"A magyar út nem alkalmas válságkezelésre"

A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) aggodalommal figyeli, hogy Magyarországon erőteljesebben kapnak hangot olyan vélemények és javaslatok, melyek a magyar gazdaság a világgazdaságtól való elzárkózására irányulnak. Ezt állapította meg a DUIHK elnöksége március 12-i ülésén.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az olyan követelések, melyek a kiskereskedelmi kínálatban a magyar termékek minimális részarányának előírására, vagy bizonyos ágazatokban a külföldi tulajdonrész korlátozására irányulnak, nem csupán az Európai Unió alapelveinek mondanak ellent, hanem roppant nagy veszélyt is jelentenek egy olyan nyitott nemzetgazdaság számára, mint a magyar, állapítja meg Magyarország legnagyobb bilaterális gazdasági szerveződésének elnöksége.

Protekcionista intézkedések a DUIHK szerint nem a megfelelő válaszok az aktuális gazdasági válságra - sem Magyarországon, sem más országokban. Sőt, éppen ellenkezőleg: hosszútávon ártanak Magyarország, mint megbízható gazdasági partner hírnevének és rontják a magyar vállalatok exportesélyeit.

A magyar gazdaság összefonódása a nemzetközi gazdasággal átlagon felüli.  Nagyságuk miatt azonban a magyar cégek a világpiacon leginkább, mint a nemzetközi vállalatok beszállítói vesznek részt. Magyarország éppen ezért nem engedheti meg magának az elzárkózási politikát, mert az csődbe sodorna számos üzemet.  - áll a makara közleményében.

Állami segítség nélkül

A külföldi vállalatok ez idáig mintegy 70 milliárd eurót ruháztak be Magyarországon, ennek több mint háromnegyede az Európai Unió országaiból érkezett. Ezzel meghatározó mértékben járulnak hozzá a korszerű gazdaság kialakításához és a munkahelyek megőrzéséhez. Ezen vállalatok jelentős száma mindezt saját erejéből teszi, a magyar állam segítsége nélkül.  

Természetesen a Magyarországon működő külföldi vállalatokat is erőteljesen érintik a gazdasági válság hatásai. A magyarországi német cégek azonban az elmúlt hetekben és hónapokban rendkívüli módon törekedtek arra, hogy a gazdasági válság időszakában is megtartsák munkatársaikat, azok tudását és képességeit. Elbocsátásokhoz csak akkor folyamodnak, ha az a vállalat egzisztenciájának megőrzése végett elkerülhetetlen.  Ez a jövőben is így lesz - állítja a kamara elnöksége. 

Vahl Tamás, a DUIHK elnöke az ülés után hangsúlyozta, hogy a magyarországi vállalatok továbbra is magas technológia színvonallal, szakképzett és motivált munkavállalókkal rendelkeznek, az ország infrastruktúrája jól kiépített és földrajzi elhelyezkedésében nagy gazdasági potenciálok rejlenek. 

Ahhoz, hogy ezeket a jó előfeltételeket hosszú távú versenyelőnyökre válthassuk, megfelelő gazdaságpolitikai keretfeltételekre van szükség. Ehhez egy olyan beruházásokra, innovációra és foglalkoztatásra ösztönző adó- és járulékrendszer, egy olyan oktatási rendszer tartozik, amely a magyar munkavállalókat tartósan képessé teszi nemzetközileg versenyképes javak és szolgáltatások termelésére. Továbbá elengedhetetlen egy olyan államigazgatás is, amely korrupciómentesen és átlátható szabályok szerint minden szinten hatékonyan támogatja a vállalkozások erőfeszítéseit.

Eltökéltség kellene

"Különféle intézmények tettek már le az asztalra erre vonatkozó reformjavaslatokat, most az fontos, hogy ezeket politikai eltökéltséggel és kompetenciával megvalósítsák", mondta a szervezet elnöke. "Ez újra helyreállítaná a pénzpiacok és a külföldi beruházók Magyarország esélyeibe vetett bizalmát is és ezzel járulna hozzá a világméretű válság következményeinek hatékonyabb leküzdéséhez. Erre egy magyar külön út nem alkalmas".

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo