Az ügy 2011 nyarára nyúlik vissza, amikor a luxembourgi bíróság kimondta, hogy ellentétes az EU-joggal az a magyar adójogi szabályozás, amely szerint nem lehet visszatéríteni az áfát a ki nem fizetett beszerzések után. A magyar jogalkotó módosította a kifogásolt szabályozást, de nem rendelkezett arról, hogy kárpótolja az érintett cégeket az áfa késedelmes visszatérítése miatt elszenvedett vagyoni hátrány miatt.
Akitől jogtalanul tagadta meg a NAV az áfa visszatérítést, annak mihamarabb lépnie kell!
Az autóalkatrészeket gyártó Delphi Hungary ezért késedelmi kamatot követelt a magyar adóhatóságtól. Az ügyben eljáró szombathelyi bíróság kérte az Európai Bíróságtól, állapítsa meg, hogy a kamatfizetés lehetőségét kizáró magyar gyakorlat összhangban van-e az uniós joggal. Végzésében az Európai Bíróság kimondta: ésszerű határidőn belül kell visszatéríteni az adóalanyoknak járó adót. Azok az adóalanyok, akiknek ésszerű határidőn túl térítették vissza az adót, az uniós jog alapján késedelmi kamatra jogosultak.
A bíróság rámutatott: a magyar jog előírja a késedelmi kamat megfizetését, ha a magyar adóhatóság a magyar adószabályokat megsértve késedelmesen téríti vissza az áfát. Ezért a hasonló tárgyú ügyekben, hasonló jogalappal benyújtott kereseteknél az uniós jog megsértése esetén is jár a késedelmi kamat.
Az Európai Bíróság tagállami hatáskörbe utalta a korábban az uniós joggal ellentétesnek bizonyult áfa-visszatartás miatti késedelmi kamatról való rendelkezést, vagyis a magyar bíróságnak kell döntenie a késedelmi kamatfizetés feltételeiről, esetleges mértékéről - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénteken.