USA: Az év eddigi legnagyobb rally-ja bontakozott ki az amerikai piacokon (Dow +5,8%; S&P +6,37%; Nasdaq +6,57%). A Citigroup állt most a rally élén, 38%-os emelkedéssel, miután a vezérigazgató elmondta, hogy az 5 negyedéves veszteségsorozat után, 2009 első két hónapja profitot hozott a bankóriás számára. A Citi magával húzta a többi bankot is, a pénzügyi szektor értéke 15%-kal emelkedett tegnap. A Kongresszus megadta a végső jóváhagyást Obama 410 milliárd dolláros tervére, mely a lakossági fogyasztást hivatott élénkíteni, valamint a Kubára vonatkozó embargót enyhíti. Ben Bernanke Fed elnök szerint az ország az év végére kilábalhat a recesszióból.
Olaj és arany: Az olaj ára tegnap korrigált, a tartós rally után, ma 45,7 dollár körül mozognak a jegyzések. Ma az energiaügyi hivatal jelentését várja a piac, a várakozás szerint a kőolajkészletek 250 ezer hordóval emelkedhettek a korábbi jelentős csökkenés után. Az arany ára komoly szinthez ért 900 dollárnál, kulcskérdés, hogy innen merre indul tovább. A szint áttörése újabb jelentős esést hozhat (akár 50-100 dollár), míg ha kitart, akkor ismét egy kisebb felfelé korrekcióra számíthatunk.
Makrogazdaság: Ma megjelent a februári magyar fogyasztói árindex, mely a 2,8%-os várakozásnál nagyobb, 3% lett. Ugyanakkor a 4. negyedéves magyar GDP végleges értéke 2,3%-os csökkenést mutat, míg a várakozás csak -2,0% volt. Németország a termelői árindex értékét hozta nyilvánosságra, délben pedig az ipari rendelésállományról kaphatunk információt. Az Egyesült Államok publikálja a havi költségvetési jelentést, továbbá a jelzáloghitel-igénylések alakulását.
Távol-Kelet: Pluszban van az ázsiai indexek többsége, Kína enyhe mínuszban (Nikkei -0,44%; Hang Seng +3,11%; Shanghai +0,86%; Kospi +1,91%). A Citigroup felől érkező hírek a Távol-Keleten is a pénzügyi szektor heves emelkedését okozták, a HSBC bank 6%-ot erősödött a Hong Kong-i tőzsdén. A kínai beruházások 26,5%-kal emelkedtek az év első két hónapjában, a kormányzati gazdaságélénkítés révén, az export azonban esett. A BHP Billiton 4,2%-kal erősödött a fémek árának növekedése után.
Devizák: A dollár gyengülése megállni látszik, ahogy az EUR/USD kurzus elérte a 20 napos mozgóátlagot, ami az idei évben maga alatt tartotta a keresztárfolyamot. A jen gyengülése befejeződni látszik, egyelőre azonban sávozik a kurzus. A forint folytatta erősödését az euróval szemben, 304 körül kereskednek az euróval szemben. Simor András jegybankelnök bejelentése szerint az MNB intervenciót hajtott végre. Szerintünk ez kismértékű forint vásárlást jelent néhány millió euró értékben.
Határidős piacok: A határidős indexekkel a pozitív tartományban kereskednek Amerikában és Európában is.
Grafikonok, kattintson!
Erste Kommentár: A világban újra tombol a jókedv, szárnyalnak az indexek, persze a gyors hangulatváltásokat megszoktuk már. Magyarország kezd teljesen leszakadni a globális trendről, hiszen nyoma sincsen a BUX-ban a rally-nak. Öröm, az ürömben, hogy az amerikai pánikrohamok is késve értek el minket pár héttel ezelőtt. A Citigroup bejelentése hozhat némi jót az OTP-ben, ám ne feledjük, hogy a bankpapír pár nap alatt több mint 33%-ot emelkedett az 1232 forintos aljáról. Egy kis szünetre tehát korrekció formájában lehet számítani.
Együtt építhet gáztározót a MOL és a Gazprom
50-50%-os részesedése lesz a MOL-nak és a Gazpromnak abban a közös vállalatban, mely földalatti gáztározót épít Magyarország területén, nyilatkozta Alexei Miller, a Gazprom vezérigazgatója kedden. Az ügyletet Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök jelentette be tegnap a kormányközi egyeztetések után. A projekt a Déli Áramlathoz tartozik, mely orosz gázt juttat majd Európába a Balkánon keresztül.
"Egy külön dokumentum készült a Magyarország területén építendő nagyméretű gáztározóról. A MOL partnere a projektben a Gazprom lesz", mondta Putyin. " A gáztározó kapacitása több mint 1 milliárd köbméter lesz. Ez hatalmas mennyiség, mely lehetővé teszi az energiaellátás biztonságossá tételét és a magyar energia szektor stabilitását." A Gazprom nyilatkozata szerint 2009 végén hozhatják meg a végleges döntést a gáztározóról, mely 2012-2013 körül kezdheti meg működését. A Déli Áramlat évi 31 milliárd köbméter gázt pumpál Közép-Ázsiából és Oroszországból a Balkán és az európai országok felé, azonban ez a kapacitás további 16 milliárd köbméterrel növelhető. Bulgária, Szerbia, Magyarország, Olaszország és Görögország érintett a Déli Áramlat projektben.
A megvalósíthatósági tanulmány és a szükséges dokumentáció elkészülte után a munkálatok 2010-ben kezdődhetnek. A Pusztaföldvár-Dus gázmezőt alakítanák át gáztározóvá. A MOL szerint a gáztározó kapacitása 1,3 milliárd köbméter, a napi ellátás pedig 15 millió köbméter lehet. A gáztározó 2012-2013 körül kezdheti meg működését. A hír pozitív, azonban árfolyamhatásra nem számítunk, mivel a projekt még nagyon korai fázisban van.
Rövid vállalati hírek
Az OTP március 10-én 96.560 darab OTP törzsrészvényt vásárolt 1.649 forintos átlagáron. Így a bank tulajdonában lévő részvények állománya konszolidált szinten 24.900.298 darabra változott (8,89%).
További tőzsdei információk és elemzések az Este Befektetési Zrt. oldalán.
A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes.
További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.