Nagy lehetett a sajtó szerepe a válság kialakulásában

"Alaptalan rémhírek terjesztésével" a brit sajtó is hozzájárult a jelenlegi pénzügyi válság elmélyítéséhez, és ez ellen a köztájékoztatási normák fenntartásáért felelős testület nem tett semmit, mondta nagy feltűnést keltő nyilatkozatéban a Brit Iparszövetség (CBI) vezérigazgatója.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Richard Lambert a Reform Club nevű londoni politikai-gazdasági vitafórum tagjai előtt tartott beszédében azt mondta: "a hanyagul odavetett szalagcímeknek" és "a meggondolatlan riportoknak" az a kockázatuk, hogy "nagyon veszélyes önmegvalósító próféciákká válnak". Lambert - a Financial Times volt vezető szerkesztője - szerint a sajtóban megalapozatlan pletykák keringtek "bajban lévő intézményekről", drámai hangvételű sztorik terjedtek forrásmegjelölés nélküli idézetekkel, amelyek megriasztották a bankszámla-tulajdonosokat.

A CBI vezetője szerint ebben a helyzetben elvárható lett volna, hogy a brit sajtópanaszügyi bizottság (PCC) ajánlásokat adjon ki a gazdasági újságírók különleges felelősségéről, de "a PCC természetesen sehol nem volt".

Se pánik, se káosz, se rettegés

Lambert a Financial Times szerdai ismertetése szerint kikelt az olyan jellegű újságírás ellen, amelynek művelői megírják, hogy "ABC bank bajban van ... (és mivel) XYZ bank is ugyanabban az üzleti szférában tevékenykedik, névtelen elemzők szerint ez lesz a következő, amelyik bajba kerül".

A CBI vezetője elmondta: saját kollégái közül is volt olyan, aki nemrég sírva jött be dolgozni, mert olvasott reggel egy elnagyolt sztorit a bankjáról, és azt hitte, hogy szerény megtakarításai odavesztek. Lambert szerint ez a fajta újságírás "egyszerűen megbocsáthatatlan".

A Brit Iparszövetség vezérigazgatója felszólította az újságírókat: ellenőrizzék értesüléseik minőségét és pontosságát, és kerüljék az olyan szavakat, mint a "pánik", a "rettegés" és a "káosz".

Hozzátette: az újságírók "mutathatnának valamelyes alázatot", amikor bankvezetőket, felügyeleti szerveket és politikusokat bírálnak, mivel közülük is "meglehetősen kevesen írtak (korábban) bármit arról, hogy mi következik".

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo