Az Európai Unióhoz történő csatlakozás óta a támogatások jelentősége folyamatosan nő a vállalkozások finanszírozásában, különösen az innovációs, a környezetvédelmi, a munkahelyteremtő és a régiók közötti fejlettségi különbségek csökkentésére kialakított beruházások terén. Ráadásul a válságnak köszönhetően éppen a támogatások váltak a társaságok beruházásainak, K+F projektjeinek az egyik legfontosabb, ha nem az egyetlen forrásává. Ez a helyzet várhatóan nem fog megváltozni most, a 2014-től, 2020 tartó támogatási ciklusban sem – figyelmeztet legfrissebb blogbejegyzésében együttműködő partnerünk, a Leitnerleitner adótanácsadó és könyvvizsgáló cég blogjának legfrissebb bejegyzése.
A vállalatok gondjai azonban nem érnek véget a támogatás elnyerésével, még a projekt megvalósításával sem, mert bármilyen forrásból származik is a fejlesztéshez szükséges pénz, az elszámolás nagyfokú körültekintést igényel. A kedvezményezetteknek számos szabálynak és feltételnek kell megfelelniük már a folyósítás ideje alatt, és a projekt befejezését követő, úgynevezett fenntartási időszakban is. Ráadásul a támogatási források felhasználását szigorúan ellenőrzik, melyek során a legfőbb ellenőrzési elv az átláthatóság és elszámolhatóság. A támogatások könyvvizsgálatának célja tehát nem az év végi beszámoló hitelesítése, hanem a támogatással kapcsolatos ellenőrző tevékenység: a támogató által meghatározott feladatok, a támogatás feltételeinek való megfelelés vizsgálata. Míg a beszámoló hitelesítésénél a könyvvizsgálat szúrópróbaszerű, és nem teljes körű, a támogatások könyvvizsgálata bizony sokszor tételes ellenőrzést kíván.
Vannak olyan pályázatok, amelyeknél eleve előírás a könyvvizsgálati kötelezettség, de ez nem mindig van így. Azonban a kedvezményezetteknek mégis érdemes megfontolniuk a könyvvizsgáló bevonását annak érdekében, hogy a projekt pénzügyi elszámolása a támogatás igénybevételéhez szükséges feltételeknek biztosan megfeleljenek. Ez esetekben a kedvezményezett szabhatja meg a könyvvizsgálati célokat, az ellenőrzés irányát, valamint a vizsgálat terjedelmét. (Azért nyerni sem könnyű, megmutatjuk a legtipikusabb, de könnyen elkerülhető pályázati hibákat!)
A könyvvizsgáló külső szemként segítséget nyújthat az elszámolások, az elkülönített nyilvántartások, támogatási szerződésekben rögzített feltételek betartásában, feltárja az esetleges hibákat a felügyeletet ellátó közreműködő szervezet ellenőrzése előtt. Így elkerülhető a támogatási szerződéstől való elállás, a jogosulatlanul vagy nem a célnak megfelelően felhasznált támogatás visszafizetése, valamint az ezekkel járó további szankciók: az adóbírság, késedelmi pótlék, mulasztási bírság.
Fontos kiemelni továbbá azt is, hogy a támogatások elszámolása nem teljesen a szokásos számviteli szemlélet szerint történik, sokszor csak nehezen lehet összehangolni a hatályos számviteli törvény előírásaival. Ennek ellenére feltétlenül szükséges megtalálni az egyensúlyt, így egyszerre megfelelni mindkét szabályrendszernek, amelyben tapasztalt könyvvizsgáló jelenthet valódi segítséget.
Tehát ha már elengedhetetlenül szükséges támogatások igénybevétele a növekedéséhez és a fejlődéséhez, érdemes úgy végezni az adminisztrációt is, hogy az ne veszélyeztesse a célokat. Ebben nyújthat segítséget egy független könyvvizsgáló, aki folyamatosan felügyeli a projekt megvalósítását, szabályszerűségét, ennek következtében biztosítja annak zavartalan lefolyását.