Előremenekül a kormány: visszamenőleg változnának az adószabályok

Több kormányjavaslat is napvilágot látott a válságkezelésre Magyarországon, miközben a gazdasági válság hatásai egyre kézzel foghatóbbak mindenki számára bel- és külföldön egyaránt. A kormány egyebek között azt javasolja, hogy visszamenőleg január 1-jétől emelkedjen a személyi jövedelemadó 18 százalékos kulcsának sávhatára 1,7 millió forintról 1,9 millió forintra. Surányi ex-jegybankelnök szerint már a 290 forintos euróárfolyam az "életveszélyes" a gazdaság számára.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A válság egyre mélyül
A bruttó hazai termék (GDP) tavaly a negyedik negyedévében 2,3 százalékkal csökkent az előző év utolsó három hónapjához képest, a naptárhatásoktól megtisztított adatok alapján pedig 2,5 százalékkal esett vissza a KSH adatai alapján. Ez is azt mutatja, hogy Magyarországon a gazdasági válság mélyül, ugyanúgy ahogyan az globálisan is történik.
Gyurcsány Ferenc beszámolt arról, hogy a kormányon belül folynak a háttérszámítások, hogy át lehessen alakítani a devizahiteleket a lakosság számára kedvező feltételekkel, s a bankok együttműködésével.

Ezzel a miniszterelnök reagált Orbán Viktor Fidesz-elnök felvetésére, közölve: ma azonban nem lehet tudni, hogy ezt miként lehetne, lehet-e finanszírozni. (A volt miniszterelnök úgy gondolja, hogy a jelenlegi devizahitel-állománnyal nem lehet épeszű gazdaságpolitikát folytatni, csak kényszereset - ezért a devizahiteleket forinthitelekké kell alakítani. Ehhez létre kell hozni egy alapot, amibe be kell vonni a hitelezetteket, a hitelezőket és az államot is.)

Dráguló alkohol, benzin, dohány

Keller László, a Pénzügyminisztérium államtitkára a kormány által elfogadott adómódosítási javaslatokat ismertetve cáfolta, hogy a kabinet felpuhította a javaslatokat. Az idén nem változnak az szja-kulcsok, nem változik az adójóváírás rendszere, és a magánszemélyek 4 százalékos különadója is megmarad még az idén, jövőre azonban eltörlik. A 20 százalékos áfa 23 százalékra nő ez év július 1-jén. A béren kívüli juttatások közül az üdülési csekk és az étkezési hozzájárulás eddigi adómentes értékének fele marad csak adómentes. (A Reformszövetség és Bokros Lajos újdonsült MDF EP-listavezető ennél jóval több változást szorgalmaz.)

A kormányjavaslat szerint emelkedik az idei év júliusában a benzin jövedéki adója 5,3 százalékkal, a gázolajé 6,5 százalékkal. Hozzátette: ez a kutaknál 2,2-2,3 százalékos áremelkedést okoz. Az alkohol esetében a jövedéki adó 6-7 százalékkal, a cigarettánál 5 százalékkal, a fogyasztási dohány esetében pedig 10,7 százalékkal nő - mondta az államtitkár.

Járulékok fel és le

 A társasági adó 2010-ben 16 százalékról 19 százalékra nő, és jelentősen szélesedik az adóalap, a kedvezmények jelentős része megszűnik. Ugyancsak 2010-ben megszűnik a vállalkozások különadója is.

A munkáltatói járulékok 5 százalékponttal 27 százalékra csökkennek ezév július elsején a minimálbér kétszereséig, majd jövőre e felett is. A rehabilitációs hozzájárulás azonban háromszorosára, 578 ezer forint fölé nő évente. A vállalkozói járulék pedig 1,5 százalékponttal csökken - tájékoztatott a pénzügyi szakpolitikus.

Családi pótlék jövedelem lesz

A családokat közvetlenül érintő adóváltozásokról Keller László elmondta: változik az adójóváírás rendszere jövőre, 1,5 millió forintig 19 százalék, legfeljebb havi 11.970 forint lesz, és 3,552 millió forinttól futtatják ki 7 százalékkal. A családi pótlék adóterhet nem viselő járandósággá alakul 2009 szeptember 1-jével, és megosztható lesz a két szülő között 50-50 százalékkal. Az egyedülálló szülő esetében a családi pótlék 50 százaléka számít be a jövedelembe. Ugyancsak adóterhet nem viselő járandósággá alakul az otthonteremtési támogatás 2010 január elsejével. Az államtitkár ismertette: két év türelmi idő után a támogatás 20 százalékát kell évente, összesen öt év alatt adóalapként figyelembe venni.

Az adókedvezmények nagy része megszűnik, kivéve a családi kedvezményt és a hosszú távú megtakarításokhoz kapcsolódót.

Jobb a magyar adósság
Erősödik a kockázatvállalási kedv, növekszik a bizalom: jelentősen csökkent a múlt hét óta a magyar és a térségi szuverén adósságra köthető határidős biztosítási ügyletek árjegyzése a londoni adósságpiacon.

A CMA DataVision vezető londoni adósságpiac-figyelő cég friss adatsora szerint a törlesztési kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) - vagyis a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciók - ára az irányadó ötéves futamidőre Magyarország esetében a szerdai londoni kereskedés végén 5,808 százalék volt az előző napi New York-i zárásban mért 5,98 százalék, illetve a múlt hét végén elért eddigi csúcs, 6,3 százalék után.
Ha így folytatjuk, többlet kell a büzsdében

Radikális versenyképesség javítási és foglalkoztatást növelő lépéseket sürgettek az Ybl Klub által szervezett gazdaságpolitikai konferencia felszólalói Budapesten.

Surányi György, a jegybank volt elnöke, az Intesa-SanPaolo csoport közép-kelet-európai régiós vezetője súlyos kritikával illette a Magyar Nemzeti Bank elmúlt időszakban tett lépéseit. Azt mondta: "a jegybank összevissza beszél, és ellentmondásosan cselekszik". Egyben tragikusnak nevezte a jelenlegi, gyenge forintárfolyamot, amely véleménye szerint aláássa a gazdaság stabilitását. Úgy vélte, még a 290 forintos euró árfolyam is "életveszélyes" a gazdaság számára.

Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke arról szólt, hogy a jelenlegi helyzetben nincs értelme gazdasági előrejelzéseket adni, hiszen semmi sem indokolja, hogy a 300 forintos euróárfolyamot, vagy a mai CDS (szuverén adósságra köthető határidős biztosítási ügylet) felárakat vegyék alapul a tíz évre előrejelző modellekben. Ilyen adatokból kiindulva legfeljebb azt lehet igazolni, hogy a jelenlegi helyzet fenntarthatatlan - fogalmazott.


Az euró 10 éve: 220 és 315 forint között - forrás: finance.yahoo.com (Kattintson a nagyításhoz!)

A túl gyenge forint
hosszú távon jelenthet veszélyt a pénzügyi rendszerre, ezért is hozott határozatot a monetáris tanács vasárnapi, rendkívüli ülésén. Az árfolyamot azonban alapvetően a makrogazdasági folyamatok határozzák meg, így jelentős segítséget a forintnak a nagyobb lélegzetű kormányzati programok jelenthetnek - hangsúlyozta Simor András jegybankelnök.

Az Inforádió Aréna című műsorában a Magyar Nemzeti Bank elnöke a gyenge árfolyam hosszú távú veszélyei közé sorolta a bankrendszer likviditási problémáit - amire októberben már volt példa - valamint a devizahitelesek bedőlése miatti veszteségeket.

Simor András szerint a devizahitelezés ellen a jegybank megtette, amit lehetett, "folyamatosan kiabált" minden fórumon, de erre a piac nem figyelt. Utólag a jegybankelnök is úgy gondolja, talán hangosabban kellett volna felhívni a figyelmet a veszélyekre, de hangsúlyozta azt is: jegybanki eszközökkel a devizahitelezést nem lehet korlátozni a piac nyitottsága miatt. Az eurócsatlakozást fel kellene gyorsítani, de az ehhez szükséges lépéseket meg kell tenni - ismételte meg és azt is megerősítette: bár tavaly óta sok mindent tett a kormány, ennél többre van szükség.

Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter ismertette: a kormány a válság kezelésére mintegy 5 milliárd euró összegben indított el két évre szóló gazdaságélénkítő, válságkezelő programot. Ebből 2 milliárd euró már elérhető a gazdasági szereplők számára. A miniszter elmondta: ha tovább romlanak a gazdasági körülmények, jövőre már 3-4 százalékos, hosszabb távon pedig 4-5 százalékos elsődleges államháztartási többletet kellene elérni ahhoz, hogy Magyarország iránt tartósan visszatérjen a bizalom. Úgy vélte, hogy a szükséges szerkezeti lépésekkel Magyarország akár megerősödve is kijöhet a válságból.

Az IMF-hitelfolyósítás óta semmi sem történt

Heim Péter, az AEGON Alapkezelő Zrt. elnöke már nem volt ilyen optimista: szerinte minden jelentős gazdasági mutató azt igazolja, hogy az IMF-hitel sem tudta stabilizálni a magyar pénzügyi rendszert, sőt a helyzet ma lényegesen rosszabb, mint a csomag előtt. Úgy vélte, a monetáris politika a jelenlegi környezetben egyre kevésbé hatékony, így a stabilizáció kulcsa a fiskális politika irányítóinak kezében van.

Varga Mihály, az Országgyűlés Költségvetési, Pénzügyi  és Számvevőszéki Bizottságának elnöke, a Fidesz alelnöke szerint a magyar kormány az elmúlt öt hónapban nem hajtott végre semmilyen érdemi válságkezelő intézkedést. Rámutatott: a bankmentő csomagból még egyetlen pénzintézet sem igényelt egy fillért sem, a kormány adócsomagjáról még parlamenti szavazás sem volt és Gyurcsány Ferenc Brüsszelben "meglobogtatott" 180 milliárd eurós csomagja pedig érdemi visszhang nélkül maradt.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo