Spóroljunk - de hosszú vagy rövid távon?

Nem csak a gyártóknak kell reagálnia a az Unió által előírt energiafogyasztás-csökkentésre, de a kötelező energia címke révén a fogyasztók is tudatosabban dönthetnek.

Kép:Pixabay

Az Európai Bizottság 2013-ban elfogadta és 2 év türelmi időt biztosított a vízmelegítők és melegvíz-tároló tartályok gyártóinak a nagy eladási volument jelentő termékek használat közbeni energiafogyasztás-csökkentésére, valamint az energiacímke alkalmazására. Az Európai Bizottság 2013. évi rendelete 2015. szeptemberében lép hatályba. (Itt olvashat erről részletesebben.)

A fogyasztók tájékoztatására több paraméter, így az energia hatékonysági osztály és a várható éves villamos energiafogyasztás ad lényegi útmutatást. Az előbbi széles skálán: A – E kategóriáig (D-F kivonásra kerül a piacról) határozza meg az adott termék energia hatékonyságát.

Az Európai Bizottság döntése elsősorban a hatékony, a megújuló energiás termékek előtérbe helyezése és az energiapazarló készülékek fokozatos kivonása céljából született meg.

A jogszabályváltozások amellett, hogy a gyártókat kötelezi a szabályoknak való megfelelésre hatással lesz a fogyasztói preferenciák tudatosságának erősödésére is. A jogszabályváltozás a gyártókat termékfejlesztésre, és változtatásra készteti, a fogyasztótól pedig tudatos tájékozódást, megfontolt döntést kíván a vásárlás előtt. A fogyasztói tájékoztatás előtérbe helyezését kiemelten fontos feladatának tekinti a HAJDU Zrt.

Mit mutat az energiacímke?
2011 év végén új – átláthatóbb, nyelvtől független és több információt tartalmazó – energiacímkét kaptak az Európai Unióban forgalmazott háztartási gépek és tévékészülékek.
A termékfejlesztés egyik eredménye olyan intelligens, öntanuló rendszerek piaci bevezetése, melyek – melegvíz tárolása esetén – saját maguk tanulják meg egy család vízvételi szokásait. A melegvíztároló készülék ebben az esetben önszabályozó módon, a reggeli és esti fürdési órák előtt fűti fel a használati vizet, így a nap nagy részében alacsony hőfokon tartva minimalizálja a hőveszteséget. E termékkör önálló termékként, vagy beépített egységként is kapható lesz. A különbség, - amire a fogyasztónak érdemes odafigyelnie – az, hogy az önálló termék nagyobb energiahatékonyságot eredményez. Előfordulhatnak olyan gyártók, amelyeknek tartályai a piacról kivezetésre kerülnének, - mert energiapazarló „F” kategóriába sorolandók, de a beépített egység jelentette lehetőséget kiaknázva, a vékony, energiapazarló szigetelés mellé beépítve az önszabályzó rendszert, már más, magasabb kategóriába sorolást engedélyez a jogszabály. Ettől azonban maga az alaprendszer még energiapazarló marad!

A fogyasztók eligazodását segíti majd az energia címkén legnagyobb számmal megjelenő éves villamos energiafogyasztás, amely összehasonlító adatként valamennyi terméken rajta lesz. Így a fogyasztó megfontoltan dönthet arról, hogy milyen összegű és üzemeltetési költségű terméket kíván megvásárolni.

A másik, figyelmet érdemlő tendencia a fogyasztói preferencia folyamatos átalakulása. Az elmúlt öt év gazdasági hatásai ár érzékennyé tette a fogyasztót, emiatt, ez határozza meg a vásárlási döntések jó részét. Emellett megfigyelhető, a fogyasztói oldalról egy átalakulási folyamat, mely a minőség fogalmának átértékelését is jelenti. Minőség alatt a fogyasztó a termék várható hosszú élettartamát, megbízhatóságát tartja, gyártói oldalról az előbbiek mellett annak műszaki tartalmát, és a termék energia veszteségét is annak tekinti. Ennek következtében, amennyiben a fogyasztó árpreferencia alapján, az olcsóbb, energiapazarlóbb terméket helyezi előtérbe, és nem tekinti az energiahatékonyságot, az éves villamos energiafogyasztást – mint üzemeltetési költséget – lényegi mutatónak, napi szinten akár 80 ft/nap veszteséget, éves szinten 29 ezer ft többletüzemeltetési költséget is realizálhat.

Egy drágább, nagyobb energiahatékonyságú és környezetkímélőbb termék megvásárlása – egy év megtérüléssel – már a következő évtől nyereséget termel a család számára.

Azok a fogyasztók, akik megújuló energiás termékeket keresnek, és akik számára az éves villamos energia felhasználás lesz a mérvadó, a következő év szeptemberétől kezdve, csomagban vásárolt szolár termékeken látják feltüntetve e számadatot. Más fogyasztók, akik a napenergiás termékeket külön – külön és nem csomagban vásárolják meg, nem látják majd feltüntetve ezen adatokat, nekik a kereskedőktől, a gyártóktól lesz érdemes segítséget kérni.

A HAJDU Zrt tavaly ősszel végzett saját kutatást arról, hogy a piac várhatóan hogyan reagál majd a jogszabályi változásokra. A piackutatás és a megkérdezettek bevonása a fejlesztés irányába a minőség megtartása, megerősítése mellett az energiahatékonyságot és a kedvező üzemeltetési költséget helyezte előtérbe.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo