A hazai pénzügyi rendszer kiegyensúlyozott, a válság bizalmi jellegű - hangsúlyozta Keller László, a Pénzügyminisztérium (PM) államtitkára. A kormány a betétbiztosítási limit emelése, a tőkepiaci törvény módosításai, a pénzügyi közvetítő rendszerre vonatkozó stabilitási törvény mellett decemberben kezdeményezi a hazai pénzügyi felügyelet jogosítványainak megerősítését. Kovács Álmos, a PM szakállamtitkára elmondta: a minisztérium és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) együtt lobbizik, egyelőre sikertelenül, hogy az Európai Központi Bank (EKB) az eurózónán kívüli államok, így Magyarország államkötvényeit is elfogadja fedezetként.
A válság nyomán az európai szintű pénzügyi integráció gyengült. Ezért is fontos, hogy a PSZÁF a közelmúltban írásbeli megerősítéseket kért a hazai leánybankokkal rendelkező nemzetközi hitelintézetektől arról: továbbra is támogatják magyarországi társaságuk aktivitását - fejtette ki Király Júlia, az MNB alelnöke. A válságok elleni fellépés hatékony eszköze lehet, ha a jövőben egy egységes európai pénzügyi elszámolóház jönne létre - jelezte Terták Elemér, az Európai Bizottság Belső Piaci főigazgatóságának igazgatója. Az EU-n belül a továbbiakban jóval keményebb lépéseket kell tenni a válságkezelésre és megelőzésre. A jelenlegi felügyeleti kollégiumi rendszer csak közbülső megoldás lehet ezen az úton - vélte Becsey Zsolt, az Európa Parlament képviselője.
A további válságok megelőzése érdekében egységes európai pénzügyi felügyeletet lenne szükséges létrehozni. A fogyasztóvédelmi és piaci felügyelést ugyanakkor célszerű volna továbbra is nemzeti hatáskörben tartani - nyomatékosította Farkas István, a PSZÁF Felügyeleti Tanácsának elnöke. Az új európai hatóság felállításának előkészületeiként létre kellene hozni a nemzeti érdekektől független Európai Pénzügyi Felügyeleti Intézetet, amely megoldásokat keresne a pénzügyi csoportok hatékony felügyelésére, egységesítené az EU belső pénzügyi piacait és csökkentené a pénzügyi intézmények felügyelési költségeit - fogalmazta meg Varga Csaba, a PSZÁF főigazgatója.
Nagy Zoltán, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke a bankok egyoldalú szerződésmódosítására, az elő- és végtörlesztésre vonatkozó szabályok felülvizsgálatát, illetve a teljes hiteldíj-mutató (THM) devizakockázatokkal való bővítését sürgette, amelyekre a GVH javaslatokat tesz.