ben, amihez azonban további intézkedések kellenek - mondta.

Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke az elmúlt időszak nagy tanulságának nevezte, hogy az euró megmutatta igazi értékét. A válság kevésbé sújtotta ugyanis azokat az országokat, amelyekben már bevezették az európai közös pénzt. A jegybank elnöke kiemelte: Magyarországnak fokozott erőfeszítéseket kell tenni az euró mielőbbi bevezetésére. Simor András rámutatott: ehhez fenn kell tartani a fiskális fegyelmet, el kell érni azt, hogy a GDP-hez viszonyított államadósság csökkenő pályára álljon.

Kovács László uniós adó- és vámügyi biztos hangsúlyozta, hogy az unió védőernyőt adott tagállamainak a válság hatásainak kivédésére. Az uniós adópolitika válságra adott válaszai közül a biztos kiemelte a kedvezményes adókulcs jobb kihasználását a munkahelyek megvédése érdekében, és azt, hogy nagyobb hangsúlyt kapott az adóelkerülés üldözése is. A tét ugyanis nagy, 200-250 milliárd euró, az unió éves költségvetésének kétszerese.

Bokros Lajos, volt pénzügyminiszter, EP képviselő úgy vélte: Európa nem tett meg mindent azért, hogy a válságot felhasználja azon szerkezeti reformok megvalósítására, amelyek a versenyképességet javíthatnák. E reformok nélkül Európa potenciális növekedési rátája nagyon alacsony, 1-1,5 százalék lesz a következő időszakban - mondta. Szerinte Magyarország a 2011-es uniós elnökségben akkor tud valamiféle "büszke reformer" szerepet vállalni, ha saját reformjait elindítja, és sürgeti, hogy Európa egésze a versenyképességet és a gazdaság potenciális növekedését célzó reformok irányába mozduljon el.

Az állam szerepe

Nem az állam mérete, hanem hatékony működése a fontos - hangsúlyozta a Nemzetközi Valutaalap magyarországi képviselője, Iryna Ivaschenko. Az IMF magyarországi képviselője aláhúzta: a 2009-es költségvetés teljesítése jó irányba halad, a magyar kormány elkötelezett az idei 3,9 százalékos GDP-arányos államháztartási deficitcél elérése érdekében. Rámutatott: a 2010-es büdzsé tervezete, a kormány által jóváhagyott mostani formájában, hiteles stratégiát vázol fel az államháztartási folyamatok vonatkozásában, és a 3,8 százalékos GDP-arányos jövő évi hiánycél elérésével kapcsolatban. Ha a 2010-es költségvetést elfogadják, véglegesítik, akkor Magyarország további jelentős lépéseket tesz a strukturális változtatások  területén - emelte ki Iryna Ivaschenko. A fiskális fegyelem fenntartását azonban alapvető fontosságúnak nevezte a jövőben is.

Az Orbán-kormány volt miniszterei, Matolcsy György és Stumpf István viszont úgy vélték, hogy a válság elmúltával az egész világon megerősödik az állami szerepvállalás. Matolcsy György arra hívta fel a figyelmet, hogy az EU-ban és a világban is újra kell gondolni az állami fellépést, de hatékonyabbá kell tenni. Magyarországon például az állami bürokráciát le kell építeni, ezzel mintegy 300-400 milliárd forintot lehetne megtakarítani - mondta.  

A konferencia egy 2 éven át tartó tanácskozássorozat hatodik része volt; a 2011-es magyar uniós elnökséghez kapcsolódó szakpolitikai rendezvénysorozatot az MTA Politikai Tudományok Intézete szervezi. A konferenciasorozat a magyar EU elnökség időszakára felméri és elemzi a magyar álláspontot a különböző uniós szakpolitikai kérdéskörökben.

Véleményvezér

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo