Uniós szabályozás cikkek


Százmilliárdokat bukhatunk aszfaltügyben

Százmilliárdokat bukhatunk aszfaltügyben 

Újabb technikai szakaszába érkezett a vita Magyarország és az Európai Bizottság között az „aszfaltügyben” és ha nem sikerült tisztázni a vitát, jelentős összeget bukhatunk az uniós támogatásokból.
Szalmonellás pulyka: a forgalmazót is lehet bírságolni

Szalmonellás pulyka: a forgalmazót is lehet bírságolni 

Az Európai Bíróság szerint az élelmiszerlánc bármely képviselőjét a termelőtől a kiskereskedőig, meg lehet bírságolni, ha az áru nem felel meg az élelmiszer-egészségügyi követelményeknek.
Siker: lehet, hogy tényleg tilthatjuk a GMO-t

Siker: lehet, hogy tényleg tilthatjuk a GMO-t 

A korábbi tanácsi állásponttal ellentétes, a GMO-mentességet engedélyező határozatra bólintott rá az Európai Parlament szakbizottsága. A döntés még nem végleges, de lehet, hogy megóvhatjuk GMO-mentességünket.
Áfaszabályok: mi rotyog a brüsszeli boszorkánykonyhában?

Áfaszabályok: mi rotyog a brüsszeli boszorkánykonyhában? 

Az jelenlegi áfa rendszer hiányosságai több szereplőnél elérték az ingerküszöböt: a 20 éve ideiglenesnek szánt, azóta toldozott-foldozott rendszer valóban megérett a verziófrissítésre.
Uniós pályázatok: nyerni nem elég

Uniós pályázatok: nyerni nem elég 

Minden vállalkozás számíthat ellenőrzésre, amelyik EU-s vagy állami támogatásból valósított meg fejlesztést, projektet. Sikerrel vehetik azonban ezt az akadályt is, ha a megvalósításba hozzáértő könyvvizsgálót vonnak be – akár kötelező ezt megtenniük, akár nem. A könyvvizsgáló tehát segíthet abban, hogy a vállalkozások ne csak elnyerjék, hanem meg is tarthassák a támogatásukat.
Emissziócsökkentés: magasra tette a lécet az EU

Emissziócsökkentés: magasra tette a lécet az EU 

Megállapodásra jutottak péntek hajnalba nyúló megbeszéléseiken az Európai Unió állam-, illetve kormányfői a közösség 2030-ig szóló klíma- és energiastratégiájáról Eszerint 2030-ra 40 százalékkal csökkentik az emisszió az 1990-es szinthez képest.
Mikrohitel cégeknek Brüsszelből – de nem nálunk

Mikrohitel cégeknek Brüsszelből – de nem nálunk 

A vállalkozni szándékozók előtt álló egyik legfőbb akadály a finanszírozási forrásokhoz való hozzáférés nehézsége. Ezen a problémán segít az Európai Unió Progress mikrofinanszírozási eszköze, amely 2016-ig áll rendelkezésre – de nem Magyarországon.
Változik a biztosítási díjtámogatás a termelőknek

Változik a biztosítási díjtámogatás a termelőknek 

Új uniós szabályozás lép életbe az állami támogatásokkal kapcsolatban, ezért a mezőgazdasági biztosítások díjtámogatásának szabályozása is megváltozik. Módosul a jogosultak köre és már nem az egységes kérelemben kell beadni az igénylést jövőre.
Brüsszel beleveri a kormány orrát a földtörvénybe

Brüsszel beleveri a kormány orrát a földtörvénybe 

Az Európai Bizottság a úgy határozott, hogy hivatalos felkérést intéz Magyarországhoz: nyújtsa be észrevételeit a befektetők mezőgazdasági földterületek használatára vonatkozó egyes szerződéses jogait megszüntető jogszabályával kapcsolatosan.
Ez az áfaszabály már biztosan változik januártól

Ez az áfaszabály már biztosan változik januártól 

2015. január 1-től bizonyos szolgáltatások tekintetében új áfa szabályozás lép életbe, összhangban az Uniós előírásokkal. A változások a telekommunikációs, a rádiós és audiovizuális szolgáltatásokat illetve az elektronikus úton nyújtott szolgáltatásokat érintik majd. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat, melyek megkönnyíthetik a jogszabály jövő évi alkalmazását.

Első körben megúszta a magyar akác 

Az Európai Unió elfogadta hétfőn az EU-n kívülről származó, a helyi élővilágra fenyegetést jelentő állat- és növényfajok kizárását és visszaszorítását szolgálni hivatott uniós rendeletet. A tervezett listáról kikerült a fehér akác – egyelőre.

Megveheti a Facebook a Whatsappot 

Jóváhagyta pénteken az Európai Bizottság, hogy a Facebook felvásárolja a Whatsapp üzenetküldő szolgáltatót. A brüsszeli testület szerint a két vállalat nem szoros versenytárs, a fogyasztóknak pedig az összeolvadást követően is termékek és szolgáltatások széles skálája áll majd rendelkezésre a kommunikációs alkalmazások területén.

Mit adhat nekünk az EU? Erre kíváncsi Brüsszel 

Mit tehet az európai kis-középvállalkozásokért a jövőbeli uniós szakpolitika? Ez a kérdés áll a Bizottság által indított konzultáció középpontjában, amelyet azért kezdeményezett, hogy fokozza az európai kisvállalkozói intézkedéscsomag hatékonyságát.

Kevesebb a hamis áru, de több a veszélyesebb 

Kisebb visszaesést tapasztaltak az EU határainál lefoglalt áruk számában és értékében tavaly, míg a potenciálisan veszélyes termékek számában erőteljes növekedés történt.

A porszívók is beszállnak a klímaharcba 

Új uniós szabályozás lép érvénybe szeptembertől, eszerint az Unión belül tilos olyan porszívót forgalomba hozni, melynek elektromos teljesítménye meghaladja az 1600 wattot. Emellett maximum 80 decibelben a zajszintet is korlátozzák.

Milliós bírságot kockáztat, aki nem kezeli jól az adatokat 

A legtöbb vállalat nem készült még fel az Európai Unió új adatvédelmi szabályozására, mely jövő évben lép hatályba. A büntetés mértéke pedig kellőképpen elrettentő a háromszázmillió forintot is meghaladhatja.

Új korszak kezdődik az áfafizetésben 

Új áfa-szabályozás lép majd életbe a távértékesítésekkel kapcsolatban 2015. január 1-jével az Unióban, az elektronikus szolgáltatások ugyanis ettől kezdve nem a szolgáltató székhelyén, hanem a szolgáltatás célországában adóznak.

Kamatot fizet a NAV a késve visszautalt áfa miatt 

Az Európai Bíróság ítélete szerint késedelmi kamat is jár azoknak a magyarországi adóalanyoknak, akiket kár ért az áfa késedelmes visszatérítése miatt - derült ki a luxembourgi testület júliusi végzéséből, amelyet csütörtökön ismertettek.

110 milliárd: csak óvatosság, vagy megszorítás? 

Biztonsági óvintézkedésnek nevezték elemzők a csütörtökön bejelentett 110 milliárd forintos kormányzati zárolást, amellyel a kormány biztosítaná, hogy Magyarország ne kerüljön vissza az uniós túlzottdeficit-eljárás alá.

Importvámot vet ki az EU a kukoricára, a rozsra és a cirokra 

Tonnánként 5,32 euró, mintegy 1645 forint importvámot vet ki az Európai Unió a kukoricára, a rozsra és a cirokra - jelentette be szerdán az Európai Bizottság. A brüsszeli testület piaci folyamatokkal indokolja a lépést, a növekvő kínálat miatt ugyanis esnek az árak.

Spóroljunk - de hosszú vagy rövid távon? 

Nem csak a gyártóknak kell reagálnia a az Unió által előírt energiafogyasztás-csökkentésre, de a kötelező energia címke révén a fogyasztók is tudatosabban dönthetnek.

Csípi Brüsszel szemét az e-útdíj 

Kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a múlt héten az Európai Bizottság az e-útdíjrendszer kialakításának módja valamint több irányelv nem megfelelő átültetése miatt, emellett pedig a környezetvédelmi termékdíjról szóló törvényt is összeegyeztethetetlennek tartja a bizottság az uniós joggal

Szigorúbban védi a jövőben az EU a szellemi tulajdont 

Az Európai Bizottság július 1-jén olyan cselekvési tervet vázolt fel, amely a szellemitulajdon-jogok Európai Unión belüli megsértésének kezelésére nézve javasol intézkedéseket. Ezt egészíti ki az a stratégia, amely a szellemitulajdon-jogok harmadik országokban történő érvényesítésére nézve határoz meg célkitűzéseket.

Elfogadták az anya–leányvállalat-irányelv módosítását 

Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a különböző tagállamok anya- és leányvállalatai esetében alkalmazandó adóztatás közös rendszeréről szóló 2011/96/EU irányelv (közismertebb nevén: anya–leányvállalat-irányelv) módosító javaslatát. Ezzel véget érhet a hibridfinanszírozás korszaka.

Egyablakos adóellenőrzés: visszaszámlálás indul! 

Az EU adóhatóságai az egyablakos rendszerű adóvizsgálatokkal kapcsolatban nyilvánítottak véleményt. Az új rendszer várhatóan már jövőre elindul, a tagállamok hatóságai egységes eljárási alapelveket követnek majd.

Jövedéki eljárás: új kódok júliustól! 

A nemzeti jövedéki szabályozás szerinti eljárások során az Európai Unióban is használt mindenkor hatályos kombinált nómenklatúra (KN) kódokat kell alkalmazni Magyarországon július elsejétől - közölte a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV).

Sok gyártót érhet meglepetés – energiacímkét kapnak a vízmelegítők 

Az Európai Bizottság 2013-ban elfogadta és 2 év türelmi időt biztosított a vízmelegítők és melegvíz-tároló tartályok gyártóinak a nagy eladási volument jelentő termékek használat közbeni energiafogyasztás-csökkentésére, valamint az energiacímke alkalmazására.

Áfaváltozásra készülhetnek a webshopok 

Jövőre változik a magyar webshopok, online boltok, webportálok, mobilalkalmazás-fejlesztők által külföldi végfelhasználónak nyújtott szolgáltatások áfája, az uniós irányelvnek megfelelően.

Lépéskényszerbe hozza a kormányt Brüsszel 

Első olvasatban elfogadta az alternatív üzemanyagok infrastruktúrájának bevezetéséről szóló irányelvet az Európai Parlament. Az irányelv jelentős lépés az elektromos és földgáz alapú közlekedés európai terjedésében.

Devizahitelesek: itt az ítélet! 

A fogyasztóknak kell értékelni a devizahitelek felvételekor döntésük következményeit – áll az Európai Bíróság mai ítéletében. A Bíróság ugyanakkor kimondta, hogy a nemzeti bíróság helyettesítheti a tisztességtelen szerződési feltételt nemzeti jogi rendelkezéssel.

Brüsszel megint beintett a fordított áfának 

Az Európai Bizottság ismét elutasította a magyar kérelmet a cukor fordított adózására. Egyelőre marad tehát a bevett rendszer, ami széles teret hagy az áfacsalásokra. Becslések szerint a fiktív export a teljes magyar termelést meghaladja.

Nem kell feltüntetni a mézen a GMO virágport 

Az Európai Parlament megszavazta a mézcímkézés új szabályait, amelyek a méz természetes alkotóelemeként határozzák meg a virágport, nem pedig külön összetevőként. Így nem kell feltüntetni, ha a méz GMO virágport tartalmaz.

Elbuktuk az akácügyet 

Elfogadta az Európai Parlament az inváziós fajok kezeléséről szóló jogszabályt, így Magyarországnak is lépéseket kell tennie a hazánkban gátlástalanul terjedő akácfa ellen. Ám a fajta a méhészeten keresztül több ezer család megélhetését biztosítja.

A dinnyekartell Brüsszel szemét is csípi 

Három, korábban indított kötelezettségszegési eljárást is új szakaszba léptet Magyarországgal szemben az Európai Bizottság. Most a dinnyekartell, a dohány és a kommersz szeszek miatt rágott be Brüsszel.

Ki fizeti az áfát a letöltött appok után? 

Egy többszereplős szolgáltatói láncban csak akkor minősülhet áfaszempontból is közvetítőnek egy résztvevő, ha legalább egy szolgáltató is van a láncban. A szolgáltató mindig áfás számlát kell, hogy kiállítson a végső felhasználónak.

Kevesebb nejlonzacskót használhatunk 

Az Európai Unió országainak 2019-ig 80 százalékkal csökkenteniük kell a leginkább környezetszennyező és leggyakrabban használt műanyag zacskók használatát a parlament szerdai döntése értelmében. A képviselők adók, díjak, piaci korlátozások vagy tiltás bevezetését javasolják.

A pálinkacsatát nem lehet megnyerni? 

Az adózási szabályokat és az uniós jogot is figyelembe véve nincs olyan megoldás, amellyel egyszerre lehetne jövedékiadó-mentesen és egyben az európai uniós jognak is megfelelve pálinkát főzni Magyarországon.

Bor, sör és csoki promóciójára is ad pénzt Brüsszel 

Megszületett a megállapodás az Európai Parlament és a Tanács között az Európai Bizottság mezőgazdasági termékek belső piacon és harmadik országokban történő megismertetésével és promóciójával kapcsolatos új jogszabályról.

Újabb brüsszeli sallert úszott meg a kormány 

Az Európai Bizottság nem indít keresetet Magyarország ellen a bolti kiskereskedelmet terhelő ágazati különadó miatt.

Brüsszel orrát csavarja a magyar légszennyezés 

Az Európai Bizottság felszólította Magyarországot, hogy biztosítson védelmet a polgárok számára a szálló por okozta szennyezettség ellen. Az Európai Bizottság aggasztónak tartja, hogy Magyarország nem biztosít védelmet a polgárok számára a szakmai körökben PM10-ként emlegetett szálló por okozta szennyezettség ellen.

Csak veszíthetünk az akácháborún 

A WWF Magyarország nem tartja az ország érdekei szerint valónak, hogy Brüsszelben az akác korlátozása ellen harcolunk. Az EU valamennyi tagállama közül hazánk veszítheti ezzel a legtöbbet. A nemzeti örökségünk védelme szempontjából felelőtlen szándék az akác termesztését korlátozó hazai jogszabályok feloldása is.

Közös töltő minden telefonhoz – ezt sürgeti az EU 

Az EU-ban forgalmazott összes mobiltelefonhoz használható, egységes töltőt kellene kifejleszteni a képviselők szerint. Ez a fogyasztók és a környezet érdekét egyaránt szolgálja. Nem halmozódnak többé a töltők a fiók mélyén, és nem keletkezik évente 51 tonna elektronikus hulladék.

Magyarország blokkolta az uniót 

Egyelőre sikerült blokkolnia Magyarországnak azt a kezdeményezést, amely uniós tiltólistára tenné az akácméz alapanyagát adó fehér akácot.

Szigorúbb lesz a környezeti hatásvizsgálat 

A beruházások indulása előtt elkészítendő környezeti hatástanulmányok a jövőben egyértelműbbek lesznek. Tekintetbe veszik a biodiverzitás fenntartását és az éghajlat változását, és a nyilvánosság bevonásával készülnek majd.

Brüsszel rászáll a zavaros ügyletekre 

A vállalatok és vagyonkezelők tulajdonosi láncolatainak végén álló személyeket nyilvános regiszterben tartsák nyilván az uniós országokban: ezt tartalmazza az a pénzmosás elleni szabálytervezet, amelyet kedden fogadott el az Európai Parlament.

Kiirtani az akácot? Nem is lehetne 

Vitathatatlan gazdasági jelentősége mellett az akác a Kárpát-medence őshonos élővilágának, gazdag természeti örökségének egyik veszélyeztetője, ám teljes kiirtása az országból a gazdasági haszna miatt nem kívánatos és a gyakorlatban nem is lehetséges.

Brüsszel is beszáll a magyar-osztrák iszapbirkózásba 

Elemzi az Európai Bizottság a magyar földtörvényt, és amennyiben arra a következtetésre jut, hogy az nincs összhangban az uniós joggal, megteszi a szükséges lépéseket a módosítása érdekében.

Egy egérért két év – börtön járna a génmanipulációért 

Szigorúbban büntetné a GMO-tevékenységet a kormányzat. Ezentúl engedély nélkül tilos lenne génmódosított állatokat is behozni Magyarországra, de a GM vírusok előállítását és terjesztését is büntetnénk. A GM kukoricáért eddig is két évet lehetett kapni.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Költségkímélés

Mindent a mobilunkkal intézünk, még ezt is

Mindent a mobilunkkal intézünk, még ezt is 

A múlt évben összességében 63 százalékkal nőtt a mobilbankon keresztül kötött biztosítások száma.

Pénzszerzés

Most venne fel lakáshitelt? Van egy rossz hírünk

Most venne fel lakáshitelt? Van egy rossz hírünk  

Az elmúlt hónapokban még csupán nem csökkentek, májustól viszont már nőnek is a lakáshitelek kamatai.

Jogi kisokos

Az évszázad tulajdonjogi vitája zárulhat le Olaszország és az USA között

Az évszázad tulajdonjogi vitája zárulhat le Olaszország és az USA között 

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt értékes görög bronzszobrot.

Cégblog

Gond volt a fogyasztók kompenzálásával, ment a bírság a cégeknek

Gond volt a fogyasztók kompenzálásával, ment a bírság a cégeknek 

A Gazdasági Versenyhivatal 40 millió forint bírságot szabott ki a 4Life Directre és biztosító-partnereire.

Klímablog

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben  

Míg 2022-ben nem egészen ezer, addig tavaly már több mint négyezer balkon napelemet telepítettek Bécsben.

Gazdaság

Sűrű hét elé nézünk

Sűrű hét elé nézünk  

Az államháztartásról és a fogyasztói árakról érkeznek adatok a jövő héten.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo