A KSH előzetes adatai alapján az ipari termelés októberben, az előző év azonos időszakához viszonyítva 7,2 százalékkal csökkent. Neil Shearing, a Capital Economics londoni gazdaságelemző intézet közép-európai közgazdásza az adatismertetés után az MTI-nek azt mondta, hogy az ipari termelés visszaesési mértéke két dolgot mutat: egyrészt azt, hogy mennyire rossz a helyzet a fő exportpiacokon, köztük Németországban, másrészt azt, hogy a magyarok is "abbahagyták a vásárlást" a fogyasztói bizalom megrendülése nyomán.
Arra a kérdésre, hogy a vártnál rosszabb ipari adat nem utalhat-e a mélypont vártnál korábbi elérésére és utána a piaci várakozásnál korábbi kilábalásra, Shearing nemmel válaszolt, mondván: a termelési adatsor inkább azt jelzi, hogy a recesszió mélyebb lesz az eddigi előrejelzéseknél.
A Capital Economics londoni elemzője szerint már a magyarországi költségvetési megszorítás korábbi időszakában is csak az euróövezeti kereslet mentette meg a magyar gazdaságot a recessziótól, tekintettel azonban a nyugat-európai gazdaság jelenlegi rossz állapotára, "ez most nem fog megtörténni".
Vita a GDP visszaesés mértékéről
A ház mostani előrejelzése az, hogy a magyar hazai össztermék-érték (GDP) jövőre 1,5 százalékkal csökken, de Shearing szerint a nyugat-európai recesszió miatt a magyarországi visszaesés mértéke meghaladhatja a 3 százalékot is.
A kormányzati prognózisnál borúlátóbb magyar GDP-előrejelzésekkel más nagy londoni házak is előálltak már. A Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének éppen e héten közölt, 2009-re szóló térségi előrejelzése Magyarországra 2 százalékos visszaesést jósolt.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői a múlt hónapban Budapesten tettek tájékozódó látogatást, és erről Londonban kiadott összefoglalójukban úgy fogalmaztak: az MNB és a pénzügyminisztérium egyaránt "viszonylag mérsékelt", éves összevetésben 1-2 százalékos GDP-csökkenést vár reálértéken jövőre, és "meglepődtek", amikor a JP Morgan elemzői annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a visszaesés ennek akár a kétszerese is lehet.
Jövőre már biztosan eléri a recesszió hazánkat
Az új ipari termelési adat várható pénzügypolitikai reakciójáról Neil Shearing pénteken azt mondta: a visszaesés és a globális nyersanyag-árzuhanás olyan mértékű, hogy az infláció már a forint gyengülése ellenére sem aggodalom forrása, így jövőre várhatóan 7 százalékra süllyedhet a magyarországi jegybanki kamat.
Ugyancsak komoly pénzügypolitikai enyhítést jósolt a pénteki ipari termelési adatok ismertetése után Juliet Sampson, az HSBC bankcsoport londoni feltörekvő piaci közgazdásza. Sampson az MTI-nek úgy fogalmazott: jóllehet az ipari termelés önmagában még nem feltétlenül utal arra, hogy a magyar gazdaság már recesszióban van - ezt sokkal több tényező határozza meg -, az azonban "nagyon valószínűtlen", hogy Magyarország jövőre el tudja kerülni a recessziót. A recesszió mélységét az elemző szerint egyelőre nagyon nehéz megítélni; ez függ egyebek mellett attól is, hogy milyen mértékű lesz jövőre a hitelkiáramlás a gazdaságba.
A pénzügypolitikai kilátásokról az HSBC londoni közgazdásza számszerű előrejelzés nélkül azt mondta: várakozása az, hogy az MNB az októberi 3 százalékpontos emelést "viszonylag rövid időn belül" leépíti, és utána is még "jelentős mértékű" kamatcsökkentésre lesz mód.
Londoni elemzői körökben általános várakozás az agresszív magyarországi kamatcsökkentés, ennek mértékéről azonban eltérnek a vélemények. A legerőteljesebb jóslatok között van a Merrill Lynch bankcsoporté, amely e héten Londonban kiadott térségi előrejelzésében azt írta: várakozása szerint 2009-ben a magyarországi jegybanki kamatszint a jelenlegi felére, 5,50 százalékra csökken.