Jelentősen szigorítaná a génmanipuláció és az ehhez kapcsolódó tevékenységek szabályozását a kormány. A Büntető Törvénykönyv jelenleg csak a génmódosított növényfajtákkal kapcsolatos, engedély nélküli tevékenységeket bünteti két évig terjedő szabadságvesztéssel, beleértve többek között az Európai Unióban nem engedélyezett, vagy Magyarországon moratórium alatt álló génmódosított növények termesztését is.
Ugyanakkor számos más géntechnológiai tevékenység létezik, melyek engedély nélküli, vagy esetenként az engedélytől eltérő végzése, súlyos egészségügyi, környezeti vagy akár gazdasági kockázatokat hordozhat magában. Például egy géntechnológiával módosított vírus környezetbe történő kijuttatásával adott esetben sokkal nagyobb környezeti vagy egészségügyi kárt lehet okozni, mint egy GM növény termesztésével, amire a jelenleg hatályos tényállás vonatkozik. Új problémaként merül fel egyes genetikailag módosított állatok illegális megjelenése az Európai Unió piacain. A közelmúltban fény derült többek között génmódosított egerek Magyarország területére történő illegális behozatalára is.
Ha Brüsszel a feje tetejére áll, akkor sem
Közben egyre élesedik a vita a Pioneer 1507 GM kukoricafajta engedélyezése körül. Az Európai Bizottság jogértelmezése szerint már nincs módja visszavonni javaslatát a génmódosított kukorica termesztésének engedélyezésére, miután a tanácsban nem sikerült minősített többséggel leszavazni a kérelmet, kénytelen lesz kiadni a termesztési engedélyt - közölte a múlt héten Roger Waite, a brüsszeli testület agrárkérdésekért felelős szóvivője. "A tagállamok által alkotott jogi keretek között a bizottságnak nincs más választása, mint jóváhagyni ennek a génmódosított organizmusnak a termesztésére vonatkozó engedélykérelmet" - szögezte le a szóvivő.
Jelenleg nem engedélyezett Magyarországon genetikailag módosított növények termesztése, és ilyen élelmiszerek előállítása sem folyik, azonban egyre több híresztelést hallunk, miszerint különböző génmódosított (GMO) élelmiszerek lépik át a magyar határt, és kerülnek az asztalunkra. Napjainkban számos szakember vitázik azon, hogy a genetikailag módosított élelmiszereknek milyen hatásai lehetnek az emberi szervezetre. A megoszló szakmai vélemények között akad olyan, ami előrevetíti az esetleges egészségkárosító hatásukat, és olyan is, ami szerint nem kell számolni ilyen jellegű veszéllyel. Az viszont biztos, hogy már önmagában a környezeti károk és az élővilág sokszínűségének csökkenése miatt is kerülni kellene az alkalmazását.